Kanjon Rosomače ili kako ga mnogi nazivaju Rosomački lonci, Rosomačko grlo i Slavinjski lonci sastavni je deo rečne doline istoimene reke koji je nastao konstantnim usecanjem njenog vodenog toka u stensku masu Stare planinine.
Istočna Srbija prepuna je skirvenih turističkih dragulja koji nisu previše promovisani, jedan od njih svakako je kanjon Rosomače.
Čitav kanjon Rosomače karakterističan je po pojavi prečaga u koritu reke, na osnovu čega se formiraju bajkoviti virovi i slapovi. Čitav proces je nastao pod uticajem erozije, koju reka pravi kada pada u korito, koje useca velika snaga vode. Ova nestvarna pojava izgleda kao ogroman dvorac koji štiti svoju rečnu površinu i nadvija se nad njom.
Cela oblast oko kanjona je od stena koje su prekrivene bujnom zelenom vegetacijom. Stene su veoma strme i preti opasnost ukoliko im se priđe, sam prilaz je gotovo nemoguć. Voda je izuzetno hladna, jedva dostiže svoju maksimalnu temperaturu od svega 5 stepeni.
Pored Rosomačkih lonaca, može se sa leve, najpristupačnije ivice, uhvatiti neverovatan pogled na litice crvenkastog kamena. Nedaleko od kanjon se nalazi crkva Svetog Đorđa iz 16. veka. Živopis je iz 1844. godine, a sama crkva je trenutno u jako lošem stanju.
Slavinja, Visočka Ržana i ostala okolna sela veoma su živopisna i interesantna za obilazak.
Kako doći do Rosomačkih lonaca?
Rosomački lonci se nalaze nadomak Pirota, u selu Slavinje. Ovaj lokalitet se nalazi na samom istoku zemlje, na granici sa Bugarskom.
Selo Slavinja nalazi se tridesetak kilometara istočno od Pirota. Ono je polazna tačka za istraživanje kanjona Rosomački lonci.
Autobus saobraća na relaciji Pirot - Rsovci - Visočka Ržana - Jelovica - Brlog - Dojkinci.
Pošto su autobuski redovi vožnje podložni promenama, predlažemo da ovo za svaki slučaj proverite kod Pirotske turističke organizacije.
Zaboravljeni pogledi: Planina Devica i tajni vidikovci u blizini Niša
Planina Devica, koja se uzdiže u blizini Niša, i dalje je neotkriven biser za mnoge ljubitelje prirode. Iako manje poznata od svojih suseda, poput Suvog Rta, ova planina krije prelepe pejzaže i tajne vidikovce koji pružaju jedinstvene poglede na okolne doline i planinske vrhove.
Skrivena jezera u Srbiji koja morate posetiti: Učka jezero i njegova legenda o čistoj ljubavi
Na obroncima planine Jastrebac, skriveno među gustim šumama, nalazi se Učka jezero – prirodni dragulj koji retko ko posećuje. Ova mirna vodena površina okružena netaknutom prirodom idealno je mesto za one koji žele da pobegnu od gradske vreve i uživaju u tišini. No, ono što jezero čini posebnim nije samo njegova lepota, već i legenda koja ga prati.
NIJE NI ŠVAJCARSKA NI AUSTRIJA: Jedinstveno jezero u Srbiji, OVAKVU BOJU NEMA NIJEDNO! (FOTO)
Okruženo pravim četinarskim gorostasima koji se u vodi ogledaju, jezero tokom čitave godine ima fenomenalnu tirkiznu boju
TEŠNJAR Ukras je OVOG SRPSKOG GRADA i jedno od retkih orijentalnih naselja sačuvanih u Srbiji
Tešnjar je stari deo grada Valjeva i jedan od njegovih najupečatljivijih simbola. Nalazi se na desnoj obali reke Kolubare, stešnjen između rečnog toka i brda. Ovaj deo grada je danas jedna od retkih orijentalnih celina sačuvanih u Srbiji.
Srpski grad ima 19 mostova, a nema NIJEDNU REKU
Da li ste znali za ovaj podatak?
Komentari(0)