ŠTA SELO ZNAČI NAŠOJ DECI Bliskost sa prirodom i sloboda, istraživanje i avantura
Boravak na selu je kao čarobna avantura koja se otvara pred decom, pružajući im nezaboravne trenutke u skladu sa prirodom i tradicionalnim okruženjem koja diše u ritmu svakodnevnog života daleko od gradske nervoze i vreve.

Raspust je i naši mališani imaju vremena na pretek, mnogi su već otišli kod baka i deka na selo, a koliko to znači za njih, pokušaćemo da dočaramo u nastavku teksta.
Svako jutro je poziv na istraživanje - miris trave meša se s pesmom ptica. Deca uče da žive u skladu sa prirodom, trčeći bosi po livadama i upijajući miris divljeg cveća. Svaka livada i puteljak postaju pozornica za njihove avanture, gde uče o biljkama i životinjama.
U seoskim sredinama deca osećaju sigurnost i uče se da budu upućeni jedni na druge. Okruženi su ljudima koji znaju ko su, odakle dolaze i kome pripadaju. Osećaj sigurnosti nije samo puki osećaj, već duboko ukorenjen deo svakodnevnog života.
Boravak na selu za mališane ne znači samo živeti - to znači biti deo zajednice koja poznaje svoju tradiciju i svoje vrednosti. Svaki deo dana je prilika da se da se sazna nešto novo, bilo da je reč o posmatranju dedinog rada u polju ili kako baka obavlja poslove u bašti i oko domaćih životinja. Ovde se vreme meri na drugačiji način nego u gradu, i raste se sa pričama koje se prenose s kolena na koleno.
U selu za decu, rad nije samo obaveza, već i oblik učenja. Deca se uče odgovornosti radeći sa starijima, učeći pritom kako se vodi računa o zemlji i životinjama. Ova iskustva ne samo da razvijaju veštine već i karakter, podstičući samostalnost i timski duh.
Na selu, deca rastu uz sveže voće i povrće koje su i sami pomogli da se uzgoji. Svaki zalogaj je pun ukusa. Ovde obrok za njih nije samo hrana, već i lekcija o zdravom načinu života, o vrednosti hrane i o trudu koji je potreban da se proizvede.
Svaka šetnja sa drugarima u šumu ili po livadama je prilika za istinsku avanturu, savladati prepreku, popeti se na drvo, istraživati, sve ovo su nezaboravna iskustva za našu decu.
U konačnom, boravak na selu je kao život u bajci gde je svaki susret prilika za učenje i svaka zajednica dom. Ovo iskustvo uzrasta s našom decom, pružajući im temelj za ceo život.

Naše bake i deke nikad nisu sadili smokvu blizu kuće: Razlog će vas šokirati - ovo drvo nikako nije poželjno
Bez obzira na to koju nameru imate pri sadnji drveća, važno je da se prethodno posavetujete sa stručnjacima.

Noga ovih ljudi ne sme da kroči na Ostrog: Ova pravila ni za živu glavu ne treba kršiti
Poseta ovom manastiru, smeštenom visoko u steni, nije klasično putovanje, već predstavlja duhovnu avanturu, a za svakog vernika, to je pravo hodočašće.

Milica je sa 20 godina abortirala i nikom ništa nije rekla: A onda joj se jednog dana javio Sveti Vasilije Ostroški, posle toga nikad više nije bila ista
Milica je doživela pravo čudo na Ostrogu, posle toga više nikad nije bila ista

Otac Srpkinje počinio strašan greh, ona pitala popa da li se gresi prenose na pokolenja: Evo do kog kolena se nasleđuje
"Silno me interesuje koliko mi, kao potomci svojih upokojenih srodnika snosimo odgovornost za njihov greh?", ovim rečima se srpskom svešteniku obratila jedna žena. Ona je detaljno objasnila kakav greh je počinio njen otac i plaši se da li i do kog kolena posledice greha trpi potomstvo.

Zorici su birali sliku za spomenik, a onda je otišla u manastir Tumane: Prišla sam igumanu Dimitriju, a on mi rekao 4 reči i život dobija smisao
Autosugestija, vera ili zvanična medicina?
Komentari(0)