Da li ste znali da se u temelju manastira Pavlovac nalaze mošti monaha iz Prve Velike seobe Srba?
Manastir Svetog Nikolaja Pavlovac nalazi se u kosmajskom selu Koraćici.
Podignut je po naredbi despota Stefana Lazarevića, a manastir su izgradili učenici Radeta neimara.
Dobio je ime po selu Pavlovci u čijem ataru se nalazio do 1690. godine kada su i selo i Manastir uništeni od strane Turske vojske. Pripada šumadijskoj eparhiji. Predstavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture od velikog značaja.
Podignut je po naredbi despota Stefana Lazarevića, a manastir su izgradili učenici Rada Borovića (Rada neimara) koji je bio despotov dvorski arhitekta.
U manastiru je srpski despot Stefan Visoki 21. novembra 1425. godine izdao „razrešnicu“ nekolicini dubrovačkih trgovaca, koji su bili njegovi carinici. Manastir je u ruševinama bio oko 280 godina. Obnovljen je u drugoj polovini 16. veka. Za vreme Turaka u drugoj polovini 16. veka u turskim popisima ubeležen je manastir Pavlovac pod Kosmajem, sa četiri monaha.
U Pavlovcu je patrijarh Arsenije Crnojević služio jednu od poslednjih liturgija pred prelazak sa narodom u Ugarsku 1690. godine. Međutim, bratstvo manastira nije moglo napustiti ovaj Božji dom pa su ih Turci sve ubili, a manastir spalili i razorili. Njihove mošti nalaze se u temelju crkve posebno obeleženi.
U 19. veku kod kosmajskog sela Koraćice nalazila se stara crkvina Pavlovac. Bili su to ostaci porušenog srpskog pravoslavnog manastira Pavlovca.
Manastir je obnovljen 1967. godine. Građen je od lomljenog kamena i živog kreča. Sistematska arheološka istraživanja izvršena su 1973-1974. godine. Manastirski kompleks sastoji se od crkve, manastirskog konaka na južnoj strani i verovatno letnjikovca despota Stefana Lazarevića, na severnoj strani od crkve.
Posle prenošenja srpske prestonice iz Kruševca u Beograd, 1405. godine, verovatno je prvo usledila obnova starijih crkvenih objekata. Pavlovac je novoizgrađeni manastir, a prvi put je zabeležen u povelji despota Stefana koja je pisana u „Pavlovce“.
Povelja je datovana u novembar 1424. godine, a boravak despota je siguran znak da je manastir bio graditeljski završen do te godine. Ukoliko se uzme da je izgradnja ovakvog manastirskog kompleksa mogla da traje popriličan broj godina, vreme početka zidanja Pavlovca se može orijentaciono opredeliti u drugu deceniju 15. veka.
Petrolje, mesto gde vreme stoji: Sela koja nemaju ni struju ni vodu, ali imaju dušu
Petrolje je malo selo na jugozapadu Srbije koje izgleda kao da je zarobljeno u prošlosti. Smešteno daleko od glavnih puteva, ovo selo nema struju, vodovod, niti savremene komunikacione tehnologije. Ipak, ono što mu nedostaje u modernim pogodnostima, nadoknađuje u autentičnosti i gostoljubivosti.
Zaboravljeni pogledi: Planina Devica i tajni vidikovci u blizini Niša
Planina Devica, koja se uzdiže u blizini Niša, i dalje je neotkriven biser za mnoge ljubitelje prirode. Iako manje poznata od svojih suseda, poput Suvog Rta, ova planina krije prelepe pejzaže i tajne vidikovce koji pružaju jedinstvene poglede na okolne doline i planinske vrhove.
Skrivena jezera u Srbiji koja morate posetiti: Učka jezero i njegova legenda o čistoj ljubavi
Na obroncima planine Jastrebac, skriveno među gustim šumama, nalazi se Učka jezero – prirodni dragulj koji retko ko posećuje. Ova mirna vodena površina okružena netaknutom prirodom idealno je mesto za one koji žele da pobegnu od gradske vreve i uživaju u tišini. No, ono što jezero čini posebnim nije samo njegova lepota, već i legenda koja ga prati.
NIJE NI ŠVAJCARSKA NI AUSTRIJA: Jedinstveno jezero u Srbiji, OVAKVU BOJU NEMA NIJEDNO! (FOTO)
Okruženo pravim četinarskim gorostasima koji se u vodi ogledaju, jezero tokom čitave godine ima fenomenalnu tirkiznu boju
TEŠNJAR Ukras je OVOG SRPSKOG GRADA i jedno od retkih orijentalnih naselja sačuvanih u Srbiji
Tešnjar je stari deo grada Valjeva i jedan od njegovih najupečatljivijih simbola. Nalazi se na desnoj obali reke Kolubare, stešnjen između rečnog toka i brda. Ovaj deo grada je danas jedna od retkih orijentalnih celina sačuvanih u Srbiji.
Komentari(0)