RADA I RADIŠA PROSLAVILI ZLATNU SVADBU Njihov recept za dobar brak je jednostavan a delotvoran, pročitajte ga (FOTO)
ačak - U vremenu kada brakovi i veze traju nikad kraće i kao da nikad nije bilo lakše odlučiti se za razvod, pa je broj istih u skoro svim delovima Srbije sve veći, Rada i Radiša Jovičić iz sela Vapa kod Čačka prkose svim modernom statistikama. Ovi bračni drugovi uz decu i unučiće proslavili su svoju zlatnu svadbu.
- Kada smo se venčali, bili smo jako mladi. Imali smo 19 i 23 godine. Odrastali smo zajedno i tako prevazilazili sve teškoće. Zajedno pojeli što se kaže i džak soli i džak šećera. Ma koliko bilo teško, lakše je kad imate nekog uz sebe. Brak je za nas bio svetinja i tako je i dan danas. Trudili smo se da takav stav prenesemo i na naše potomke i nadam se da smo u tome uspeli, kaže bala Rada za RINU.
Za ovih prvih pedeset godina nije da bilo razmirica među njima, ali su ih složno i uz ljubav zajedno rešavali. Nisu ni pomislili da može drugačije, osim razgovorom sve da se reši. Razvod nije reč koja postoji u njihovom rečniku.
- Savet za dugovečan brak - na prvom mestu ljubav, razumevanje, praštanje i ako ideš protiv sebe, pažnja uzajamna oba supružnika, pomoć... Kad ima ljubavi sve ovo drugo se ostvaruje - dodaje baka Rada.
Njihovu sreću upotpunjuju deca i sada već veliki unučići, koji su prave istinske vrednosti poneli iz kuće učeći na primeru svojih roditelja i svojih babe i dede.
Inače, prosečna starost pri zaključenju braka u Srbiji varira prema polu. Prema statističkim podacima za 2022. godinu, prosečna starost pri zaključenju braka je za mladoženje 34,1 godina, a za neveste je 31,1 godina.
Ovi podaci ukazuju na trend povećanja prosečne starosti pri zaključenju braka u Srbiji, što takođe može biti posledica različitih faktora kao što su promene u društvenim normama, ekonomska situacija i lični izbori.
Prema statističkim podacima, u 2022. godini u Republici Srbiji zaključen je 32.821 brak, što predstavlja porast od 0,2% u odnosu na prethodnu godinu. Istovremeno, 26.911 zaključenih prvih brakova pokazuje porast od 2,3% u odnosu na 2021. godinu. Broj zaključenih brakova na 1.000 stanovnika iznosi 4,9.
U istom periodu, u Republici Srbiji je razvedeno 9.813 brakova, što je za 0,2% više u odnosu na prethodnu godinu. Broj razvedenih brakova na 1.000 stanovnika iznosi 1,5. Prosečna starost muža pri razvodu braka iznosi 45,1 godinu, a za žene 41,5 godina.
Takođe, udeo lica u braku se smanjio sa 55% na 51%, dok je zabeležen porast udela lica koja nisu sklapala brak sa 28% na 31%. Udeo razvedenih povećan je sa 4,9% na 6,1%2.
Statistika nije baš sjajna, zato bi mnogi koji se dvoume trebali da pročitaju i primene ovaj jednostavan recept za dugovečan brak.
(Rina/Lepote Srbije)
Danas, na Mali Božić, jednu stvar čim ustanete morate da uradite! Običaj za veliki praznik je strog, veruje se da će vas pratiti...
Na ovaj dan u nekim krajevima dolazi i polaznik ili položajnik
Odlažu žar u kontejnere i prave haos: Svaki čas gore kontejneri u Čačku zbog bahatih građana, pojedini čak i namerno izazivaju požar
Grejna sezona je u punom jeku, a pored velikog broja odgovornih tu su nažalost i oni brojni neodgovorni građani koji bez pardona odlažu žar u kontejnere i tako prave velike probeme komunalnim radnicima.
Momova "ledena čorba" izlečila mnoge: Ovog čoveka smatraju čudotvorcem kad je u pitanju narodna medicina, Snežana i Srđan svedoče kako ih je travar spasio (FOTO)
Iako se medicina nezaustavljivo razvija, naš narod još uvek i te kako veruje narodnim načinima lečenja, a posebnu pažnju posvećuju travarima. Jedan od onih, za kog kažu da već dugo godina unazad uz pomoć trava i takozvane posebne „ledene čorbe“ leči ljude jeste i Momčilo Momo Deljanin. Ovaj travar nije želeo mnogo da priča o sebi, već je želeo da to urade drugi. Snežana Popović iz sela Trešnjetine kod Lazarevca kaže da je čak i jedan oblik kancera izlečila upravo kod njega.
Srbi večeras slave srpsku Novu godinu, a ove običaje morate da ispoštujete ako ste vernik! Jedna stvar je obavezna
Julijanska Nova godina, praznik je koji se slavi 13. na 14. januar po gregorijanskom kalendaru svake godine.
Večita dilema koja muči Srbe: Kako se pravilno piše SRPSKA Nova godina? Iznenadićete se koliko ustvari grešite!
Iako se često viđa da se S piše velikim, zapravo je to greška
Komentari(0)