OD ŠKOLE DO SOKOLSKIH DRUŠTVA Kako je basket-bal došao u Srbiju
Malo je gradova koji imaju dugu tradiciju košarke kao Beograd.
Prva košarkaška utakmica odigrana je u dvorištu današnje osnovne škole "Kralj Petar Prvi" 8. oktobra 1923. godine. I tu je počela priča o košarci o kojoj ima šta da se priča. Od te beogradske 1923. do 1970. godine, i Ljubljane i osvajanja prve zlatne svetske titule, kada je pobeđena reprezentacija SAD rezultatom 70:63.
A te 1923. godine gimnazijalci su, nakon završenog kursa u školi "Kralj Petar Prvi", preneli košarkašku konstrukciju u dvorište Druge gimnazije, koja se nalazila na mestu sadašnjeg zdanja Politike, i nastavili da igraju basket.
Učenici Druge muške gimnazije, Sveta Rančić i Svetislav Vulović preveli su košarkaška pravila koja su objvljena u "Sportskoj biblioteci" naredne, 1924. godine, što se smatra i prvim zvaničnim pravilima košarkaške igre kod nas.
Pravila:
Iz gimnazijskih dvorišta, košarka se u Beogradu seli na Tašmajdan i Kalemegdan, u sokolske klubove...

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)