NAPUSTIO ČILE, PA DOŠAO U BOLJEVAC Franciska oduševila ćirilica!
Istok Srbije ugostio je desetine mladih iz Evrope i sveta proteklih godina, a neki od njih bili su i u Boljevcu
Javna biblioteka u Boljevcu jedna je od omiljenih mesta Franciska Aumade koji je u okviru Programa interkulture u Srbiju došao iz Čilea.
Čitajuću usavršava naš jezik i stiče znanje o srpkoj istoriji, kulturi i književnosti.
"Volim ćirilicu, hteo sa da naučim da čitam ćirilicu, zato što sam naučio malo o istoriji, čitao sam neke knjige i gledao filmove i čuo sam malo o Srbiji", kaže ovaj momak za Zamedia.
Iz rodnog grada San Felipea, na jugu Čilea, do Boljevca, na istoku Srbije, prešao je više od 12.000 kilometara, iako mnogi radije biraju veće gradove Francisko uživa što je u maloj sredini.
"Ja živim u gradu koji i nije toliko veliki, ali imamo više ljudi, oko 200.000, pa nije toliko mirno. Mnogo su glasni. Ovde u Boljevcu mogu da se šetam kada želim, bez problema, niko mi ne smeta, a to se ne dešava tako u mom gradu", kaže Francisko.
Proteklih meseci Francisko je stekao mnogo prijatelja, zavoleo našu kuhinju, posebno sarme i gulaš i uz srpski jezik naučio je i vlaški. Učenje je bilo obostrano tako da je i njegov domaćin Jovan naučio mnogo toga o životu u Čileu.
"Ja nisam nešto mnogo španskog naučio, ali upoznao sam se sa nekim njihovim pravilima, sa čitanjem, sa akcentovanjem", kaže Franciskov domaćin Jovan.
Istok Srbije ugostio je desetine mladih iz Evrope i sveta proteklih godina, a neki od njih bili su i u Boljevcu.
"Pre nekoliko godina imali smo jednu, pa drugu devojčicu sa Tajlanda, bila nam je jedna Italijanka, a sada nam je tu dečko iz Čilea", kaže Zorica Maslovarić, volonterka "Interkulture".
Muzika je jedna od spona koja spaja mlade iz raznih delova sveta, pa je Francisko često svirao klavir za svoje srpske drugare. Za Čile odlazi uveren da će se nakon studija elektrotehnike jednog dana vratiti u Srbiju.

SRBI I ZAPAD, JOŠ OD SREDNJEG VEKA Kako izgleda duga istorija odnosa sa zapadnim centrima moći: Od politike, preko bračnih veza, do privrede
U percepciji prosečnog Srbina odnosi Srbije i zapada imaju uglavnom negativan predznak, ali činjenica je da su Srbi, još od srednjeg veka, imali bliske odnose sa zapadnim centrima moći.

Megahit na Tviteru: Srpska istorija ima SVOJU DENERIS i pokorila je internet
Odvajkada je poznato da priča nije zanimljiva ako je pripovedač ne dočara baš onako i onoliko da drži pažnju publici. Danas ne sedimo oko vatre, ne pripovedamo uz gusle i sve se više okrećemo pripovedačima sa društvenih mreža.

AMERIKANAC HOĆE DA POSTANE SRBIN Obožava našu istoriju, uči srpski i planira da se preseli ovde: "Jedna stvar o vama me fascinira"
Aron Palasios, tiktoker iz Amerike, oduševio je Srbe kada je, kao kreator istorijskog sadržaja na ovoj mreži rekao da je zaljubljen u srpsku istoriju.

Upozoravao je kneza da mu se sprema ubistvo, ali on mu nije verovao: Bio je desna ruka Mihaila Obrenovića, a ovako mu se Karađorđev sin osvetio
Voleo je da prati sve tehničke novine i bio među prvima u Beogradu koji je u svoju kuću uveo telegraf i telefon. Imao je prizemne porodične kuće u Kosovskoj ulici, na brojevima 25 i 30, koje više ne postoje jer su srušene.

Uzdasi Titove ljubavnice budili su borce noćima: Sahranio je u dvorištu kraj psa da bi non-stop dolazio da je oplakuje
Davorjanka Paunović umrla je od tuberkoloze u proleće 1946. Po Titovom naređenju, sahranjena je u krugu Belog dvora
Komentari(0)