NAJPOZNATIJI INSTRUMENTI ŠIROM SRBIJE U svoje instrumente Srbi su uneli svoje poglede i očekivanja od života
Dok su neki autohtoni drugi instrumenti su usvojeni iz drugih krajeva.
Od svih naroda Balkanskog poluostrva Srbi imaj najveću lepezu melodija i emocija kojima su prožete melodije. Od šaljivih pesama na severu Srbije, takozvanih bećarca, pa do pesama od kojih će te se rasplakati, u svoje pesme Srbi su uneli svoje poglede i očekivanja od života, a i svoju profesiju.
Važan faktor u srpskoj muzici predstavlja primarno zanimanje svirača ili kraj iz kog je muzika potekla. Tako su vojnici koji su bili pri vojnim orkestrima pri povratku u svoje selo donosili trubu i pesme koje su naučili u vojnom orkestru, a pastiri su dok bi čuvali ovce ubili vreme i opustili se puštanjem laganih tonova iz svojih frula.
Pokušaćemo da nabrojimo najpoznatije instrumente u srpskom narodu, koji se čuju širom Srbije.
Frula
Frule su uglavnom svirali pastiri ili na seoskim saborima. Gotovo svako selo je pravilo frulu na svoj način i tako danas ima nekoliko desetina vrsti frula.U nekim krajevima Srbije muzički instrumenti pravljeni su od bilo čega što se moglo naći u prirodi. Govorilo se da je, da bi se napravila dobra svirala, neophodno nabaviti “jednu granu u jesen isečenu da bi se tokom zime dobro osušila, i jedan oštar nož za skidanje kore”.
Prema istoj tehnologiji, za pravljenje lepka bilo je potrebno “jedno belance, tri do četiri čena utucanog belog luka i smola veličine jajeta sa šljivinog drveta”. Kad se grana pripremi, prelije se mlekom i dobro osuši tokom zime, zatim se više puta premaže uljem i sirćetom, a onda stavi u ovčije pečenje da se natopi masnoćom i tako impregnira.
Harmonika
Dok je za neke druge instrumente nemoguće utvrditi poreklo i vreme nastanka za harmoniku se može pouzdano reći da je mesto u Srbiji pronašla nakon prvog svetskog rata. U ratu harmonika je bila svirana u vojnim orkestrima, a nakon rata su je vojnici doneli u svoja sela i u pojedinim krajevima je harmonika gotovo istisla tradicionalnije instrumentee, tako da je sada nezamislivo tradicionalno srpsko kolo koje ne bi bilo odsvirano na harmonici.
Gajde
Još jedan tradicionalni srpski instrument koji su pravili i na kome su svirali pastiri su gajde. Ime je stranog porekla i potiče od arapskog “gaida”, “kaida”, što znači “melodija”. Repertoar gajdi je šarolik, a uglavnom se izvode u svečanim prilikama.
View this post on Instagram
Truba
Limeni duvači su se u Srbiji prvi put pojavili u 19. veku kada je knez Miloš Obrenović oformio prvi vojni orkestar, tako da je poreklo trube među Srbima identično poreklu harmonici. Vrlo brzo truba je osvojila srce mnogih krajeva Srbije, a danas je najpopularnija u okolini Užica i Čačka, Boljeva i Zaječara i Leskovca. U čast trube održava se i sabor trubača u Dragačevu.
Gusle
Najstariji i najpoznatiji instument u srpskim krajevima su gusle. Gusle se pominju u žitijima srpskih srednjovekovnih vladara u kojim se pominje da su vladari znali u svečanim prilikama da se uhvate gusala i tako još više ulepšaju svečanost na kojoj su.
Uz gusle, za razliku od ostalih instumenata, se ne igra. One su prateći instument uz koje guslač pripoveda neku od mnogih srpskih epskih pesama iz srpske istorije. Za izradu dobrih gusala, prema uobičajenom receptu, potrebna je grana javora koji je rastao na sunčanoj strani. Strune gusala se sastoje od 60 konjskih dlaka iz repa ili grive, najčešće belog konja, po mogućstvu pastuva, a gudalo je od tvrđeg drveta sa strunama od oko četrdesetak konjskih dlaka. Pevanje uz gusle predstavlja deo reprezentativne UNESCO liste kulturnog nematerijalnog nasleđa čovečanstva.
22. NOVEMBRA SLAVIMO SVETOG NEKTARIJA Svetitelja koji slovi za zaštitnika onkoloških bolesnika, evo zašto
Sveti starac Nektarije Vitalis iz Кamarize, koji je tvrdio da je i sam isceljen od raka na grudima uz pomoć Svetog Nektarija, je u šali i s ljubavlju govorio "Sveti Nektarije je mekane duše, osetljiv je, njemu je dovoljno da malo mahnete i eto njega da vam pomogne".
VREME JE SLAVA Slavimo Arhangela Mihaila, žito se nosi za pretke, a kolač za budućnost potomaka
Krsna slava veliki je porodični praznik kod Srba, a tradicija se poštuje vekovima unazad. Jednog od najvećeg svetaca, Arhangela Mihajala, slavi veliki broj građana koji su i ovog novembarskog jutra poranili i u crkvu odneli sveću, žito i kolač.
Olga je naša prva glumica koja se pojavila gola na filmu: Zbog raskalašne prirode, patrijarhat je pustio da nečasno umre
Bila je kontroverzna po svakom pitanju, otvorenog uma i shvatanja, ali je to koštalo karijere
Da li se krsna slava slavi prve godine od smti domaćina: Mnogi Srbi prave grešku, a posebno pravilo važi kad nose crninu
Da li se krsna slava slavi prve godine od smti domaćina? Ovu dilemu rešio je teolog Darko Nikolić.
Provela detinjstvo u najvećoj bedi: Ovo je teška životna priča Zorice Brunclik!
To što je rođena Beograđanka, kako kaže, nije joj mnogo značilo, jer je njen otac napustio porodicu i pre nego što je imala vremena da upozna bolji život
Komentari(0)