OVDE JE PRIČEŠĆEN ČUVENI SRPSKI VOŽD Jedno od najvažnijih mesta u istoriji srpskog naroda je ovaj hram Hristovog Preobraženja
Ovaj hram je zadužbina despota Moravske Srbije Stefana Lazarevića (1389-1427).

Jedno od najvažnijih mesta u istoriji srpskog naroda je ovaj hram Hristovog Preobraženja u Goroviču kod Topole, u srcu Šumadije. Nažalost, nalazi se još uvek u ruiniranom stanju.
U ovom hramu je kršten, venčao se i pred sam početak bune 1804. godine, sa srpskim ustanicima, pričešćen je vožd Karađorđe Petrović.
Možda vas zanima:

PARKING ZA TENKOVE, TRI VERE, LUSTER Ovo je 7 tajni Hrama Svetog Save za koje sigurno niste znali
Pod svojom kupolom hram krije mnoge neispričane priče i tajne.

ČUDNA POJAVA Crveni orah ponovo rodio u Topoli, postoji poseban razlog zašto je baš ove boje (FOTO)
Sa prvim jesenjim danima kreće sakupljanje plodova oraha u mnogim seoskim domaćinstvima, a vredne domaćice čuvaju ih za kolače i likere
Radi se o jednom od najvećih hramova na području Šumadije. Godine 1396. godine pred Nikopoljsku bitku na blizu mesta gde se danas nalazi ova bogomolja zanoćio je despot Stefan sa srpskom vojskom. Po predanju dok je spavao, držao je koplje u ruci i zabacio ga preko glave. Ono se zabolo na mesto u jednoj lepoj dolini. Obećao je da će, ako preživi bitku, baš na mestu gde se koplje zabolo da podigne crkvu pokajnicu, u znak zahvalnosti i kajanja. Tako je i bilo.

Crkva kroz istoriju nije rušena (što je jedinstven slučaj), pa su graditeljski radovi originalni. U 18. veku nekoliko puta je obnavljana, a konačno je napuštena 1860. godine. Još 1905. godine meštani Goroviča, kao i meštani okolnih sela pokušali su da obnove hram, ali su ih potonji ratovi u tome omeli.
Posle Prvog rata, 1924. godine, obnovu je pokrenuo lokalni prota, kralj Aleksandar je preuzeo na sebe da se obnovi hram, izdvojena su sredstva i arhitekta je otpočeo sa pravljenjem projekta obnove, međutim, atentat na kralja Aleksandra, 1934. zaustavio je planirani posao.
Tek 1970. godine, meštani pokušavaju ponovo da se pokrene obnova i tako sve do 2006. godine. U međuvremenu je oko hrama niklo i lokalno groblje, a Crkva i dalje propada.
Hram na mapi:
(Izvor: Srpska Istorija)

KOJA MESTA U SRBIJI NAJVIŠE POSEĆUJU STRANCI: Oduševljeni su ovim destinacijama
Turističke organizacije Srbije Marija Labović izjavila je na 46. Međunarodnom sajmu turizma na Beogradskom sajmu od svih destinacija u Srbiji najveće interesovanje stranih turista bilo za Beograd, kao i Zlatibor i Vrnjačku Banju.

Za ovo banju retko ko je čuo, nalazi se na samo par kilometara od Beograda! Evo koje bolesti sve leči: Idealna za beg od gradske buke
Lekovita voda otkrivena slučajno tokom 19. veka se koristi za lečenje. Banja nudi terapiju uz kupanje i konzumaciju vode na neutralnim temperaturama.

MAGIČNA SVOJSTVA VODOPADA U SRBIJI: Legende o čudesnim izvorima zdravlja i dugovečnosti
U srpskom narodnom predanju, vodopadi nisu bili samo prirodne lepote vredne divljenja, već mesta sa posebnim, gotovo magijskim moćima. Od pamtiveka su ljudi dolazili do vodopada tražeći lek za telo i dušu, verujući u njihova isceliteljska i obnavljajuća svojstva.

Top 10 mesta koja morate posetiti u Šumadiji
Ako vas put navede ka Šumadiji, evo koja mesta i prirodne lepote jednostavno moraju da se nađu na vašoj listi za posetu.

TAJANSTVENE MOČVARE SRBIJE: Zaboravljena verovanja i legende o skrivenim mestima
U srpskom folkloru močvare su oduvek zauzimale posebno, misteriozno mesto. Nekada smatrane opasnim i začaranim, ove specifične prirodne formacije bile su okružene brojnim verovanjima, pričama i mitovima, koji su se generacijama prenosili s kolena na koleno.
Komentari(0)