ŠTA JE "ŽIVA VATRA": Kako su Srbi nekada ritualno palili vatru bez šibica i zašto se verovalo da ima isceliteljsku moć?
U prošlosti, širom Srbije, postojao je običaj ritualnog paljenja "žive vatre" bez korišćenja šibica ili kresiva, posebno tokom velikih praznika poput Đurđevdana, Ivanjdana ili Petrovdana. Ovaj ritual je imao mnogo dublju svrhu od pukog grejanja ili svetlosti – narod je verovao da ova vatra poseduje moć da leči, štiti i donosi blagostanje.

Kako se palila „živa vatra“?
"Živa vatra" dobijala je svoje ime zbog načina na koji je nastajala – trenjem dva komada drveta. Domaćini bi obično koristili suvo drvo leske ili vrbe, koje bi pažljivo odabrali nekoliko dana ranije. Ovaj proces mogao je trajati dugo, a bilo je važno da se vatra nikako ne zapali pomoću drugih sredstava. Verovalo se da vatra nastala ovim drevnim načinom ima posebnu čistoću i snagu jer u njoj nema primesa iz spoljašnjeg sveta.
Kada bi plamen konačno buknuo, prenosio se pažljivo do ognjišta ili na posebno pripremljeno mesto, gde bi se dalje čuvao i održavao. Važno je bilo da plamen ne ugasi, jer bi to bio veoma loš znak, i značilo bi da selo čeka nesreća.
Ritualno značenje žive vatre
"Živa vatra" simbolizovala je obnovu, čišćenje i zaštitu od svih loših uticaja. Paljena je uglavnom u prolećnim i letnjim mesecima, u vreme kada se smatralo da je priroda najmoćnija. Ljudi bi preskakali preko nje kako bi simbolično očistili telo i dušu od bolesti, negativne energije i uroka. Posebno se verovalo da živa vatra može izlečiti kožne bolesti, groznicu ili lošu sreću u porodici.
Takođe, ovom vatrom palile su se i baklje kojima su se potom osvetljavale kuće, štale i ambari, jer se verovalo da će ih tako zaštititi od požara i drugih nesreća.
Običaj u različitim delovima Srbije
U Vojvodini i Šumadiji, živa vatra paljena je uglavnom na Đurđevdan, kao simbol buđenja prirode i obnove života. U istočnoj Srbiji, ovaj običaj je bio posebno izražen na Ivanjdan, kada su mladi parovi zajedno preskakali vatru, što je simbolizovalo zajedništvo i budući brak. U južnoj Srbiji vatra je imala izrazitu ulogu u zaštiti od bolesti stoke, gde bi se životinje simbolično provodile pored vatre.
Zanimljivo je da su u nekim delovima Srbije stariji stanovnici govorili kako vatra treba biti naložena isključivo od strane najstarije žene u domaćinstvu, jer je ona bila čuvarka porodice i imala najveću magijsku moć.
Legenda o vatri koja je spasla selo
Postoji legenda iz okoline Valjeva o selu koje je jednog leta bilo pogođeno teškom bolešću. Stanovnici su odlučili da zapale „živu vatru“ na obližnjem brdu. Kada je vatra zapaljena, svi stanovnici, uključujući bolesne, prošli su kroz njen dim. Legenda kaže da je nakon toga bolest nestala iz sela, a ova priča ostala je duboko usađena u sećanje stanovnika tog kraja, koji su običaj nastavili da neguju generacijama.
Šta kaže nauka?
Naučnici danas objašnjavaju običaj "žive vatre" kao simbolički čin koji je imao i stvarne zdravstvene koristi – dim biljaka i drveća koji se koristio mogao je imati antibakterijsko dejstvo, pa čak i terati insekte koji prenose bolesti. Takođe, sama aktivnost okupljanja zajednice oko zajedničkog rituala pozitivno je uticala na osećaj zajedništva i društvene povezanosti.
Obnavljanje običaja u modernom dobu
Iako danas nije toliko rasprostranjena kao nekada, „živa vatra“ se i dalje pali u okviru etno-manifestacija i festivala širom Srbije. Ovaj običaj, osim što doprinosi očuvanju kulturne baštine, služi kao važan podsetnik na naše pretke, koji su u prirodi i njenim pojavama videli lek, zaštitu i simbol života.

NAJVEĆE MUDROSTI LEGENDE SRPSKOG GLUMIŠTA Reči Mije Aleksića kriju duboku poruku, a ovo su samo neke kojih se sećamo
Pored velikih glumačkih uloga koje je imao, pamtimo ga i po mudrosti koju je posedovao.

TUŽNA PRIČA IZ ŽIVOTA SRPSKOG PISCA Ljubav prema jednoj ženi ostavila je dubok trag na njegovom srcu!
U Pirotu je proveo dve godine i za vreme svog boravka zaljubio se u ženu koja je imala veliki uticaj na njegov dalji emotivni put.

NAJVEĆI SRPSKI PRAVNI DOKUMENT Koliko je bio strog "Dušanov zakonik"
Dušan Silni je bio prvi srpski car, a za vreme njegove vladavine Srbije je obuhvatala granice čak osam današnjih država.
NIJE DOČEKAO KRAJ RATA Na današnji dan u Nici je preminuo slavni vojvoda Putnik
U Balkanskim ratovima bio je načelnik štaba Vrhovne komande. Posle Kumanovske bitke unapređen je u čin prvog vojvode (feldmaršala) srpske vojske.
MOMO KAPOR JE TO GENIJALNO OPISAO: Ovako se baš svaka Srpkinja svađa na moru
Čuveni Momo Kapor je primetio jednu vrlo zanimljivu stvar kada žena pokušava da se raspravlja sa mužem
Komentari(0)