Sadi se na jesen, a cele godine daje cvetove: Za ovu biljku kažu da ima lekovito svojstvo, a neguje se lako
Idealno vreme da posadite predivan i vrlo zahvalan cvet je od septembra do novembra, a on ne traži mnogo vašeg vremena, čak i minimum nagrađuje raskošnim i punim cvastima.

Rododendroni (lat. Rhododendron) predstavljaju rod biljaka iz porodice vresova, toliko bogat da se procenjuje da ih ima 1.024 vrste.
Neke od njih su listopadne, neke zimzelene, a većinom rastu u Aziji (zato je nacionalni cvet Nepala), iako ih ima i u Severnoj Americi, na Apalačijskim planinama, zatim Evropi... Uz to, imaju i ogroman broj hibrida – više od 9.000.
Rododendron spada u najlepše, najdekorativnije cvetajuće žbunaste vrste severne hemisfere.
Imaju jednostavne, ali krupne, zvonaste cvetove veličine oko pet centimetara kada su na vrhuncu, i to skupljenih u cvastima, a neki hibridi mogu da imaju i do 25 cvetova u grozdu.
Postoje u skoro svim bojama i nijansama koje možete da zamislite, a mogu da porastu do tri metra, dok idu čak i do dva metra u širiinu. Međutim, ima patuljastih oblika rododendrona, koji imaju sitnije cvetove i rastu do 1,2 m, pa su vrlo zgodni i za sadnju u velikim saksijama.
Najpoznatiji rododendron je čudesna (i navodno lekovita) alpska ruža
Alpska ruža (lat. Rhododendron ferrugineum), poznata i kao slec, gorska ruža i crvena alpska ruža, raste, inače, na visokim planinskim područjima.
Ima zimzelene listove jajastog oblika, a listovi su joj odozgo tamnozeleni, a s donje najpre žutozelenkasti, kasnije smeđi do boje rđe.
Imaju divne, zvonaste cvetove na dugim drškama, najčešće ružičaste boje.
Lekovito dejstvo alpske ruže
U nekim sredinama se smatra lekovitom biljkom, pa se bere pred cvetanje i koristi za tretiranje reumatizma zglobova i bolova u mišićima, ali nauka tek treba da potvrdi brojne tvrdnje o blagotvornom dejstvu alpske ruže.
Saveti za sadnju i uzgajanje alpske ruže
Rododendroni ne vole preterano sunce i odlično napreduju u polusenci, pa je to najvažnije što treba da znate o njima.
Sadi se u jesen ili na proleće, a idealno je posaditi ga od septembra do novembra, pošto bolje podnosi nešto niže temperature. Izbegavajte da sadite alpsku ružu tokom leta.
Ukoliko je sadite u bašti, obavezno odaberite položaj u senci, a najbolje je da to bude u hladu visokog stabla.
Ako sadite alpsku ružu u saksiji, to je još praktičnije jer ćete lako moći da je premeštate, a imajte u vidu da bi svake dve-tri godine trebalo da se presadi u veću posudu i da se na dnu postavi šljunak.
Kada je reč o zalivanju, ono bi moralo da bude češće tokom leta, a posebno joj pogoduje kiselo tlo, u blizini biljaka koje uživaju u istim uslovima, poput brusnice.
(Glossy)

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.

Rusi su neko vreme u Beogradu, ali na ovih 10 stvari nikako ne mogu da se naviknu: To ne postoji čak ni u Rusiji
Bez obzira koliko dugo žive u našoj zemlji, Rusi su i dalje šokirani zbog ovih 10 stvari!

Glava mu bila iskasapljena, njegovo krvavo odelo i danas se čuva: Za atentat na kneza Mihaila osuđen je i Karađorđev sin, a ovo su mu bile poslednje reči
Mnogima je bilo u interesu da Mihailo bude ubijen. Engleskoj koja je bila protiv samostalnosti Srbije, Austriji koja je u Srbiji videla prepreku ka širenju na Bosnu i Hercegovinu, kao i zbog saveza koji je Mihailo sklopio sa Mađarima neposredno pre atentata.
Komentari(0)