PAŽJIVO SA KLIMA UREĐAJIMA Evo kako ispravno da ih koristite tokom letnjih meseci
Leti je i veća potrošnja električne energije nego zimi, upravo zbog korišćenja klima-uređaja i ventilatora.

Važno je da je neko u prostoriji dok rade elektrouređaji kako bi, u slučaju problema, mogao pravovremeno da reaguje.
Od kako je nastupilo leto ne prođe ni dan da vatrogasci ne gase neki od zapaljenih klima-uređaja. Ali, nisu samo klime te koje mogu da izazovu požar. Događa se to i kada predugo ostanu uključeni ili su neispravni televizori, punjači, kompjuteri, veš-mašine, mašine za pranje sudova, zamrzivači, šporeti... Takvi požari nisu česti, ali se dešavaju, zbog čega je važno na vreme obratiti pažnju i ne ostavljati aparate uključene kada u kući nema nikoga.
Možda vas zanima:


Legende, srpski sveci i plemići: Znate li poreklo imena vašeg grada?
Gradovi u Srbiji su imena često dobijali po nekom zemljoposedniku, svecu ili reči koja opisuje određenu karakteristiku tog mesta
Možda vas zanima:


Legende, srpski sveci i plemići: Znate li poreklo imena vašeg grada?
Gradovi u Srbiji su imena često dobijali po nekom zemljoposedniku, svecu ili reči koja opisuje određenu karakteristiku tog mesta
Možda vas zanima:


Legende, srpski sveci i plemići: Znate li poreklo imena vašeg grada?
Gradovi u Srbiji su imena često dobijali po nekom zemljoposedniku, svecu ili reči koja opisuje određenu karakteristiku tog mesta
– Nijedan elektrouređaj nije predviđen da radi non-stop. Posebno nije preporučljivo da rade bez našeg nadzora, odnosno kada nismo u kući, na poslu... To ne znači da su ti uređaji opasni. Jer, svi oni koji se nađu u prodaji trebalo bi da su ispitani, da prođu neke procedure, testove, da budu ispoštovani određeni standardi. Do nas je da ih koristimo i održavamo na ispravan način. Čim primetimo da nešto nije u redu, trebalo bi da ih servisiramo. Jer, ti aparati mogu da predstavljaju opasnost ako dođe do nekog kvara. To se odnosi na sve elektrouređaje. Zbog toga je važno da pravovremeno reagujemo – rekao je Dragan Miković, zamenik komandanta Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd.
Leti je i veća potrošnja električne energije nego zimi, upravo zbog korišćenja klima-uređaja i ventilatora. Zimi se mnoga domaćinstva greju na čvrsta goriva i gas, a ne na struju. A sada gotovo svi koriste struju za hlađenje kada je velika vrućina.

– U slučaju da dođe do kvara nekog aparata, da se oseti dim, neki neobičan miris, sugrađani bi trebalo da pozovu nas da to proverimo. Jer i u slučaju da izbije požar, ako pravovremeno reagujemo, šteta može biti minimalna. Moj savet je i da bi svi u kući trebalo da imaju aparat za početno gašenje požara. On može da se kupi u svakom većem marketu, nije preterano skup i njim mogu da se gase svi uređaji na električnu energiju. U slučaju da smo u prostoriji i vidimo da kreće požar na kompjuteru, klimi, punjaču... prvo je potrebno ugasiti struju na osiguraču, zatim pokušati gašenje požara ako je manji tim aparatom, i obavezno pozvati nas, odnosno 193. Jer, nikada niste sigurni da li je požar potpuno ugašen. Mi smo tu da proverimo šta je potrebno kako bi ljudi bili sigurni – ističe Miković.
Poseban problem predstavljaju elektroinstalacije koje su stare i uglavnom nisu predviđene za veći broj aparata.
– To se posebno odnosi na zgrade koje su projektovane davno, poput onih u centru grada. Mnoge od njih su građene pre Drugog svetskog rata i tada su elektroinstalacije bile predviđene za mali broj potrošača – nekoliko sijalica i poneki radio. Sada je mnogo veća potrošnja, veći broj uređaja je priključen na struju pa bi trebalo da se kompletno menjaju elektroinstalacije i to ne samo u jednom stanu, već u celoj zgradi. Jer, ako se to ne uradi za sve stanove i zajedničke prostorije, ostaje opterećenje na strujomerima. To je velika opasnost i ostavlja prostor za izbijanje požara – objašnjava Miković.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)