VODA IZ ČESME, BUNARSKA ILI FLAŠIRANA? Evo šta su rekli naučnici!

Lepote Srbije

18:00

Zanimljivosti 0

Voda iz česme ili flaširana? To je pitanje koje često postavljamo kada biramo između ova dva izvora vode.

voda
Shutterstock

Ovo su činjenica koje vam mogu pomoći da donesete odluku:

Voda iz česme

Stručnjaci ističu da je voda iz česme najsigurnija opcija za piće. Ona sadrži normalnu količinu natrijuma i ne opterećuje bubrege. Više od 50 miligrama natrijuma na litar vode može negativno uticati na zdravlje bubrežnog sistema. Natrijum se u vodi za piće prirodno nalazi, a do povećanih količina može doći zbog poljoprivredne proizvodnje, kanalizacije, korišćenja soli na putevima tokom zimske sezone i sl.

Bunari i podzemne vode zbog ovog često imaju povećanu koncentraciju natrijuma i hlorida.

Hlor: Voda iz česme obično sadrži zaostalu koncentraciju hlora kako bi se obezbedila bezbednost. Iako je količina obično bezbedna, može uticati na ukus vode.

Filtriranje: Ako želite poboljšati ukus vode iz česme, možete koristiti filtere. Međutim, većina filtera je napravljena od plastike, mada sada postoje i stakleni pa je važno da budete oprezni pri izboru.

Flaširana voda

Mikroplastika: Nedavna istraživanja su pokazala da flaširana voda može sadržati četvrtinu miliona komada plastike, uključujući i nanoplastiku koja nastaje kada se mikroplastika razgrađuje. Ovo je zabrinjavajuće za zdravlje.

Postoje tri vrste flaširane vode: prirodna mineralna voda, izvorska voda i flaširana voda za piće

Mnogi ne obraćaju pažnju šta kupuju, ali je važno, naročito za osobe koje imaju određene zdravstvene probleme.

Mineralna voda se filtrira kroz stene i prirodno sadrži minerale, slično je i sa izvorskom vodom dok je flaširana ili stona voda, voda koja nije označena kao izvorska ili prirodna mineralna voda. Stona voda može dolaziti iz više od jednog izvora i može se puniti i sa slavine.

Izvorska voda je sve više tražena, jer sadrži manje minerala kao što su gvožđe, hlor, natrijum i fluor i nežnija je za telo.Ovo je voda koju treba davati i maloj deci.

Mineralna voda se, pak, dobija bušenjem iz zemljinih nedara. Ima višu temperaturu. Bogatija je sadržajem minerala od izvorske.

Nisu sve mineralne vode iste i važno je čitati etikete na flaširanim vodama kako bi se znalo šta se kupuje. Ljudi sa različitim zdravstvenim problemima treba da povedu računa o količini pojedinih minerala u vodi, pa tako pacijenti koji imaju predispoziciju za stvaranje kamenca u organizmu treba da izbegavaju mineralne vode, a da uzimaju negazirane alkalne vode. Zatim, kada su u pitanju srčani bolesnici oni bi trebalo da izbegavaju vodu sa visokim sadržajem natrijuma i  osobe sa endokrinim problemima bi trebalo da povedu računa prilikom odabira mineralne vode jer pojedine vode sadrže jod, koji u određenim situacijama može da blokira rad štitne žlezde.

U krajnjem slučaju, izbor između vode iz česme i flaširane vode zavisi od vaših ličnih preferencija, okolnosti i prioriteta. Važno je da ostanete hidrirani i da birate opciju koja vam najviše odgovara.

 

Komentari(0)

Loading