Da li znate kako je čuveni šporet "smederevac" dobio ime? Malo ko zna odgovor, a na listi specifičnih porekla reči nalaze se i ove
Kroz istoriju, mnogi gradovi i naselja postali su sinonimi za određene osobine, proizvode, ideje ili stilove života

Reči koje su imena dobile po mestima predstavljaju zanimljiv fenomen u jeziku i kulturi. Ove reči nastaju kada ime određenog geografskog područja, grada, regije ili naselja postane simbol ili metafora za nešto specifično, često zbog karakteristika, tradicija ili specifičnih događaja vezanih za to mesto.
Kroz istoriju, mnogi gradovi i naselja postali su sinonimi za određene osobine, proizvode, ideje ili stilove života. Neke od njih su: smederevac, kanarinac, kolonjska voda, limuzina, pergament, spa, šengen, čarlston, navodi Instagram stranica Poreklo reči.
Pa, da li znate zašto "smederavac" nosi ovo ime?
Smederevac
Prve livene peći kod nas proizvodila je 1928. godine farbika iz Smedereva Metalor i Ekonom. Nakon Drugog svetskog rata preimenovana je u Metalna industrija Milan Blagojević. Tada se prešlo na proizvodnju emajliranih šporeta na čvrsto gorivo, kada i nastaje čuveni štednjak, a ubrzo i njegov nadimak - Smederevac, navodi stranica.
Kanarinac
Ptica kanarinac je dobila naziv po Kanarskim ostrvima odakle i potiče. Sam naziv ostrva znači "ostrvo pasa", po psima ogromne veličine. Ipak, legenda kaže da je naziv potekao od plemena Canarii, koji su se tu doselili iz Maroka, piše Instagram stranica.
Kolonjska voda
Kolonjska voda je nastala zahvaljujući Italijanu Đovani Marija Farina u Kelnu, u Nemačkoj. Ipak, francuski izgovor grada raširio se svetom jer je tada smatran jezikom plemstva i luksuza.
Limuzina
Dobila je ime po nekadašnjoj francuskoj regiji Limuzin, najverovatnije jer je krov kočije podsećao na kapuljaču ogrtača koji su nosili pastiri u tom regionu.
Pergament
Pergament potiče od imena drevnog grada Pergamon u Anadoliji (danas Bergama), gde je pergament prvi put razvijen oko 2. veka p.n.e, verovatno kao zamena za papirus.
Spa
Spa nosi po banji Spa u istočnoj Belgiji, poznatoj od 14. veka po mineralnim vodama i lekovitim dejstvima. Ime mesta potiče od valonske reči espa - "izvor". Kao komercijalna ustanova koja nudi tretmane za zdravlje i lepotu koristi se od 1960. godine.
Šengen
Šengen nosi ime po Šengenskom sporazumu (o ukidanju kontrole na granicama) iz 1985. godine i Šengenskoj konvenciji iz 1990. godine, obe potpisane u mestu Šengen u Luksemburgu.
Čarlston
Čuveni ples čarlston je dobio ime po gradu Čarlston u Južnoj Karolini u SAD. Ritam i pokreti nastali su po brodvejskoj predstavi Runnin' Wild iz 1923. godine i pesmi The Charleston.
(Mondo)

"Ukleti prsten" srpske kraljice 800 godina ležao u grobnici: Iskopao ga kralj Aleksandar i nosio kao amajliju, a onda mu je doneo zlu kob
U Narodnom muzeju ističu da je veoma malo sačuvanih zlatnih prstenova visokog ranga u Srbiji i da Teodorin nema premca.

POSLE OSVAJANJA KAJMAKČALANA: Evo koju je čuvenu rečenicu o Srbima zapisao Arčibald Rajs, veliki prijatelj srpskog naroda
Malo je bitki koje su tako snažno uticale, ne toliko na ishod, koliko na moral i stanje srpske vojske u Prvom svetskom ratu, kao što je to bila bitka na Kajmakčalanu.

Zabranjeni intervju sa Milunkom Savić iz 1971. godine
Prenosimo vam intervju koji nije smeo da ugleda svetlost dana

ČINJENICE O SRBIJI KOJE VAS NISU UČILI U ŠKOLAMA Mnoge zvuče kao trač, ali ovo se stvarno desilo
Srbija je zemlja mnogih neispričanih priča, puna dogodovština, tračeva, viceva i zanimljivih istorijskih činjenica za koje verovatno još uvek niste čuli.

OVO JE PRAVA ISTINA O MILOŠU OBILIĆU: Bio je turski zatočenik, evo da li je zaista ubio Murata u Kosovskom boju
Na Vidovdan 1389. srpske snage predvođene knezom Lazarem sukobile su se sa turskom vojskom koju je vodio sultan Murat. Srpski junak Miloš Obilić je uspeo da ubije Murata, a za vreme bitke je stradao i knez Lazar. I tako je nastao mit o Kosovskom boju, najslavnjoj srpskoj pobedi u istoriji naroda koji i te kako zna šta je rat…Da li je zaista bilo ovako?
Komentari(0)