Morbidni biznis cveta u Srbiji: Prodaju grobove očeva i dedova za “debelu” lovu
Prodavanje grobnih mesta u Srbiji je od sporadične morbidne pojave preraslo u biznis pre nekoliko godina, a sada je taj posao postao unosan i masovan.

Oglasi u kojima se grobne parcele reklamiraju kao nekretnine više nikoga i ne čude, ali lakoća sa kojom ih porodice prodaju malo koga bi ostavila ravnodušnim.
– Moj deda je tu sahranjen pre 20 i kusur godina. Ako brinete zbog kostiju, nemojte. Mnogo je vremena prošlo, one su se već rastresle, verovatno više i nisu tu – rekla je žena iz jednog od brojnih oglasa za prodaju grobnih mesta u Beogradu.
Grobno mesto njenog dede nalazi se, kaže, “na svega 10 minuta hoda od ulaza u Novo bežanijsko groblje”.
Možda vas zanima:

Tajno groblje Rimljana kod Leskovca: Arheološko blago koje krije prošlost Balkana
Neistražene rimske grobnice u srcu Srbije otkrivaju tragove drevne civilizacije

NEOBIČNI SRPSKI GROBNI OBIČAJI – Zaboravljene tradicije i rituali vezani za smrt
Od ostavljanja hrane na grobovima do tajnih predmeta zakopanih uz pokojnika, srpski grobni običaji kriju duboka značenja i verovanja koja su vekovima oblikovala odnos naroda prema smrti. Koji od ovih rituala su i danas prisutni, a koji su zauvek nestali?
– To je lokacija kakvu ćete teško ponovo pronaći – dodaje sva važna, kao da upravo prodaje vikendicu na selu.
Ovaj, blago rečeno, neobičan razgovor, zaoštrio se na samom kraju, kada se poteglo pitanje cene.
Gospođa je kao iz topa za grobno mesto svog dede zatražila 15.000 evra.
– Pa ovaj do mene je prošle nedelje prodao grobno mesto za 16.000 evra. Ni ja ne dam ispod 13.000, to je moja poslednja ponuda – odsečno je poručila, dodajući na kraju da mora da pomogne ćerki koja nema ni krov nad glavom.
Sličnan razgovor bio je i sa sledećim prodavcem koji za “elitno grobno mesto na Novom groblju u Ruzveltovoj” tražio 18.000 evra.
Tada je dodao i da je poslednji pokop bio pre tačno 11 godina, pa da je zbog toga sve u skladu sa propisima.
– Prošlo je dovoljno godina da bi se opet neko mogao tu sahraniti. Ja bih vam grobno mesto ustupio testamentom, tako da ništa ne bi bilo mimo zakona – poručio je on.
(Telegraf)

BRAT SE SA BRATOM MIRI, PRESTAĆE SVAĐA: Osmanove reči odjekuju vekovima OVO JE PRIČA O MUSLIMANIMA KOJI SU ZADUŽILI SRBIJU
"Brat je mio ma koje vere bio", kaže stara srpska izreka, koja se pripisuje i vernim pastirima naše SPC.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.
Komentari(0)