Sveća koja ne kaplje – znak ili opomena: Letnji običaj posmatranja plamena uoči velikih praznika

Kiza R

12:00

Kultura 0

U danima pred Petrovdanski i Gospojinski praznik, palila se sveća koja je morala da gori bez kapljanja. Ako plamen krene da titra, a vosak krene niz stranu – verovalo se da dom ima nerečenu reč. Ako sveća izgori čisto – zna se da tišina nije ostavila teret.

božić
Shutterstock

U letnjim danima, kada su dani dugi i puni posla, a noći tihe i tople, naši stari su nalazili znakove ne u onome što je glasno – već u svetlu. Posebno se uoči velikih praznika, kao što su Petrovdanske i Gospojinske noći, palila sveća da izgori do kraja. Ali nije bilo svejedno kako gori. Ako ne kaplje, ako plamen stoji pravo – to je bio dobar znak. Ako se vosak slije u jednoj kaplji, ako plamen zadrhti bez vetra – to se nije uzimalo zdravo za gotovo.

Plamen kao ogledalo doma
Starije žene su znale da gledaju u plamen kao u prozor. Posmatrale su kako gori, gde vosak ide, da li se čuje tiho pucketanje. Verovalo se da plamen koji gori pravo, bez pokreta – znači da kuća ima mir. Ako se, međutim, plamen savija ulevo, a vosak krene da curi niz sveću – „neko još nosi reč koja nije legla.“

Zašto je važno da vosak ne kapne

Možda vas zanima:

Vosak koji kapne van svećnjaka, pogotovo na sto, smatran je znakom da „rečenica nije završena“. Naročito ako kap padne pre nego što se sveća do pola potroši. Tada se plamen ne gasi, ali se kraj sveće prekrsti prstom – da „ne odnese ono što još nije stiglo da izađe.“

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Ritual bez reči – samo svetlo i misao
Sveća se palila uveče, pred spavanje. Nije bilo molitve, niti razgovora. Samo svetlost. Najčešće su je palile žene, ćutke, uz čašu vode ili list zdravca. Gledale su kako gori, i znale: ako se vosak ne pokrene – „noć je prošla čista.“

Danas – svetlo je ostalo, ali plamen više ne gledamo
Možda palimo sveće zbog struje, ukrasa, atmosfere. Ali i dalje, kad plamen stane pravo, kad svetlost postane jedina stvar koja se pomera u sobi – nešto u nama zna da se tada gleda istina.

Jer kako su govorile žene koje su palile svetlo pred praznik:
„Ne pitaj šta je sveća rekla. Pitaj da li je ćutala do kraja.“

Komentari(0)

Loading