20:00

Zanimljivosti 0

Malo je gradova koji imaju dugu tradiciju košarke kao Beograd.

Printscreen

Prva košarkaška utakmica odigrana je u dvorištu današnje osnovne škole "Kralj Petar Prvi" 8. oktobra 1923. godine. I tu je počela priča o košarci o kojoj ima šta da se priča. Od te beogradske 1923. do 1970. godine, i Ljubljane i osvajanja prve zlatne svetske titule, kada je pobeđena reprezentacija SAD rezultatom 70:63.

A te 1923. godine gimnazijalci su, nakon završenog kursa u školi "Kralj Petar Prvi", preneli košarkašku konstrukciju u dvorište Druge gimnazije, koja se nalazila na mestu sadašnjeg zdanja Politike, i nastavili da igraju basket.

Učenici Druge muške gimnazije, Sveta Rančić i Svetislav Vulović preveli su košarkaška pravila koja su objvljena u "Sportskoj biblioteci" naredne, 1924. godine, što se smatra i prvim zvaničnim pravilima košarkaške igre kod nas.

Pravila:

• Lopta može da se baci u bilo kojem smeru s jednom ili obe ruke.
  • Lopta može da se udari u bilo kojem smeru, s jednom ili obe ruke, ali nikada šakama.
  • Igrači ne smeju da trče s loptom, već moraju da je bace s mesta na kojem su je primili. Tolerisaće se ako igrač primi loptu trčeći velikom brzinom, ako se pokuša zaustaviti.
  • Loptu igrači moraju držati u ili među dlanovima, ne sme se pridržavati telom ili rukama.
  • Zabranjeno je gurati, držati, podmetati i udarati protivnika. Prvi prekršaj beležiće se kao faul, drugi kao diskvalifikacija do prvog sledećeg koša. Ako je utvrđena namera povređivanja, igrač će biti isključen do kraja utakmice bez mogućnosti zamene.
  • Prekršaj je i udaranje lopte šakom.
  • Kad bilo koja ekipa skupi tri prekršaja zaredom, protivnik će dobiti bod.
  • Gol (koš) se broji kada igrač ubaci loptu u koš i ona ostane unutra, pod uslovom da ekipa koja se brani ne sme da dira koš.
  • Kad lopta ode izvan igre, ubaciće je igrač koji ju je prvi dirao. U slučaju dileme, sudija će je ubaciti u igru. Pet sekundi ima igrač da vrati loptu u igru, prođe li vreme, loptu dobija suparnik. U slučaju namernog oduzimanja vremena sudija će suditi prekršaj.
  • Sudija će biti zadužen za beleženje prekršaja i ima ovlašćenje da isključi igrača prema tački 5.
  • Sudija će odlučiti kada je lopta u igri, izvan igre, kojoj strani pripada, i pratiće vreme. Odlučiće i da li je postignut koš i pratiti rezultat, kao i ostale dužnosti koje obično obavlja sudija.
  • Utakmica se igra dva puta po 15 minuta, s pet minuta odmora između poluvremena.
  • Pobednik je ekipa koja postigne više pogodaka. U slučaju remija, kapiteni će dogovoriti hoće li se igrati do prvog sledećeg koša.
  • Iz gimnazijskih dvorišta, košarka se u Beogradu seli na Tašmajdan i Kalemegdan, u sokolske klubove...