Da li znate kako je čuveni šporet "smederevac" dobio ime? Malo ko zna odgovor, a na listi specifičnih porekla reči nalaze se i ove
Kroz istoriju, mnogi gradovi i naselja postali su sinonimi za određene osobine, proizvode, ideje ili stilove života

Reči koje su imena dobile po mestima predstavljaju zanimljiv fenomen u jeziku i kulturi. Ove reči nastaju kada ime određenog geografskog područja, grada, regije ili naselja postane simbol ili metafora za nešto specifično, često zbog karakteristika, tradicija ili specifičnih događaja vezanih za to mesto.
Kroz istoriju, mnogi gradovi i naselja postali su sinonimi za određene osobine, proizvode, ideje ili stilove života. Neke od njih su: smederevac, kanarinac, kolonjska voda, limuzina, pergament, spa, šengen, čarlston, navodi Instagram stranica Poreklo reči.
Pa, da li znate zašto "smederavac" nosi ovo ime?
Smederevac
Prve livene peći kod nas proizvodila je 1928. godine farbika iz Smedereva Metalor i Ekonom. Nakon Drugog svetskog rata preimenovana je u Metalna industrija Milan Blagojević. Tada se prešlo na proizvodnju emajliranih šporeta na čvrsto gorivo, kada i nastaje čuveni štednjak, a ubrzo i njegov nadimak - Smederevac, navodi stranica.
Kanarinac
Ptica kanarinac je dobila naziv po Kanarskim ostrvima odakle i potiče. Sam naziv ostrva znači "ostrvo pasa", po psima ogromne veličine. Ipak, legenda kaže da je naziv potekao od plemena Canarii, koji su se tu doselili iz Maroka, piše Instagram stranica.
Kolonjska voda
Kolonjska voda je nastala zahvaljujući Italijanu Đovani Marija Farina u Kelnu, u Nemačkoj. Ipak, francuski izgovor grada raširio se svetom jer je tada smatran jezikom plemstva i luksuza.
Limuzina
Dobila je ime po nekadašnjoj francuskoj regiji Limuzin, najverovatnije jer je krov kočije podsećao na kapuljaču ogrtača koji su nosili pastiri u tom regionu.
Pergament
Pergament potiče od imena drevnog grada Pergamon u Anadoliji (danas Bergama), gde je pergament prvi put razvijen oko 2. veka p.n.e, verovatno kao zamena za papirus.
Spa
Spa nosi po banji Spa u istočnoj Belgiji, poznatoj od 14. veka po mineralnim vodama i lekovitim dejstvima. Ime mesta potiče od valonske reči espa - "izvor". Kao komercijalna ustanova koja nudi tretmane za zdravlje i lepotu koristi se od 1960. godine.
Šengen
Šengen nosi ime po Šengenskom sporazumu (o ukidanju kontrole na granicama) iz 1985. godine i Šengenskoj konvenciji iz 1990. godine, obe potpisane u mestu Šengen u Luksemburgu.
Čarlston
Čuveni ples čarlston je dobio ime po gradu Čarlston u Južnoj Karolini u SAD. Ritam i pokreti nastali su po brodvejskoj predstavi Runnin' Wild iz 1923. godine i pesmi The Charleston.
(Mondo)

NJIHOVU HRABROST ISTORIJA NE PAMTI Kako su NAŠIM VOJNICIMA i neprijatelji došli na sahranu
Razarač Zagreb bio je treći od tri broda serije jugoslovenskih razarača klase Beograd i najmoderniji ratni brod Kraljevine Jugoslavije.

Zašto se verovalo da crna mačka koja legne na prag nosi poruku „s one strane“: Mačke u narodnim verovanjima nisu samo baksuz
U srpskom narodnom predanju, crna mačka nije bila samo znak nesreće – već i čuvar tajne. Ako se pojavi tiho, legne na prag i gleda u kuću, verovalo se da donosi poruku iz sveta mrtvih ili upozorenje koje se ne sme zanemariti.

Zašto se u nekim selima i danas ne zviždi napolju posle mraka: Verovanje da se tako „dozivaju vetreni ljudi“
U Šumadiji, Pomoravlju i Timočkoj krajini, stariji i danas upozoravaju: „Ne zviždi noću, dozvaćeš vetrene ljude.“ Ova neobična zabrana potiče iz verovanja da zviždanje otvara put bićima koja hodaju vetrom i pamte ime onoga ko ih pozove.

Ko su „nagaznici“ iz narodnog predanja: Bića koja ostaju na mestima tuge i pomerenih grobova
U zaboravljenim slojevima srpskog narodnog verovanja kriju se bića koja nisu ni duše ni demoni – već tragovi nesahranjenog bola. Nagaznici nastaju tamo gde je smrt ostala bez oproštaja.

Zašto se verovalo da noć između utorka i srede „nosi san bez povratka“: Zabranjeni dani u snovima
U nekim delovima Srbije, posebno u planinskim krajevima, postojalo je verovanje da su određene noći opasne za san. Najviše se izbegavala noć između utorka i srede, jer se verovalo da ono što se tada sanja – ne donosi poruku, već teret.
Komentari(0)