Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave dan Svetog velikomučenika Prokopija, hrišćanskog svetitelja iz 4. veka. Iako su retke porodice koje ovaj praznik obeležavaju kao svoju krsnu slavu, ovaj svetac je od davnina veoma poštovan u našim krajevima
Sveti velikomučenik Prokopije je hrišćanski svetitelj iz 4. veka, rođen u Jerusalimu. Prvobitno ime bilo mu je Neanije i bio je vojvoda u službi cara Dioklecijana.
Prema legendi, u vreme progona hrišćana, Dioklecijan je odredio Neanija da s jednim odredom vojske ide u Aleksandriju i tamo zatre hrišćane. Međutim, na tom putu, Neaniju se javio Bog pokazavši mu u vazduhu ogromni krst.
Taj doživljaj potpuno je obrnuo i promenio život vojvode Neanija. On je izradio isti krst kakav je video u proviđenju i umesto da krene u progon hrišćana, vojsku je poveo u oslobađanje Jerusalima.
U sveti grad je ušao kao pobednik, ali je izveden pred sud zbog priznanja da je hrišćanin. Po priči, pred sudijama je skinuo svoj pojas i mač rekavši da je on samo vojnik Hristov.
Posle velikih mučenja ovaj bivši vojnik je bačen u tamnicu, gde mu se javi opet Gospod Isus Hristos, koji ga i krsti i nadede mu ime Prokopije.
Jednog dana dođoše mu na tamnički prozor 12 žena i rekoše mu: “I mi smo sluškinje Hristove.”
Optužene za ovo one behu bačene u istu tamnicu, gde ih Sveti Prokopije učaše veri Hristovoj, a naročito tome kako će primiti venac mučenički. Zato se u činu venčanja bračnih pominje Sveti Prokopije, pored cara Konstantina i Jelene.Tih 12 žena beše potom strašno mučeno. Gledajući njihove muke i hrabrost Prokopijeva majka takođe poverova u Hrista, te svih 13 budu pogubljene.
Kada Sveti Prokopije bi izveden na gubilište on diže ruke prema istoku i pomoli se Bogu za sve bedne i nevoljne, sirote i udove, a naročito za Crkvu, da uzraste i rasprostre se i da Pravoslavlje sija do skončanja vremena. Legenda kaže da mu je u tom trenutku sa neba javljeno da će njegova molitva biti uslišena nakon čega je ovaj svetac mirno i srećno pošao na gubilište.
Iako u crkvenom kalendaru nije crveno slovo dan Svetog Prokopija veoma je poštovan u Srbiji. Ovaj svetitelj spada u red “ognjenih svetaca” u koje se ubrajaju još i Sveti Ilija i Ognjena Marija.
Običaji i verovanja
Tradicionalno, smatra se da ovaj dan nije dobar za kupanje u rekama i drugim tekućim vodama. Kaže se: “Ni u goru, ni u vodu”.
Slično, pošto je reč bila o blagom svecu koji je uvek video samo ono najbolje u ljudima, na današnji dan se izbegavaju svađe i psovanje što se naročito dopada mamama koje ove dobre navike i inače pokušavaju da usade deci.
Zbog činjenice da se njegovo ime pominje prilikom sklapanja bračne zajednice, u nekim krajevima se veruje da je ovaj dan pogodan za svadbe, jer Sveti Prokopije danas pohodi i blagosilja mladence.
Osim novopečenih bračnih drugova, Sveti Prokopije se smatra i zaštitnikom dece, a kao svog patrona slave ga kamenoresci i bunardžije.
Danas, na Mali Božić, jednu stvar čim ustanete morate da uradite! Običaj za veliki praznik je strog, veruje se da će vas pratiti...
Na ovaj dan u nekim krajevima dolazi i polaznik ili položajnik
Odlažu žar u kontejnere i prave haos: Svaki čas gore kontejneri u Čačku zbog bahatih građana, pojedini čak i namerno izazivaju požar
Grejna sezona je u punom jeku, a pored velikog broja odgovornih tu su nažalost i oni brojni neodgovorni građani koji bez pardona odlažu žar u kontejnere i tako prave velike probeme komunalnim radnicima.
Momova "ledena čorba" izlečila mnoge: Ovog čoveka smatraju čudotvorcem kad je u pitanju narodna medicina, Snežana i Srđan svedoče kako ih je travar spasio (FOTO)
Iako se medicina nezaustavljivo razvija, naš narod još uvek i te kako veruje narodnim načinima lečenja, a posebnu pažnju posvećuju travarima. Jedan od onih, za kog kažu da već dugo godina unazad uz pomoć trava i takozvane posebne „ledene čorbe“ leči ljude jeste i Momčilo Momo Deljanin. Ovaj travar nije želeo mnogo da priča o sebi, već je želeo da to urade drugi. Snežana Popović iz sela Trešnjetine kod Lazarevca kaže da je čak i jedan oblik kancera izlečila upravo kod njega.
Srbi večeras slave srpsku Novu godinu, a ove običaje morate da ispoštujete ako ste vernik! Jedna stvar je obavezna
Julijanska Nova godina, praznik je koji se slavi 13. na 14. januar po gregorijanskom kalendaru svake godine.
Večita dilema koja muči Srbe: Kako se pravilno piše SRPSKA Nova godina? Iznenadićete se koliko ustvari grešite!
Iako se često viđa da se S piše velikim, zapravo je to greška
Komentari(0)