Prirodne lepote srpskih planina vidljive su uvek, a posebno dolaze do izražaja tokom zime kada prorade ski-centri Srbije.
Kako bismo vam što bolje približili planinske centre Srbije, predstavljamo vam iste.
Koji god da posetite, budite sigurni da ćete uživati.
Kopaonik
Kopaonik je jedan od najboljih centara u okruženju, kao i jedna od najposećenijih srpskih planina.
Kopaonik raspolaže sa nešto više od 30 staza, koje se prostiru na oko 60 kilometara za alpsko i nordijsko skijanje.
Sve ski staze na Kopaoniku pokriva sistem od preko 20 žičara. I profesionalni skijaši i amateri mogu da nađu stazu po svom ukusu, a za decu su obezbeđeni ski vrtići sa pokretnim trakama prilagođenim početnicima. Tu su i škole skijanja, te zahvaljujući tome roditelji mogu da se opuste uz omiljeno piće, dok deca vredno uče da skijaju.
Još jedna posebno zanimljiva “razonoda” na Kopaoniku je i noćno skijanje, koje je omogućeno na tri staze, a određenim danom u nedelji se pretvara u sankališta.
Kopaonik je predivan tokom svih godišnjih doba. Ova planina dobila je nadimak Sunčana planina zbog toga što ima najviše sunčanih dana u godini, pa klima ide u prilog i razvoju letnjeg turizma. Tokom letnjih meseci, možete uživati u prirodnim lepotama, svežem vazduhu i očaravajućim predelima koja će vas ostaviti bez daha.
Zlatibor
Zlatibor je sve popularniji i razvijeniji, te se slobodno može reći da je poslednjih godina poneo titulu najposećenije planine u Srbiji.
Mnogi trvde da je ova planina najlepša preko zime. To nije daleko od istine, jer je Zlatibor jedan od najvećih skijaških centara u Srbiji.
Početnici u skijanju će vrlo brzo usavršiti svoje veštine skijanja na odličnim stazama. Pored skijanja, ova planina svojim posetiocima nudi i uzbudljivo sankanje na gumama tokom čitave godine.
Četri staze, Čigota, Tornik, Ribnica i Zmajevac pokrivene su sistemom za veštačko osnežavanje, tako da ovaj ski centar više ne zavisi od vremenskih uslova. U skijanju možete uživati i bez snežnih padavina.
O lepoti prirode ne treba ni govoriti. Pored prelepe prirode, Zlatibor je i te kako poznat i po dobroj hrani. Sir, kajmak kao i druga jela karakteristična za ove prostore upotpuniće vaš užitak.
Tara
Ukoliko ste strastveni skijaš, i ukoliko se nadate jednom aktivnom zimskom odmoru, Tara možda nije najbolji izbor za vas, jer poseduje svega nekoliko staza za skijanje. U pitanju su Mitrovac, Iver, Šljivovica, Beli bor, Nagramak.
Međutim, ukoliko želite da se opustite, i uživate u prirodi tokom šetnji i razgledanja znamenitosti, onda se slobodno uputite na ovu planinu.
Stara planina
Nedaleko pored Knjaževca nalazi se Stara planina, najveća planina u istočnoj Srbiji. Visokoplaninski masiv prostire se kao prirodna granica prema Bugarskoj.
Gotovo pet meseci godišnje nalazi se pod snegom. Nadmorska visina na kojoj se prostire, od 1.100 i 1.900 m, ima odličan potencija za izgradnju dugih staza za alpsko skijanje.
"Babin zub", koji se nalazi na nadmorskoj visini od 1.758 m, jedan je od najlepših krajolika Stare planine.
Stara planina je brzo postala jedan od najvećih i najznačajnijih skijaških centara u Srbiji, posebno namenjen ljubiteljima skijaških sportova i kvalitetnog skijanja u okruženju neizmerne lepote i netaknute prirode.
Divčibare
Divčibare je podjednako privlačno i leti i zimi, a takođe je idealna destinacija za jednodnevna i vikend skijanja.
Pored skijanja, posetioci mogu uživati u prelepoj prirodi ove planine.
Divčibare predstavlja kombinaciju čistog, planinskog vazduha i lekovitih banjskih svojstava, i zahvaljujući tome, pravo je mesto kako za zimske sportove, tako i za uživanje u prirodi.
Ova planina je takođe poznata po prelepim livadama bogatim mekom bujnom travom i velikim površinama prekrivenim najlepšim cvetom ovog regiona, narcisom.
Golija
Golija je još jedna prelepa planina koja se može izdvojiti po tome što je jedna od najšumovitijih planina u Srbiji.
Prostire se na teritoriji pet opština: Ivanjice, Novog Pazara, Raške, Sjenice i Kraljeva.
Golija je okružena planinama jugozapadne i centralne Srbije, i svojom masivnošću dominira krajolikom.
Zlatar
Još jedan poznati planinski centar Srbije je Zlatar.
Zlatar već decenijama privlači najveći broj turista, a jedan od razloga je taj što ova planina ima čak 285 sunčanih dana u godini.
Ova planina nije poznata samo po sjeničkom i zlatarskom siru, već je poznata i po rudnicima mrkog uglja i lignita.
Za neke će udisanje čistog vazduha, miris prirode i pogled na šume i pašnjake Zlatara biti dovoljan, dok će drugi svoj odmor upotpuniti raznoraznim aktivnostima koje Zlatar nudi.
U zavisnosti od toga u koju grupu spadate, to ćete i izabrati. I verujte nam, nećete se pokajati.
Pešter
Pešter je poznat po specifičnoj mikro-klimi, posebno jakoj tokom zimskog perioda. Peštersku visoravan i okolne planine karakterišu predivni pejzaži, specifični kraški oblici reljefa, izvori hladne vode, svež vazduh, bogatstvo divljači.
Na ovoj planini posetioci uživaju u blagim, zaobljenim vrhovima i vidikovcima koji su neki od najlepših pejzaža u Srbiji.
Brezovica
Ski centar Brezovica je poznati turistički centar koji se nalazi na severozapadnoj strani planine Šare. Jedinstven je po sportsko-rekreativnom kompleksu koji se nalazi na nadmorskoj visini od 900 do 2.500 metara.
Stoletne šume, raskošne livade i beskrajni pašnjaci prepuni su planinskim cvećem, lekovitim biljem, kao i retkim vrstama divljači.
Ovde možete uživati u kroz organizovanom pešačenju, rekreaciji, izletu, lovu i ribolovu, kao i u obilasku brojnih kulturno - istorijskih spomenika ove oblasti.
Rajac
Rajac predstavlja jednu od najatraktivnijih u kompleksu Valjevskih planina.
Priroda je nagradila ovaj deo Srbije izvanrednom lepotom, specifičnim oblicima reljefa, interesantnim hidrografskim elementima, karakterističnim živim svetom, velikim brojem i raznovrsnošću biljnih vrsta. Stari putopisci su ga zbog lepote prirode nazvali “rajem na zemlji”.
Sport i rekreacija, planinarenje, lov, paraglajding, biciklistička takmičenja, konjički sport, turističko-zabavne manifestacije, rekreativno sankanje i skijanje su aktivnosti u kojima možete uživati ukoliko posetite ovaj srspki planinski centar.
Rudnik
Planina Rudnik poznata je i kao krov Šumadije i kao mesto na kome se istorija stvarala.
Vidikovci, vinarije, muzeji, arheološka nalazišta, avanture, pećine, pešačke staze, sjajni domaćini i odlična klopa, upravo to ćete naći na planini Rudnik.
Planina Rudnik, obrasla gustim bukovim, javorovim i hrastovim šumama, još 1922. godine proglašena je vazdušnom banjom.
Ova prelepa planina u centru Srbije i Šumadije idealna je za aktivni turizam, posebno planinski i lovni. Lovišta Rudnika, decenijama poznata, očuvana su brigom meštana koji brižljivo uzgajaju divlje životinje, svesni prirodnog balansa koji ne sme biti narušen.
Goč
Planina Goč se nalazi u centralnoj Srbiji u neposrednoj blizini Vrnjačke Banje.
Goč, po svemu sudeći, postaje sve posećenija destinacija kako za ljubitelje zimskih sportova, tako i za one željne šetnji pitomom i bogatom prirodom.
Ova planina čuvena je po raznovrnosm biljnom svetu kao i po tome što na njemu raste preko 700 različitih biljnih vrsta, od kojih su mnoge i lekovite.
Jedna je od najpošumljenijih planina, sa blagom klimom i velikim brojem izvora i rečica. Upravo ove karakteristike privlače brojne ljubitelje prirode da posete Goč.
Jastrebac
Jastrebac, još jedna planinska oaza, predstavlja jedan od najboljih mogućih izbora svih onih koji uživaju u u prirodi, biciklizmu, planinarenju, izletima, vinu, ali i istoriji.
Pored svega navedenog, na ovoj planini vas očekuje svež vazduh ali i spa i wellness sadržaji koji će vas nakon naporne nedelje “vratiti u život”.
I za kraj, izaberite planinu po svojoj meri, spakujte kofere i uživajte u svemu što vam priroda naše zemlje nudi.
(b92)
Petrolje, mesto gde vreme stoji: Sela koja nemaju ni struju ni vodu, ali imaju dušu
Petrolje je malo selo na jugozapadu Srbije koje izgleda kao da je zarobljeno u prošlosti. Smešteno daleko od glavnih puteva, ovo selo nema struju, vodovod, niti savremene komunikacione tehnologije. Ipak, ono što mu nedostaje u modernim pogodnostima, nadoknađuje u autentičnosti i gostoljubivosti.
Skrivena jezera u Srbiji koja morate posetiti: Učka jezero i njegova legenda o čistoj ljubavi
Na obroncima planine Jastrebac, skriveno među gustim šumama, nalazi se Učka jezero – prirodni dragulj koji retko ko posećuje. Ova mirna vodena površina okružena netaknutom prirodom idealno je mesto za one koji žele da pobegnu od gradske vreve i uživaju u tišini. No, ono što jezero čini posebnim nije samo njegova lepota, već i legenda koja ga prati.
NIJE NI ŠVAJCARSKA NI AUSTRIJA: Jedinstveno jezero u Srbiji, OVAKVU BOJU NEMA NIJEDNO! (FOTO)
Okruženo pravim četinarskim gorostasima koji se u vodi ogledaju, jezero tokom čitave godine ima fenomenalnu tirkiznu boju
TEŠNJAR Ukras je OVOG SRPSKOG GRADA i jedno od retkih orijentalnih naselja sačuvanih u Srbiji
Tešnjar je stari deo grada Valjeva i jedan od njegovih najupečatljivijih simbola. Nalazi se na desnoj obali reke Kolubare, stešnjen između rečnog toka i brda. Ovaj deo grada je danas jedna od retkih orijentalnih celina sačuvanih u Srbiji.
Srpski grad ima 19 mostova, a nema NIJEDNU REKU
Da li ste znali za ovaj podatak?
Komentari(0)