ČUDO PRIRODE NADOMAK ARANĐELOVCA Ulazak u pećinu Risovaču gotovo je kao da prolazite kroz portal koji vas vodi u ledeno doba!
Ovo čudo prirode nadomak Aranđelovca ujedno je i važno nalazište iz doba paleolita, gde su unutar pećine pronađene kamene i koštane alatke koje pripadaju neandertalskim lovcima.
Zbog svoje jedinstvenosti i arheološke važnosti, glavni pećinski kanal preuređen je u svojevrstan muzej u kom možete pronaći rekonstrukcije pećinskog medveda i lava, dok se u “Dvorani risovačkog čoveka” na samom kraju istraženog dela pećine, možete susresti sa porodicom risovačog lovca.
Pećina predstavlja stanište čoveka iz ledenog doba i jedno od najpoznatijih nalazišta paleolita u Evropi. Kao prirodan objekat prava je retkost ne samo za nauku nego i za posetioce koji žele da saznaju nešto više o čovekovoj prošlosti.
Tokom višegodišnjih istraživanja koja su sredinom 20. veka vršena na prostoru ove pećine pronađeno je pregršt fosilizovanih kostiju i zuba starih životinjskih vrsta koje su u ovom predelu živele tokom poslednjeg, četvrtog ledenog doba. Pećinski medved, divlji konj i divlji magarac, pećinska hijena, lisica i pećinski lav, runasti nosorog i mamut samo su neke od životinja koje su krenule sa severa Evrope ka jugu kako bi izbegle velike klimatske promene. I na tom putu zastali su baš na ovom mestu.
S obzirom na arheološki značaj, paleontološko bogatstvo, dimenzije prostora i znatne prirodne vrednosti, Risovačka pećina je uređena za turističke posete i otvorena 19. septembra 1987.
Pretpostavka je da je pećina bila stanište lovaca srednjeg perioda starijeg kamenog doba. Centralno mesto pećine zauzimaju figure napravljene od poliesterske smole. Figure predstavljaju porodicu pračoveka: Otac loži vatru dok glača oružje, majka nosi drva, sin pravi alat od kamena a vatri prilazi još jedan sin već spreman za lov.
Zbog njenog velikog značaja kao nalazišta praistorijske kulture, Risovačka pećina je zaštićena zakonom. Njeni duboki kanali danas predstavljaju svojevrsni muzej paleolita, koji svedoči o neprekinutom ljudskom razvoju od samih začetaka civilizacije do danas.
Postoji uređen parking, dovoljno prostran za sve koji u tom momentu pristignu. Ulaznice se kupuju kod turističkog vodiča, koji vam kasnije objasni kako da dođete do pećine. Sam prilaz pećine je izuzetan, uređen, pokošen, priroda mirna, iako je centar grada na svega par kilometara.
Petrolje, mesto gde vreme stoji: Sela koja nemaju ni struju ni vodu, ali imaju dušu
Petrolje je malo selo na jugozapadu Srbije koje izgleda kao da je zarobljeno u prošlosti. Smešteno daleko od glavnih puteva, ovo selo nema struju, vodovod, niti savremene komunikacione tehnologije. Ipak, ono što mu nedostaje u modernim pogodnostima, nadoknađuje u autentičnosti i gostoljubivosti.
Zaboravljeni pogledi: Planina Devica i tajni vidikovci u blizini Niša
Planina Devica, koja se uzdiže u blizini Niša, i dalje je neotkriven biser za mnoge ljubitelje prirode. Iako manje poznata od svojih suseda, poput Suvog Rta, ova planina krije prelepe pejzaže i tajne vidikovce koji pružaju jedinstvene poglede na okolne doline i planinske vrhove.
Skrivena jezera u Srbiji koja morate posetiti: Učka jezero i njegova legenda o čistoj ljubavi
Na obroncima planine Jastrebac, skriveno među gustim šumama, nalazi se Učka jezero – prirodni dragulj koji retko ko posećuje. Ova mirna vodena površina okružena netaknutom prirodom idealno je mesto za one koji žele da pobegnu od gradske vreve i uživaju u tišini. No, ono što jezero čini posebnim nije samo njegova lepota, već i legenda koja ga prati.
NIJE NI ŠVAJCARSKA NI AUSTRIJA: Jedinstveno jezero u Srbiji, OVAKVU BOJU NEMA NIJEDNO! (FOTO)
Okruženo pravim četinarskim gorostasima koji se u vodi ogledaju, jezero tokom čitave godine ima fenomenalnu tirkiznu boju
TEŠNJAR Ukras je OVOG SRPSKOG GRADA i jedno od retkih orijentalnih naselja sačuvanih u Srbiji
Tešnjar je stari deo grada Valjeva i jedan od njegovih najupečatljivijih simbola. Nalazi se na desnoj obali reke Kolubare, stešnjen između rečnog toka i brda. Ovaj deo grada je danas jedna od retkih orijentalnih celina sačuvanih u Srbiji.
Komentari(0)