BROD KOJI JE ZAPOČEO PRVI SVETSKI RAT Sa Bodroga su ispaljeni prvi hici na Beograd
Do zime 1914/15. g. brod je učestvovao u operacijama protiv Srbije.

Ne zna se tačno po čemu je monitor Bodrog dobio ime, po staroj tvrđavi i središtu Bodroške županije kojoj je pripadala današnja Severna Bačka, ili (verovatnije) po reci Bodrog, severnoj pritoci Tise. Napravljen je 1903. godine, a porinut je sledeće godine u sastavu austro-ugarske rečne flotile. Do zime 1914/15. g. brod je učestvovao u operacijama protiv Srbije. U prepadu 28. jula 1914. godine ispalio je oko 23 časa nekoliko hitaca po naseljenim delovima Beograda, u napadu stradalo je dosta civila.
Bodrog je učestvovao u borbama u Rumuniji, Crnom moru i pri povlačenju nemačkih i austro-ugarskih vojnika iz Srbije, kada se nasukao na jednom dunavskom sprudu te je potopljen. Ubrzo po završetku rata monitor je izvučen sa rečnog dna.

Printscreen wikipedia
Sa još tri rečna monitora, “Bodrog” je, prema Mirovnom sporazumu, pripao Kraljevini SHS (Jugoslaviji) i postao je deo njene rečne flotile u kojoj je plovio sve do 1941. godine, sa imenom “Sava”. Tokom aprilskog rata 1941. g. monitor “Sava” je polagao mine u Dunav na granici prema Rumuniji. Odolevši napadima nemačke avijacije brod se vratio do Zemuna, gde ga je posada 12. aprila 1941. g. potopila.
Ponovo je izvučen sa dna i plovio pod istim imenom u NDH, a posada ga je potopila 1944. kod Slavonskog Broda i prebegla u partizane. Ponovo je podignut sa dna 1951. godine i služio je do 1959. godine kao poslednji monitor jugoslovenske rečne flotile. Nakod prestanka službe rashodovan je i služio je kao ploveći pristan na Dunavu i Savi.
2015. godine, brod je otkupilo srpsko Ministarstvo odbrane, sa namerom da bude potpuno obnovljen, te da brod, koji je započeo Prvi svetski rat, bude pretvoren u muzej. Skoro su radovi na restauraciji ovog monitora završeni i nalazi se na Savi u Beogradu.
Lepotesrbije.alo.rs je i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)