Oko paradajza pospite malo ovog praha, rađaće duplo više, dok će plodovi biti veći i mesnatiji bez trunke hemije: A uz to tera štetočine i puževe

Teodora Tojagić

15:00

Aktuelno 0

Da li ste znali koje sve korisne sastojke sadrži pepeo i zašto je toliko dobar za baštu, posebno za paradajz?

paradajz
Shutterstock

Malo ko zna za šta sve pepeo može da posluži, odličan je saveznik u mnogima stvarima, posebno za baštu! Kako bi ovo đubrivo efikasno delovalo potrebno je da potiče od pravog drveta.

Pepeo je bogat kalijumom, magnezijumom i kalcijumom koji održavaju paradajz zdravim, povećavaju prinos (neki kažu čak duplo), održavaju listove paradajza jakim i sposobnim da upijaju sunčevu svetlost. Osim toga, sadrži natrijum i fosfat.

Takođe, pepeo je sjajan saveznik u odbijanju štetočina i puževa, ali samo kada je suv, tako da vodite računa da ga posmete kada nema kiše i posle zalivanja.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Pre primene moramo znati da ga možemo upotrebljavati samog ili u kombinaciji sa drugim đubrivima ili materijama. Njegova efikasnost se povećava kada se primenjuje u kombinaciji s kompostom ili humusom.

Nikada ga ne treba mešati sa krečom i upotrebljavati na zemljištu na kome smo nedavno radili kalcifikaciju. Ne treba da ga koristimo sa kiselim đubrivima. Ukoliko ga mešamo sa superfosfatom i sličnima, nastaju jedinjena fosfora koja su nedostupna biljkama. Ne treba ga mešati ni s đubrivom od živine i drugim koja su kisela, jer međusobno reaguju i dolazi do gubitka azota.

Pepeo se najčešće unosi u kiselo zemljište kako bi se povećala pH reakcija, jer je on alkalan. Paradajz voli blago kiselo zemljište, pH treba da bude malo ispod 7. Ako vaš paradajz ne uspeva dobro, nađubrite ga pepelom i gledajte kako magija nastaje!

Tagovi:

Komentari(0)

Loading