Kako se izrađuje glina iz Jadranske Lešnice: zanat koji živi kroz lonce, pećnice i zemljane saksije

Kiza R

13:00

Kultura 0

U selu Jadranska Lešnica kod Loznice i danas se vadi glina iz lokalnih oranica, koristi se za pravljenje lonaca, crepulja i pećarskih cigli, a znanje se prenosi kroz porodice. Ova glina je cenjena zbog svoje izuzetne čistoće i izdržljivosti.

glina
rina

Na zapadu Srbije, u dolini reke Jadar, nalazi se selo Jadranska Lešnica, mesto poznato po zemljoradnji, ali i po nečemu daleko trajnijem – glini koju vekovima koriste lončari i pećari iz čitavog Podrinja. Ova glina se ručno kopa iz njiva, suši, prosejava i meša s vodom kako bi se oblikovala u posuđe koje i danas krasi domaćinstva širom Srbije.

Gde se vadi i kako se priprema

Glina se vadi na dubini od 1,5 do 3 metra, na tačno određenim mestima koja meštani nazivaju „gliništa“. Njiva se tada „otvori“, ručno se iskopa glina, zatim se prosuši na suncu i drobi u prah. Nakon toga sledi mešanje sa vodom i ručno gnječenje, bez dodatka hemikalija.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Stariji majstori kažu da je najvažnije „da glina legne“, odnosno da odstoji bar 10 dana, pre nego što se oblikuje.

glina rina
 

Lonci, crepulje i saksije iz jedne mase

U Jadranskoj Lešnici i okolnim selima, izrađuju se:

  • crepulje – plitke posude za pečenje pogače ili proje
  • zemljane šerpe i lonci – za kuvanje na tihoj vatri
  • saksije i ćupovi za čuvanje masti, vode i zimnice

Nakon oblikovanja, proizvodi se suše na promaji, pa se peku u posebnim zemljanim pećima ili u pećnicama na drva. Nema lakiranja, nema plastike – samo zemlja, voda i vatra.

glina rina
 

Očuvanje zanata i potencijal za razvoj

Iako danas ima sve manje zanatlija koji se time bave profesionalno, glina iz Jadranske Lešnice je i dalje tražena među keramičarima, umetnicima i domaćinstvima koja žele prirodno posuđe. Pojedini mladi ljudi iz Loznice i Krupnja učestvuju u radionicama gde uče kako da se rade osnovne forme, a proizvodi se sve češće nalaze i na etno-manifestacijama.

Postoji inicijativa da se ova lokalna glina i tehnika obrade uvrste u listu nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.

Glina koja spaja generacije

Ono što ovu priču čini posebnom jeste činjenica da proces izrade posuđa od gline gotovo da se nije promenio stotinama godina. I danas, kao i nekada, za dobar lonac potrebna je dobra ruka, vreme i strpljenje.

U svetu brzine i plastike, glina iz Lešnice podseća na to da najdugovečnije stvari često dolaze iz zemlje – i iz ruku.

Tagovi:

Komentari(0)

Loading