ZOVU JE SRPSKA DOLINA KRALJEVA: Ovo je najlepše mesto u Srbiji, LEPOTA od koje zastaje DAH
Srbija je zemlja puna božanstvenih predela od kojih zastaje dah. Neki su pod zaštitom države, a mnoga kulturna dobra spadaju i pod zaštitu UNESCO-a, kao što su na primer manastiri po kojima je naša zemlja i poznata u svetu.
Mnogi ne znaju da pored Egipta i Francuske i Srbija ima svoju dolinu kraljeva. U dolini reke Ibar, od Kraljeva, preko Raške do Novog Pazara, gde je nastala srpska država nalaze se manastiri koje su ponosno gradili naši kraljevi. Poznata je i pod imenom Dolina vekova i Dolina jorgovana…
O bogatoj istoriji ovog predela govori i to da su prvi manastiri u njemu sagrađeni još u XIV veku, kao što su Crna Reka i Nova Pavlica, a tu se nalazi i najstariji spomenik crkvene arhitekture u Srbiji iz IX veka, i jedino je preostalo crkveno zdanje prednemanjićke Srbije, crkva svetih Apostola Petra i Pavla.
Ova crkva, zajedno sa manastririma Sopoćani i Đurđevi stupovi, nalazi se od 1979. godine pod zaštitom UNESCO-a.
Sliku o neprocenjivom istorijskom značaju Doline kraljeva upotpunjuju manastiri Gradac, Končulić, Studenica koji se na listi svetske kulturne baštine UNESCO-a nalaze od 1986. godine kao i manastir Žiča u kojem je krunisano sedam srpskih kraljeva i koji je bio prvo sedište Srpske arhiepiskopije.
Da bude još lepše dolina reke Ibar, od Kraljeva do Raške, priča i jednu divnu ljubavnu priču. Nekada davno, srpski kralj Uroš I Nemanjić zasadio je jorgovane duž cele klisure u znak ljubavi prema svojoj ženi Jeleni Anžujskoj.
Naime, ona je bila Francuskinja Elen Anžu, ali kada se udala za našeg kralja prozvali su je Jelena Anžujska. Pred njen dolazak na srpski dvor, kralj je naredio da putem kojim će ona doći zasade jorgovane ne bi li makar malo pripitomio surovi ambijent stenovite doline Ibra, i tako i bi.
Zbog toga, i od tada ovaj deo doline naziva se i “Dolina jorgovana”.
Baš tu, ni na nebu, ni na zemlji podinuta je tvrđava, srednjovekovni grad Maglić koji se nekih stotinak metara uzdiže od dna klisure i jedinog karavanskog puta koji je povezivao Moravsku dolinu i Kosovo Polje. U blizini, na jedenoj litici podignut je spomenik srpskim ratnicima.
(Telegraf)
Petrolje, mesto gde vreme stoji: Sela koja nemaju ni struju ni vodu, ali imaju dušu
Petrolje je malo selo na jugozapadu Srbije koje izgleda kao da je zarobljeno u prošlosti. Smešteno daleko od glavnih puteva, ovo selo nema struju, vodovod, niti savremene komunikacione tehnologije. Ipak, ono što mu nedostaje u modernim pogodnostima, nadoknađuje u autentičnosti i gostoljubivosti.
Zaboravljeni pogledi: Planina Devica i tajni vidikovci u blizini Niša
Planina Devica, koja se uzdiže u blizini Niša, i dalje je neotkriven biser za mnoge ljubitelje prirode. Iako manje poznata od svojih suseda, poput Suvog Rta, ova planina krije prelepe pejzaže i tajne vidikovce koji pružaju jedinstvene poglede na okolne doline i planinske vrhove.
Skrivena jezera u Srbiji koja morate posetiti: Učka jezero i njegova legenda o čistoj ljubavi
Na obroncima planine Jastrebac, skriveno među gustim šumama, nalazi se Učka jezero – prirodni dragulj koji retko ko posećuje. Ova mirna vodena površina okružena netaknutom prirodom idealno je mesto za one koji žele da pobegnu od gradske vreve i uživaju u tišini. No, ono što jezero čini posebnim nije samo njegova lepota, već i legenda koja ga prati.
NIJE NI ŠVAJCARSKA NI AUSTRIJA: Jedinstveno jezero u Srbiji, OVAKVU BOJU NEMA NIJEDNO! (FOTO)
Okruženo pravim četinarskim gorostasima koji se u vodi ogledaju, jezero tokom čitave godine ima fenomenalnu tirkiznu boju
TEŠNJAR Ukras je OVOG SRPSKOG GRADA i jedno od retkih orijentalnih naselja sačuvanih u Srbiji
Tešnjar je stari deo grada Valjeva i jedan od njegovih najupečatljivijih simbola. Nalazi se na desnoj obali reke Kolubare, stešnjen između rečnog toka i brda. Ovaj deo grada je danas jedna od retkih orijentalnih celina sačuvanih u Srbiji.
Komentari(0)