Da li znate kako je čuveni šporet "smederevac" dobio ime? Malo ko zna odgovor, a na listi specifičnih porekla reči nalaze se i ove
Kroz istoriju, mnogi gradovi i naselja postali su sinonimi za određene osobine, proizvode, ideje ili stilove života

Reči koje su imena dobile po mestima predstavljaju zanimljiv fenomen u jeziku i kulturi. Ove reči nastaju kada ime određenog geografskog područja, grada, regije ili naselja postane simbol ili metafora za nešto specifično, često zbog karakteristika, tradicija ili specifičnih događaja vezanih za to mesto.
Kroz istoriju, mnogi gradovi i naselja postali su sinonimi za određene osobine, proizvode, ideje ili stilove života. Neke od njih su: smederevac, kanarinac, kolonjska voda, limuzina, pergament, spa, šengen, čarlston, navodi Instagram stranica Poreklo reči.
Pa, da li znate zašto "smederavac" nosi ovo ime?
Smederevac
Prve livene peći kod nas proizvodila je 1928. godine farbika iz Smedereva Metalor i Ekonom. Nakon Drugog svetskog rata preimenovana je u Metalna industrija Milan Blagojević. Tada se prešlo na proizvodnju emajliranih šporeta na čvrsto gorivo, kada i nastaje čuveni štednjak, a ubrzo i njegov nadimak - Smederevac, navodi stranica.
Kanarinac
Ptica kanarinac je dobila naziv po Kanarskim ostrvima odakle i potiče. Sam naziv ostrva znači "ostrvo pasa", po psima ogromne veličine. Ipak, legenda kaže da je naziv potekao od plemena Canarii, koji su se tu doselili iz Maroka, piše Instagram stranica.
Kolonjska voda
Kolonjska voda je nastala zahvaljujući Italijanu Đovani Marija Farina u Kelnu, u Nemačkoj. Ipak, francuski izgovor grada raširio se svetom jer je tada smatran jezikom plemstva i luksuza.
Limuzina
Dobila je ime po nekadašnjoj francuskoj regiji Limuzin, najverovatnije jer je krov kočije podsećao na kapuljaču ogrtača koji su nosili pastiri u tom regionu.
Pergament
Pergament potiče od imena drevnog grada Pergamon u Anadoliji (danas Bergama), gde je pergament prvi put razvijen oko 2. veka p.n.e, verovatno kao zamena za papirus.
Spa
Spa nosi po banji Spa u istočnoj Belgiji, poznatoj od 14. veka po mineralnim vodama i lekovitim dejstvima. Ime mesta potiče od valonske reči espa - "izvor". Kao komercijalna ustanova koja nudi tretmane za zdravlje i lepotu koristi se od 1960. godine.
Šengen
Šengen nosi ime po Šengenskom sporazumu (o ukidanju kontrole na granicama) iz 1985. godine i Šengenskoj konvenciji iz 1990. godine, obe potpisane u mestu Šengen u Luksemburgu.
Čarlston
Čuveni ples čarlston je dobio ime po gradu Čarlston u Južnoj Karolini u SAD. Ritam i pokreti nastali su po brodvejskoj predstavi Runnin' Wild iz 1923. godine i pesmi The Charleston.
(Mondo)

ZABORAVLJENA NEMICA KOJA JE SEBE SMATRALA SRPKINJOM Priča o Babet Bahmajer koja je zbog ljubavi promenila ime i ODBILA NACISTE!
Beta Vukanović bila je profesorka beogradske Umetničke škole i jedna od osnivačica Društva srpskih umetnika, slikara i vajara "Cvijeta Zuzorić".
NEPRESUŠNA MUDROST NAŠEG NARODA! Ljudi smišljali, Vuk skupljao: Ovo su najbolje SRPSKE narodne poslovice!
Vuk Stefanović Karadžić (1787. - 1864.) bio je srpski filolog, reformator srpskog jezika, sakupljač narodnih umotvorina i pisac prvog rečnika srpskog jezika. Imao je toliki uticaj da su miu se divila i čuvena braća Grim, Vilhem i Jakob.

Pečenje hleba ispod sača u selima Homolja: Miris detinjstva koji se ne zaboravlja
U zabitim domaćinstvima istočne Srbije, hleb se i danas mesi ručno, sa sopstvenim kvascem, i peče pod užarenim sačem – kao pre sto godina

"Ruganje pokojnicima": Otac Predrag istakao 1 običaj koji Srbi praktikuju na sahrani, a zapravo nije u skladu sa crkvom
Otac Predrag Popović ukazao je na običaj koji se u mnogim krajevima Srbije poštuje, a koji nikako nije u skladu ca crkvenim učenjem i liturgijskim životom.

Uroš Predić i njegovi zapisi o srpskom selu: delo slikara koji je pisao kao hroničar
Iako je najpoznatiji kao slikar koji je oslikao lice srpskog naroda, Uroš Predić je iza sebe ostavio i pisane tragove o svakodnevici, verovanjima i običajima sela iz kojih je crpeo inspiraciju. Njegovi zapisi iz Orlovata i Banata, danas sačuvani u beleškama, pisamima i memoarima, prava su književnost u zrnima.
Komentari(0)