Sadi se na jesen, a cele godine daje cvetove: Za ovu biljku kažu da ima lekovito svojstvo, a neguje se lako
Idealno vreme da posadite predivan i vrlo zahvalan cvet je od septembra do novembra, a on ne traži mnogo vašeg vremena, čak i minimum nagrađuje raskošnim i punim cvastima.
Rododendroni (lat. Rhododendron) predstavljaju rod biljaka iz porodice vresova, toliko bogat da se procenjuje da ih ima 1.024 vrste.
Neke od njih su listopadne, neke zimzelene, a većinom rastu u Aziji (zato je nacionalni cvet Nepala), iako ih ima i u Severnoj Americi, na Apalačijskim planinama, zatim Evropi... Uz to, imaju i ogroman broj hibrida – više od 9.000.
Rododendron spada u najlepše, najdekorativnije cvetajuće žbunaste vrste severne hemisfere.
Imaju jednostavne, ali krupne, zvonaste cvetove veličine oko pet centimetara kada su na vrhuncu, i to skupljenih u cvastima, a neki hibridi mogu da imaju i do 25 cvetova u grozdu.
Postoje u skoro svim bojama i nijansama koje možete da zamislite, a mogu da porastu do tri metra, dok idu čak i do dva metra u širiinu. Međutim, ima patuljastih oblika rododendrona, koji imaju sitnije cvetove i rastu do 1,2 m, pa su vrlo zgodni i za sadnju u velikim saksijama.
Najpoznatiji rododendron je čudesna (i navodno lekovita) alpska ruža
Alpska ruža (lat. Rhododendron ferrugineum), poznata i kao slec, gorska ruža i crvena alpska ruža, raste, inače, na visokim planinskim područjima.
Ima zimzelene listove jajastog oblika, a listovi su joj odozgo tamnozeleni, a s donje najpre žutozelenkasti, kasnije smeđi do boje rđe.
Imaju divne, zvonaste cvetove na dugim drškama, najčešće ružičaste boje.
Lekovito dejstvo alpske ruže
U nekim sredinama se smatra lekovitom biljkom, pa se bere pred cvetanje i koristi za tretiranje reumatizma zglobova i bolova u mišićima, ali nauka tek treba da potvrdi brojne tvrdnje o blagotvornom dejstvu alpske ruže.
Saveti za sadnju i uzgajanje alpske ruže
Rododendroni ne vole preterano sunce i odlično napreduju u polusenci, pa je to najvažnije što treba da znate o njima.
Sadi se u jesen ili na proleće, a idealno je posaditi ga od septembra do novembra, pošto bolje podnosi nešto niže temperature. Izbegavajte da sadite alpsku ružu tokom leta.
Ukoliko je sadite u bašti, obavezno odaberite položaj u senci, a najbolje je da to bude u hladu visokog stabla.
Ako sadite alpsku ružu u saksiji, to je još praktičnije jer ćete lako moći da je premeštate, a imajte u vidu da bi svake dve-tri godine trebalo da se presadi u veću posudu i da se na dnu postavi šljunak.
Kada je reč o zalivanju, ono bi moralo da bude češće tokom leta, a posebno joj pogoduje kiselo tlo, u blizini biljaka koje uživaju u istim uslovima, poput brusnice.
(Glossy)
NAJČUDNIJA VEROVANJA Zviždanje u kući i otvaranju kišobrana plaši svakog Srbina, a da li ovo stvarno privlači NAJVEĆU NESREĆU u dom?
Koliko ste puta od svojih baka ili roditelja čuli da ne zviždite u kući, kada kinete viču nazdravlje, kucni u drvo ili ne otvaraj kišobran u stanu?
"Danas mi je umrla majka", ovako je nastavnik srpskog jezika započeo čas i zainteresovao svakog đaka da pročita lektiru (VIDEO)
Nenadov primer pokazuje da predavanje lektire može da bude daleko više od iznošenja faktografskih podataka – može postati način da se učenici aktivno uključe u književnost, razvijajući tako i ljubav prema čitanju i kritičkom razmišljanju
ZNATE LI DA KARANTIN ZNAČI 40: I car Dušan i Đurađ Branković bili su u karantinu, a ovo je bio neprihvatljiv potez cara!
Zarazne bolesti haraju svetom od njegovog nastanka. Kuga, kolera, boginje, tifus, španska groznica... Vekovima su ostavljale pustoš za sobom.
PROKLETSTVO KNEZA MILOŠA I DANAS PROGANJA SRBIJU! Ubio kuma, a njegovo kajanje je kumovalo Aranđelovcu (VIDEO)
Podele u Srbiji najviše uspevaju, a Srbi se dele na zvezdaše i partizanovce, četnike i partizane, komuniste i demokrate, ali najtvrdokornija podela koja je često puta dovela zemlju na rub propasti je ona na Karađorđeviće i Obrenoviće.
29. FEBRUAR NAJREĐI DATUM ROĐENJA Znate li koji je najčešći?
Koliko osoba slavi rođendan na isti dan kada i vi?
Komentari(0)