ŠTA JE "ŽIVA VATRA": Kako su Srbi nekada ritualno palili vatru bez šibica i zašto se verovalo da ima isceliteljsku moć?
U prošlosti, širom Srbije, postojao je običaj ritualnog paljenja "žive vatre" bez korišćenja šibica ili kresiva, posebno tokom velikih praznika poput Đurđevdana, Ivanjdana ili Petrovdana. Ovaj ritual je imao mnogo dublju svrhu od pukog grejanja ili svetlosti – narod je verovao da ova vatra poseduje moć da leči, štiti i donosi blagostanje.

Kako se palila „živa vatra“?
"Živa vatra" dobijala je svoje ime zbog načina na koji je nastajala – trenjem dva komada drveta. Domaćini bi obično koristili suvo drvo leske ili vrbe, koje bi pažljivo odabrali nekoliko dana ranije. Ovaj proces mogao je trajati dugo, a bilo je važno da se vatra nikako ne zapali pomoću drugih sredstava. Verovalo se da vatra nastala ovim drevnim načinom ima posebnu čistoću i snagu jer u njoj nema primesa iz spoljašnjeg sveta.
Kada bi plamen konačno buknuo, prenosio se pažljivo do ognjišta ili na posebno pripremljeno mesto, gde bi se dalje čuvao i održavao. Važno je bilo da plamen ne ugasi, jer bi to bio veoma loš znak, i značilo bi da selo čeka nesreća.
Ritualno značenje žive vatre
"Živa vatra" simbolizovala je obnovu, čišćenje i zaštitu od svih loših uticaja. Paljena je uglavnom u prolećnim i letnjim mesecima, u vreme kada se smatralo da je priroda najmoćnija. Ljudi bi preskakali preko nje kako bi simbolično očistili telo i dušu od bolesti, negativne energije i uroka. Posebno se verovalo da živa vatra može izlečiti kožne bolesti, groznicu ili lošu sreću u porodici.
Takođe, ovom vatrom palile su se i baklje kojima su se potom osvetljavale kuće, štale i ambari, jer se verovalo da će ih tako zaštititi od požara i drugih nesreća.
Običaj u različitim delovima Srbije
U Vojvodini i Šumadiji, živa vatra paljena je uglavnom na Đurđevdan, kao simbol buđenja prirode i obnove života. U istočnoj Srbiji, ovaj običaj je bio posebno izražen na Ivanjdan, kada su mladi parovi zajedno preskakali vatru, što je simbolizovalo zajedništvo i budući brak. U južnoj Srbiji vatra je imala izrazitu ulogu u zaštiti od bolesti stoke, gde bi se životinje simbolično provodile pored vatre.
Zanimljivo je da su u nekim delovima Srbije stariji stanovnici govorili kako vatra treba biti naložena isključivo od strane najstarije žene u domaćinstvu, jer je ona bila čuvarka porodice i imala najveću magijsku moć.
Legenda o vatri koja je spasla selo
Postoji legenda iz okoline Valjeva o selu koje je jednog leta bilo pogođeno teškom bolešću. Stanovnici su odlučili da zapale „živu vatru“ na obližnjem brdu. Kada je vatra zapaljena, svi stanovnici, uključujući bolesne, prošli su kroz njen dim. Legenda kaže da je nakon toga bolest nestala iz sela, a ova priča ostala je duboko usađena u sećanje stanovnika tog kraja, koji su običaj nastavili da neguju generacijama.
Šta kaže nauka?
Naučnici danas objašnjavaju običaj "žive vatre" kao simbolički čin koji je imao i stvarne zdravstvene koristi – dim biljaka i drveća koji se koristio mogao je imati antibakterijsko dejstvo, pa čak i terati insekte koji prenose bolesti. Takođe, sama aktivnost okupljanja zajednice oko zajedničkog rituala pozitivno je uticala na osećaj zajedništva i društvene povezanosti.
Obnavljanje običaja u modernom dobu
Iako danas nije toliko rasprostranjena kao nekada, „živa vatra“ se i dalje pali u okviru etno-manifestacija i festivala širom Srbije. Ovaj običaj, osim što doprinosi očuvanju kulturne baštine, služi kao važan podsetnik na naše pretke, koji su u prirodi i njenim pojavama videli lek, zaštitu i simbol života.

ESAD PAŠA TOPTANI Spašavao SRBE, Albanci ga ubili zbog izdaje
Mnogi ne znaju ko je bio Esad paša Toptani, Albanac koji je zadužio Srbiju u Prvom svetskom ratu, a evo i kako.

"Zbog ova DVA PREDMETA u kući vam se dešavaju loše stvari"
Ukoliko verujete u njihovu moć, bitno je da znate šta oni predstavljaju i kako crkva gleda na to, a onda možete doneti odluku da li su za vas i vaš dom ili ipak ne.

Neverovatno otkriće u selu Rivica: Goran tokom oranja njive pronašao novčić od 50 para iz bivše SFRJ
Prilikom radova u polju, u sremskom selu Rivica kod Iriga poljoprivrednik Goran Eror došao je do neobičnog otkrića – u zemlji je pronašao novčić iz 1965. godine, nominalne vrednosti 50 para, iz vremena bivše SFRJ.

TRI NAJVEĆE MISTERIJE NA ZIDOVIMA SRPSKIH MANASTIRA! Čudne freske - Od ćelavog Isusa do psoglavog sveca (FOTO)
U manastiru Sukovo Sveti Hristofor je oslikan sa magarećom glavom, a Bogorodica ima krila. U Visokim Dečanima na fresci Hristovog raspeća nalaze se dva neidentifikovana leteća objekta. U crkvi svetog Petra i Pavla Isus je ćelav…

NISU MU DALI DA JE VOLI, DOŽIVEO JE JEZIVU SMRT U 29-OJ ŽELJAN NJE: Udali je za drugog, pa i ona doživela GORKU SUDBINU
Jedna od najznačajnijih pesnika romantizma bio je čuveni Branko Radičević, a iako je živeo svega 29 godina, uspeo je iz sebe da ostavi večna dela.
Komentari(0)