MALO KO JE ZNAO ZA OVO Mesto koje u svetu redovno biraju kao najlepše u Srbiji (FOTO)
Važno je izbeći favorizovanje, ali Sremski Karlovci nisu slučajno na vrhu naše liste

Grad udaljen nekoliko kilometara od Novog Sada nekada je bio sedište Srpske pravoslavne crkve u Habzburškoj monarhiji, ali je njegov istorijski značaj samo jedan od mnogih razloga za posetu“, kažu na sajtu Culure Trip o najlepšem mestu u Srbiji po njihovom izboru.
Oni su samo jedan od brojnih svetskih portala posvećenih putovanjima koji kao najlepše mesto u našoj zemlji izdvajaju baš Sremske Karlovce.
Navode dalje kako je grad pun elegantne i raznovrsne arhitekture i čini se da ima više zanimljivosti nego što može da stane u njegove okvire. Prva srpska gimnazija još uvek stoji ovde, a Kapela mira se razlikuje od bilo čega sličnog u regionu. Tempo života je takođe savršen – uspavani grad sa dovoljno vreve da osetite uzbuđenje ako ga posetite.
„Reč dragulj se prečesto koristi, ali ponekad jednostavno odgovara“, kažu za Karlovce.
A šta sve zaista nudi ovo prelepo mesto?
Sremski Karlovci su vinogradarski gradić koji je tokom istorije potpadao pod vlast raznih naroda koji su svoj interes nalazili na ovim prostorima, ali to je ovu varoš činilo još bogatijom. Svi narodi koji su se doseljavali ostavili su neki trag svoje kulture i utkali je u zajedničko kulturno bogatstvo Sremskih Karlovaca.
Kažu da u Sremskim Karlovcima svaka zgrada, kuća i ulica priča neku slavnu priču jer je ovaj grad bio duhovni i kulturni centar Srbije. On je posle Prve velike seobe Srba 1690. godine postao naslednik Pećke patrijaršije. Veliki Patrijaršijski dvor još uvek dominira centralnim gradskim trgom, a pošto je patrijaršija kasnije prebačena u Beograd, ovde je danas središte Sremske mitropolije, pišu na sajtu serbia.com.
U veličanstvenoj zgradi Patrijaršije ostali su očuvani ikonostasi čuvenih srpskih umetnika Teodora Kračuna i Uroša Predića. Smeštena uz Patrijaršiju, beli se Saborna crkva sa zelenim kupolama koje je konstruisao Zaharije Orfelin, istaknuti srpski pesnik i istoričar. Crkva je posvećena Svetom Nikoli, a u njoj se danas čuvaju i slike Paje Jovanovića.
Odmah pored nje nalazi se Rimokatolička crkva posvećena Sv. Trojstvu, a potiče iz 1768. godine. Posebna vrednost ove crkve su barokna vrata u duborezu, a iza njih se čuvaju najstarije orgulje u Vojvodini. U narodu se govori da se crkveni tornjevi obe crkve propinju da nadvise Frušku Goru, a zvona zvone kao ona u Firenci.

Reka Grabovica kod Prijepolja: Jedina reka u Srbiji koja izvire i uliva se u istu reku
U jugozapadnoj Srbiji, između Prijepolja i Brodareva, nalazi se reka Grabovica – hidrološki fenomen koji je jedinstven u Srbiji. Grabovica i izvire i uliva se u reku Lim, stvarajući prirodni tok koji izgleda kao da pravi pun krug.

Krstac iznad Ivanjice: Zaboravljeni planinski vidikovac sa pogledom na dolinu Moravice
Na samo nekoliko kilometara od Ivanjice, iznad sela Brusnik, uzdiže se Krstac – stena sa drvenim krstom koja pruža jedan od najlepših pogleda na dolinu reke Moravice. Iako nije deo zvaničnih turističkih ruta, ovo mesto nudi tišinu, visinu i prizor koji ostaje urezan u pamćenju.

Uđete bolesni, a izađete preporođeni! Ova banja je pravo čudo, o njenoj lekovitosti se naširoko priča
Termalna voda ima konstatnu temperataru od 26 stepeni, a istraživanja Instituta za rehabilitaciju iz Beograda su pokazala da ima izuzetno specifične fizičko-hemisjke karakteristike.

Rudinsko jezero kod Sjenice: Nestvarno plavetnilo koje ne postoji na mapama
Na visoravni između Peštera i Zlatara, nadomak sela Rudine, nalazi se veštačko jezero koje nije poznato ni većini lokalnih turista. Rudinsko jezero, stvoreno zbog regulacije vodotoka, danas je pravo prirodno ogledalo – tiho, čisto i gotovo zaboravljeno.

Veliki vrh kod sela Lopiže: Najlepši nepoznati vidikovac iznad Uvca
Iznad čuvenih meandara reke Uvac, postoji vidikovac koji turisti retko posećuju, ali koji nudi jedan od najimpresivnijih pogleda u Srbiji. Veliki vrh, smešten iznad sela Lopiže, prava je prirodna terasa za ljubitelje tišine, fotografije i planinarenja.
Komentari(0)