ČUDO PRIRODE NADOMAK ARANĐELOVCA Ulazak u pećinu Risovaču gotovo je kao da prolazite kroz portal koji vas vodi u ledeno doba!
Ovo čudo prirode nadomak Aranđelovca ujedno je i važno nalazište iz doba paleolita, gde su unutar pećine pronađene kamene i koštane alatke koje pripadaju neandertalskim lovcima.

Zbog svoje jedinstvenosti i arheološke važnosti, glavni pećinski kanal preuređen je u svojevrstan muzej u kom možete pronaći rekonstrukcije pećinskog medveda i lava, dok se u “Dvorani risovačkog čoveka” na samom kraju istraženog dela pećine, možete susresti sa porodicom risovačog lovca.
Pećina predstavlja stanište čoveka iz ledenog doba i jedno od najpoznatijih nalazišta paleolita u Evropi. Kao prirodan objekat prava je retkost ne samo za nauku nego i za posetioce koji žele da saznaju nešto više o čovekovoj prošlosti.
vikipedija
Tokom višegodišnjih istraživanja koja su sredinom 20. veka vršena na prostoru ove pećine pronađeno je pregršt fosilizovanih kostiju i zuba starih životinjskih vrsta koje su u ovom predelu živele tokom poslednjeg, četvrtog ledenog doba. Pećinski medved, divlji konj i divlji magarac, pećinska hijena, lisica i pećinski lav, runasti nosorog i mamut samo su neke od životinja koje su krenule sa severa Evrope ka jugu kako bi izbegle velike klimatske promene. I na tom putu zastali su baš na ovom mestu.
S obzirom na arheološki značaj, paleontološko bogatstvo, dimenzije prostora i znatne prirodne vrednosti, Risovačka pećina je uređena za turističke posete i otvorena 19. septembra 1987.
Pretpostavka je da je pećina bila stanište lovaca srednjeg perioda starijeg kamenog doba. Centralno mesto pećine zauzimaju figure napravljene od poliesterske smole. Figure predstavljaju porodicu pračoveka: Otac loži vatru dok glača oružje, majka nosi drva, sin pravi alat od kamena a vatri prilazi još jedan sin već spreman za lov.
Zbog njenog velikog značaja kao nalazišta praistorijske kulture, Risovačka pećina je zaštićena zakonom. Njeni duboki kanali danas predstavljaju svojevrsni muzej paleolita, koji svedoči o neprekinutom ljudskom razvoju od samih začetaka civilizacije do danas.
Postoji uređen parking, dovoljno prostran za sve koji u tom momentu pristignu. Ulaznice se kupuju kod turističkog vodiča, koji vam kasnije objasni kako da dođete do pećine. Sam prilaz pećine je izuzetan, uređen, pokošen, priroda mirna, iako je centar grada na svega par kilometara.

ČUDOTVORNA GOVOR VODA IZLEČILA JE MNOGO DECE: Dečak nije progovarao ni reč dok se nije umio i popio SVETU vodu!
Zovu je zgovor voda, voda koja govori, odnosno govor voda. Nije važno kako je ko zove, već je bitno da je izlečila brojnu decu koja nisu mogla da govore.

Selo bez signala i bez puta: Kako izgleda život u Gornjoj Rečici ispod Golije
U ovom zaboravljenom selu u Srbiji, nema prodavnice, ni telefona, ni betona – ali ima tišine, vatre i ljudi koji pamte
VERUJE SE DA SE U OVOJ SRPSKOJ SVETINJI NALAZI IZVOR LEKOVITE VODE: Kroz istoriju manastir su hodočastili mnogi hrišćani (FOTO)
Manastir Palja nalazi se u selu Palja, između Vlasinskog jezera i Klisure, na oko 50 kilometara udaljenosti od Surdulice. Pripada Eparhiji vranjskoj, Srpske pravoslavne crkve.

Ova banja u Srbiji ima jedinstvenu terapiju za mnoge zdravstvene probleme: Pravi je raj i oaza mira za posetioce!
Ova banja posebno je dobra za pacijente sa reumatskim problemima

VERUJE SE DA MOŠTI TUMANSKIH ČUDOTVORACA IMAJU MOĆ ISCELJENJA: Otac Dimitrije otkrio zašto manastir godišnje poseti milion vernika
Manastir Tumane se nalazi na 120 kilometara od Beograda i devet kilometara od Golupca, u podnožju Golubačkih planina, okružen šumom na levoj obali Tumanske reke, što samoj svetinji daje posebnu lepotu, zbog čega je jedna od najposećenijih u Srbiji.
Komentari(0)