NAJVIŠI VODOPAD U SRBIJI Relativno mlado otkriće očaravajuće prirode Stare planine predstavlja ovaj kaskadni skok (VIDEO)

Lepote Srbije

17:30

Turizam 0

Kaluđerski skokovi ili Kaluđerski skok je kaskadni vodopad, lociran u istočnoj Srbiji, na Staroj planini, u blizini granice sa Bugarskom. Počinje na nadmorskoj visini od 1554 m. Ovaj novootkriveni vodopad visok je 232 m, što ga čini najvišim vodopadom u Srbiji.

NAJVIŠI VODOPAD U SRBIJI Relativno mlado otkriće očaravajuće prirode Stare planine predstavlja ovaj kaskadni skok (VIDEO)
Printscreen/Youtube

Vodopad je zvanično izmerio Dragovan Stojadinović Šule  9. juna 2012. godine.

Vodopad se nalazi na Kaluđerskoj reci, pritoci Rakitske reke od koje dalje sa Javorskom rekom nastaje Toplodolska reka.

Nalazi se ispod najvišeg vrha Stare planine – Midžor (2.169 m nadmorske visine). Stara planina je poznata po velikom broju vodopada. Od svih vodopada u Srbiji, više od trećine nalazi se upravo na zapadnoj strani Stare planine. Od krova Srbije - Midžora na severozapadu Stare planine do Srebrne glave na jugoistoku, u kanjonima i dubodolinama planinskih reka i potoka, nalazi se više od trideset vodopada. Veći deo ovih vodopada je lociran na Dojkinačkoj i Toplodolskoj reci i na njihovim pritokama.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

 

U neposrednoj blizini vodopada, nalazi se selo Topli Do, udaljeno 33 km od grada Pirota. Ovo selo se nalazi na teritoriji parka prirode Stara planina,  najbliže je od svih sela pod Midžorom, i predstavlja jedno od najautentičnijih sela na Staroj planini.

Vodopad Kaluđerski skokovi spada u grupu kaskadnih vodopada. Sastoji se od niza manjih vodopada, koji su strmim kaskadama povezani u jednistvenu celinu.

Dostupnost vodopada


Za obilazak ovog mesta, potrebno je skoro celodnevno planinarenje, a do njega se jednim delom dolazi probijajući se i kroz veoma strme i rizične useke i najnepristupačnije predele Stare planine, kroz koje je moguće probiti se samo u doba kada još nema mnogo vegetacije. Upravo zato je najpogodnije vreme za posetu ovog hidrografskog objekta rano proleće. U tom delu godine se sneg sa najviših delova Stare planine još uvek topi i tada ceo ovaj predeo obiluje vodopadima. U toku leta, okruženje vodopada zarasta u gustu vegetaciju, što uz strme strane predstavlja prepreku čak i iskusnim planinarima. Zbog velike nepristupačnosti terena, vodopad  je moguće posetiti samo sa punom planinarskom opremom.

 

 

Izvor: vikipedija

 

Komentari(0)

Loading