RODNA KUĆA STEPE STEPANOVIĆA: Jedan od najistaknutijih srpskih vojvoda u vojničke pohode krenuo iz Kumodraža (VIDEO)
Kuća u kojoj se rodio jedan od najpoznatijih srpskih vojvoda iz Prvog svetskog rata, nalazi se u Kumodražu i potiče iz sredine XIX veka.

Kuća pripada tipu starije moravske kuće, ima tri prostorije, od kojih je jedna sačuvana u potpunosti.
Čuveni srpski vojvoda Stepa Stepanović je rođen 1856. godine u Kumodražu, kaže Nebojša Maksimović iz Muzeja grada Beograda.
- Ovde je završio osnovnu školu, bio je četvrto dete od petoro dece Radojke i Ivana. Niže razrede Gimnazije završio je u Beogradu i onda je upisao Artiljerijsku školu 1874. godine u Beogradu. Školovanje mu je trajalo 6 godina, do 1880. godine, zato što su u međuvremenu izbili Srpsko-turski ratovi i Stepa je kao pitomac Akademije učestvovao u tim sukobima i u toku tih ratova odlikovan je više puta, navodi Maksimović.
Stepa Stepanović je učestvovao i u Srpsko-bugarskom ratu 1885. godine.
- I tu je dobio medalju za hrabrost, a između ta dva rata uspeo je da se oženi sa Jelenom Milovanović i u ovom braku su rođene dve devojke, dobio je ćerke Danicu i Milicu, kaže Nebojša Maksimović.
Jedan od najistaknutijih srpskih vojvoda iz Prvog svetskog rata, rodnu kuću u Kumodražu je napustio kada je upisao Artiljerijsku školu u septembru 1874. godine i više se nije vraćao, a u njoj su živeli članovi njegove porodice.
Stepa Stepanović je umro 1929. godine. Na večni počinak pored ratnih drugova, članova Vlade ispratio ga je i kralj Aleksandar Prvi Karađorđević.
Njegova rodna kuća, sačuvana u Kumodražu i danas podseća na junaštvo slavnog vojskovođe, koji je dva puta bio i ministar odbrane.

Ovo žensko ime se danas ne daje devojčicama: Palo je u zaborav, nećete ga nigde čuti
Posmatrano zajedno sa imenima koja vode poreklo iz latinskog jezika, ovde osnova "vita" znači "život"

Ova molitva Presvetoj Bogorodici se izgovara nedeljom! Veruje se da reči donose mir, sreću i blagostanje!
Jake reči molitve Presvetoj Bogorodici nedeljom

MISTERIOZNI KAMENI KRSTOVI ISTOČNE SRBIJE: Zašto su se nekada podizali bez imena pokojnika?
Širom istočne Srbije, naročito u oblastima oko Timoka, Negotina i Zaječara, i danas se mogu videti neobični kameni krstovi bez natpisa, imena ili godina. Za razliku od tipičnih nadgrobnih spomenika, ovi krstovi nisu vezani za konkretne ljude, već predstavljaju deo starog običaja za koji mnogi veruju da potiče još iz predhrišćanskog perioda.

BILJKA KOJA "VRAĆA VID": Kako se vidova trava nekada koristila u srpskoj narodnoj medicini?
Vidova trava, danas skoro zaboravljena biljka, imala je posebno mesto u tradicionalnoj srpskoj narodnoj medicini. Smatrana moćnim lekom za oči i vid, ova biljka bila je deo posebnih rituala i verovanja koja su vekovima praktikovana širom Srbije.

TAJNA PRVOG OTISKA "GORSKOG VIJENCA": Kako je Njegoševo delo skriveno i spaseno od cenzure?
"Gorski vijenac", epsko delo Petra II Petrovića Njegoša, danas je jedan od simbola srpske i crnogorske kulture, ali malo je poznato koliko je dramatična bila njegova štamparska istorija. Prvo izdanje ovog slavnog dela, objavljeno 1847. godine u Beču, štampano je pod izuzetno teškim uslovima i uz veliku tajnost, kako bi se sačuvalo od stroge austrougarske cenzure.
Komentari(0)