OTROVNE BILJKE SRBIJE Skrivena opasnost u prirodi
Dok su neke biljke simboli zdravlja i lepote, poput ruža ili lavande, druge skrivaju toksične supstance koje mogu prouzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme ili čak smrt.

Srbija, bogata raznolikim biljnim vrstama, nije izuzetak, te je važno upoznati se s otrovnim biljkama koje se mogu naći u prirodi ovih krajeva. U ovom tekstu pomenućemo nekoliko otrovnih biljaka, njihove karakteristike, lokalizaciju i potencijalne opasnosti koje nose za ljude i životinje.
Ricinus
Ricinus je grm ili malo drvo koje se može uzgajati i kao ukrasna biljka zbog svojih dekorativnih listova i plodova. Međutim, treba biti oprezan jer svi delovi biljke, uključujući listove, plodove i sjemenke, sadrže ricin. Semenke ricinusa su posebno opasne jer su male i privlačnog izgleda, a njihov unos može dovesti do teških trovanja.
Simptomi trovanja ricinusom mogu uključiti mučninu, povraćanje, bolove u stomaku, proliv, pa čak i neurološke simptome poput konfuzije i grčeva. U težim slučajevima, može doći do otkazivanja bubrega, šoka i smrti.
Stoga je važno biti oprezan i izbegavati rukovanje ricinusom bez zaštitnih rukavica i odeće, te posebno voditi računa da se ne dozvoli pristup semenkama ove biljke, posebno maloj deci koja bi ih mogla progutati.
Gorocvet (Adonis vernalis)
Ova višegodišnja zeljasta biljka iz familije ljutića raste na peskovitim staništima i sušnim livadama. Ima prelepe cvetove, ali je otrovna. Njene semenke sadrže alkaloide koji mogu izazvati dezorijentisanost, podrhtavanje mišića, delirijum, pa čak i komu i smrt u najtežim slučajevima.
Jagorčevina
Ima lepe cvetove, ali je otrovna. Sadrži alkaloid kolhicin koji može izazvati ozbiljno trovanje.
Tatula (lat. Datura stramonium)
Otrovna biljka koja pripada istom rodu kao krompir i paradajz. Raste u Srbiji i može izazvati ozbiljno trovanje zbog prisustva alkaloida poput skopolamina i atropina.
Mrazovac (lat. Mandragora officinarum)
Biljka koja je poznata kao otrovna, ali takođe ima i medicinsku upotrebu u pravilnim dozama. Raste u prirodi u nekim delovima Evrope, uključujući i Srbiju, gde se može naći u divljini.
Mrazovac sadrži alkaloide, kao što su skopolamin i hioscijamin, koji mogu izazvati različite efekte na telo, uključujući halucinacije, dezorijentaciju, ubrzan rad srca i druge simptome. Zbog ovih svojstava, biljka se smatra opasnom.
Ako se naiđe na mrazovac u prirodi, preporučuje se izbegavanje rukovanja sa biljkom, jer može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme ako se nepravilno koristi.
Ovo su samo neke od otrovnih biljaka koje možemo naći na našim prostorima. Prilikom boravka u prirodi uvek treba s dozom opreza pristupiti čak i biljnom svetu, naročito kada smo sa decom.

KRALJEVSKI TRETMAN: Od kneza Miloša do Tita, evo GDE SU LETOVALI srpski vladari? (FOTO+VIDEO)
Za razliku od današnjih političara koji za letovanje uglavnom biraju svetske metropole ili ekskluzivna letovališta, srpski vladari su u prošlosti više voleli domaće lokacije. Ipak, ovo ne znači da su se provodili manje ekskluzivno.

Od oca oslepljen, od sina udavljen: Posle smrti ovog Nemanjića krenulo prokletstvo dinastije, izgradio je Visoke Dečane, a evo gde se čuva njegova kruna
Kralj Stefan Uroš III ktitor je jednog od najznačajnijeg manastira iz nemanjićkog perioda i srpske istorije uopšte, manastira zbog kojeg je i dobio svoj nadimak Dečanski.

POSLEDNJE REČI PATRIJARHA PAVLA ZAUVEK ĆE PAMTITI: Medicinska sestra ćutala je godinama, pa odlučila da otkrije TAJNU!
Tek posle 12 godina od smrti najvoljenijeg srpskog patrijarha, Pavla, glavna medicinska sestra centralnih apartmana na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu Mara Tešić odlučila je da progovori o poslednjim danima života voljenog srpskog patrijarha.


KAKO JE SVETI PORFIRIJE UVERIO NEVERNIKA DA BOG POSTOJI? Njegove reči ga naterale da se zamisli "Dete, AKO NE ZNAŠ ni šta je..."
Prepodobni starac Porfirije rođen je 1906. godine u selu Sveti Jovan na ostrvu Evija. Još u nižim razredima je pokazao interesovanje ka monaštvu, a njegov doprinos je bio veliki.
Komentari(0)