SKI STAZE, ŽIČARA, BOB NA ŠINAMA I HOTEL Zaboravite na Kopaonik i Zlatibor, ova planina postaje centar zimskog turizma u Srbiji
Planirana velika ulaganja u ovu divlju, ali prelepu planinu
Prelepa i šumom bogata planina Golija trenutno je jedna od tački u Srbiji sa najviše turističkog potencijala, a da bi se svrstala u top turističke destinacije neophodna su i velika ulaganja. Skijališta Srbije raspisala su javnu nabavku za izradu tehničke dokumentacije za razvoj ski centra na Goliji i to na površini od 262,67 hektara u okviru zone planiranog skijališta i dela turističke celine Odvraćenica.
"Golija je jedna od najlepših i šumama najbogatijih planina u Srbiji, a zbog očuvanosti prirodnih i kulturnih vrednosti upisana je u Uneskovu svetsku listu rezervata biosfere. I upravo zbog svih ovih odlika, Golija je tokom prethodnih godina bila jedna od najposećenijih destinacija u Srbiji koja pruža kvalitetan ali pre svega bezbedan boravak i odmor. Planina je duga 32 kilometra, prostorno zauzima oko 100 hiljada hektara, od čega je oko 75 odsto pod zaštitom države", rekao je za RINU Janko Grbić, direktor TO Ivanjica.
Postojećim planom za ski centar na Goliji predviđena je izgradnja sti staze i žičare, sistem veštačkog osneživanja, hotel i restoran. Kao sadržaj tokom letnje sezone planirano je projektovanje boba na šinama, ssa brzinom spuštanja maksimalno 40 kilometara na čas. Putna infratsruktura rekonstruisana je tokom ranijih godina, a do Odvraćenice sada vodi nov asfaltni put.
Možda vas zanima:
SNEŽNI NANOSI PO NEKOLIKO METARA VISOKI Snežna mećava na Goliji, put preko planine potpuno neprohodan
Putari sa teškom mehanizacijom pokušavaju da očiste rizičnu deonicu
Možda vas zanima:
SNEŽNI NANOSI PO NEKOLIKO METARA VISOKI Snežna mećava na Goliji, put preko planine potpuno neprohodan
Putari sa teškom mehanizacijom pokušavaju da očiste rizičnu deonicu
Možda vas zanima:
SNEŽNI NANOSI PO NEKOLIKO METARA VISOKI Snežna mećava na Goliji, put preko planine potpuno neprohodan
Putari sa teškom mehanizacijom pokušavaju da očiste rizičnu deonicu
"Zima na Goliji posebna je priča, jer snega ima uvek u izobilju, a staze koje je priroda vajala idealan su mesto za skijaše. Ovde se mogu napraviti prvi koraci na skijama, ali šansu da pokažu svoje umeće imaju i mnogo iskusniji skijaši.Turisti su oduševljeni pre svega golijskim gustim šumama, bujnim pašnjacima, izvorskom vodom, ali osim tih prirodnih lepota, tu je i zdrava hrana, ljubazni domaćini i brojne aktivnosti koje su iz dana u dan sve brojnije, kako bi se posetiocima omogućio aktivan odmor u prirodi", dodaje Grbić.
Među najposećenijim lokalitetima je vrh ove planine Jankov kamen, kao i tri planinska jezera, a turisti se najčešće zadržavaju kod Dajićkog. Jezero se nalazi u sred četinarske šume, dužine je između 10 i 15 metara, a duboko je oko 3, 2 metra i za njega su vezane brojne legende. Na Goliji nema još uvek velikih hotela i najrazvijeniji je seoski turizam, apartmani i bungalovi, ali po svemu sudeći to će se u budućnosti promeniti.
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO:
Noćenje u ovoj banji je 590 dinara! Za 944 dinara smeštaj je nadomak centra, a lepote i lekovitost vazduha, voda i blata su neprocenjive
Lukovska banja se izdvaja među brojnim banjskim lokalitetima u Srbiji po brojnosti svojih lekovitih izvora, kojih ima oko 37. Izuzetna klima i nadmorska visina od oko 700 metara daje joj karakteristike vazdušne banje koju s godinama posećuje sve veći broj ljudi. Smeštaj se zakazuje puno unapred, a razlog je što se noćenje za jednu osobu može naći za manje od 1.000 dinara.
Noćenje u ovoj banji za 17 evra! Postoji više od jednog veka: Ima izvore lekovite vode, pogodna za mlade i stare
Mataruška Banja jedna je od najrazvijenijih banja u Srbiji koja i pored trenutno dobre ponude ima i bogatu istoriju. Prema rezultatima iz popisa ima oko 2.950 stanovnika.
Šolja čaja u jednom kafiću na Kopaoniku košta 440 dinara: Saša slučajno svratio pa se pokajao i kaže - ja sam zalutao, tu dolaze očigledno oni sa mnogo dubljim džepom
Zimska sezona na Kopaoniku je uveliko počela, a iz Skijališta Srbije kažu da je u funkciji sedam staza, šest ski puteva sa pratećim instalacijama, kao i gondola iz turističkog centra Brzeće. Kada su u pitanju cene ski karata, one su ostale iste, ali naravno u pojedinim ugostiteljskim objektima cene hrane i pića otišle su u nebesa. Ipak, to i nije neočekivano.
Noćenje u poznatoj banji za 750 dinara! Smeštaj nikad jeftiniji, a novogodišnji program u pripremi: Evo kakva je ponuda tokom decembra
Vrnjačka Banja godinama važi za najpopularniju banju u Srbiji, a tokom praznične sezone posećuje je i veliki broj stranih turista. Smeštajni kapaciteti za praznike u Vrnjačkoj Banji su već skoro popunjeni, kako hotelski tako i privatni apartmani, a spremni su i brojni novogodišnji programi za turiste.
Mokra Gora i Šarganska osmica su sada turistički biser Srbije, a malo ko zna za JEZIVI događaj iz prošlosti (FOTO)
Smeštena u kotlini kroz koju protiču Kamešina, Beli i Crni Rzav a okružena opevanim planinama Šarganom, Zlatiborom i Tarom, Mokra Gora privlači sve više onih koji žele da uživaju u čarima netaknute prirode ali i da obiđu i druge lepote i znamenitosti ovog dela Srbije pa i prekograničnog područja.
Komentari(0)