PODIGNUT MU JE SPOMENIK U BEOGRADU: Vuk Bojović u pregovorima sa šimpanzom Samijem, fotografija koja i danas fascinira krije priču koja sledi (FOTO)
Beograd iz osamdesetih godina krije mnoge zanimljive priče, ali jedna od njih, preko fotografije koja svako malo postane viralna, živi svoj zaseban život.

Priča je o šimpanzi Samiju, beguncu iz Beogradskog zoološkog vrta, čiji su nestašluci i želja za slobodom postali pravi hit. Fotografija na kojoj Vuk Bojović, direktor zoološkog vrta, pregovara sa Samijem, ponovo se širi po internetu, podsećajući nas na jedno nezaboravno vreme.
Šimpanza Sami, rođen u Osijeku 1979. godine, stigao je u Beograd početkom 1988. godine. Bio je snažan i zdrav, ali mu novi dom uopšte nije prijao. Utešnjen u skučenom kavezu, Sami je postao nervozan i agresivan.
Jedne hladne februarske večeri 1988. godine, Sami je odlučio da preuzme stvari u svoje ruke – i pobegao je! Prošetao se ulicama Beograda, svratio čak do bioskopa Balkan, i završio na Studentskom trgu, gde ga je policija opkolila. Tada je pozvan Vuk Bojović, jedini čovek kome je Sami verovao. Nakon kratkih "pregovora", Bojović je uspeo da uhvati Samija za ruku i odveze ga nazad u zoološki vrt svojim automobilom.
Međutim, samo dva dana kasnije, Sami je ponovo pobegao. Ovoga puta, našli su ga u blizini fabrike Beko, gde su radnici pokušali da ga uhvate mrežom, ali bez uspeha. Sami je na kraju završio na drvetu trešnje u jednom dvorištu, dok ga nisu uspavali strelicom i vratili u kavez.
Samijev beg privukao je ogromnu pažnju. Više hiljada Beograđana okupilo se da ga podrži, a natpisi "Sami, uz tebe smo!" bili su svuda po gradu. Mediji su uživo prenosili kako Bojović ponovo pokušava da vrati Samija, ali ovaj put bezuspešno.
Shutterstock
Iako je Sami preminuo 1992. godine, njegovo ime se i dalje pamti. Na mestu gde je sahranjen, postavljena je bronzana statua, a Beograđani ga se sećaju kao šimpanze koja je iznad svega volela slobodu i otpor. Sami je bio heroj starog Beograda i deo jednog vremena koje se ne zaboravlja

"Nudim svoju glavu i molim da budem streljana ja": Ženi koja je svojim životom branila Dražu, život je loše vratio
Danas, u vreme kada su informacije dostupne na svakom koraku i kada nas samo klik deli od mnogih znanja i novih svetova ipak neki velikani naše istorije i zanimljivi događaji za koje bi mnogi trebalo da znaju - ostaju skriveni.

Slavka Nešić iz Zaječara je preživela udar groma: Dete palo sa kreveta, dever se valjutao po podu, a kad sam digla glavu...
Najbolje je, kaže, zatvoriti prozore i vrata i skloniti se u ugao sobe

Bio je najbogatiji Srbin kog je venčao kralj, a skončao jezivo u crkvi: Njegova žena da bi preživela "prosila" na pijaci
Na pomen prezimena Dunđerski mnogi prvo pomisle na tragičnu ljubavnu priču Lenke i Laze Kostića.

Evo kako da se ponašate ukoliko se sretnete sa medvedom: Jedan postupak može biti koban
Brojnost populacije u samom nacionalnom parku Tara je oko 60-70 medveda, ali procena je da u Srbiji ima oko 120 jedinki

Negovala bolesnog muža, a bila ljubavnica srpskom kralju koji je pravio najveće skandale: Kad je izgustirao, zaveo njenu sestru i terao je da ostavi muža i decu
Malo ko zna da su Milan Obrenović i Dženi Džerom imali romansu koja se burno završila, te je čuveni Srbin zaveo i njenu sestru u koju je bio zaljubljen do ušiju!
Komentari(0)