CRKVA POSVEĆENA RUSKOM VLADARU I SVETITELJU Projekat ove svetinje uradila je prva žena arhitekta
Prvobitna gradnja, započeta 1912. godine, prekinuta je u vreme Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, da bi bila nastavljena 1927. godine.

Stara Crkva Svetog Aleksandra Nevskog na Dorćolu prvobitno se nalazila između ulica Cara Dušana, Dubrovačke i Skenderbegove. Ta prvobitna crkava je bila prilagođena vojnička pokretna crkva koju su sa sobom doneli ruski dobrovoljci u srpsko-turskom ratu.
Izgrađena je 1877. godine i posvećena Svetom Aleksandru Nevskom, ruskom vladaru, vojskovođi i svetitelju, nalazila se na ovoj lokaciji do 1891. godine kada je srušena zbog urbanizacije tog dela grada. U toku kopanja temelja buduće crkve na današnjem mestu nađena je rimska kaldrma, a temelji su osveštani 1912. godine.
View this post on Instagram
Današnji hram je sagrađen u srpsko-vizantijskom stilu po projektu arhitekte Jelisavete Načić, prve žene koja je u Srbiji diplomirala na tek otvorenom, arhitektonskom odseku Tehničkog fakulteta u Beogradu.
Prvobitna gradnja, započeta 1912. godine, prekinuta je u vreme Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, da bi bila nastavljena 1927. godine, ali po projektu donekle prerađenom od strane Pere J. Popovića i Vasilija Androsova.
Osvećenje novopodignutog hrama je izvršeno 1930. godine od strane Patrijarha srpskog Varnave uz prisustvo najvećeg darodavca hramu, kralja Aleksandra Karađorđevića, koji je tad crkvi poklonio veliku ikonu Svetog Aleksandra Nevskog, koju je izradio veliki poljski slikar Jan Matejka.
View this post on Instagram

Ovo žensko ime se danas ne daje devojčicama: Palo je u zaborav, nećete ga nigde čuti
Posmatrano zajedno sa imenima koja vode poreklo iz latinskog jezika, ovde osnova "vita" znači "život"

Ova molitva Presvetoj Bogorodici se izgovara nedeljom! Veruje se da reči donose mir, sreću i blagostanje!
Jake reči molitve Presvetoj Bogorodici nedeljom

MISTERIOZNI KAMENI KRSTOVI ISTOČNE SRBIJE: Zašto su se nekada podizali bez imena pokojnika?
Širom istočne Srbije, naročito u oblastima oko Timoka, Negotina i Zaječara, i danas se mogu videti neobični kameni krstovi bez natpisa, imena ili godina. Za razliku od tipičnih nadgrobnih spomenika, ovi krstovi nisu vezani za konkretne ljude, već predstavljaju deo starog običaja za koji mnogi veruju da potiče još iz predhrišćanskog perioda.

BILJKA KOJA "VRAĆA VID": Kako se vidova trava nekada koristila u srpskoj narodnoj medicini?
Vidova trava, danas skoro zaboravljena biljka, imala je posebno mesto u tradicionalnoj srpskoj narodnoj medicini. Smatrana moćnim lekom za oči i vid, ova biljka bila je deo posebnih rituala i verovanja koja su vekovima praktikovana širom Srbije.

TAJNA PRVOG OTISKA "GORSKOG VIJENCA": Kako je Njegoševo delo skriveno i spaseno od cenzure?
"Gorski vijenac", epsko delo Petra II Petrovića Njegoša, danas je jedan od simbola srpske i crnogorske kulture, ali malo je poznato koliko je dramatična bila njegova štamparska istorija. Prvo izdanje ovog slavnog dela, objavljeno 1847. godine u Beču, štampano je pod izuzetno teškim uslovima i uz veliku tajnost, kako bi se sačuvalo od stroge austrougarske cenzure.
Komentari(0)