OVDE JE PRIČEŠĆEN ČUVENI SRPSKI VOŽD Jedno od najvažnijih mesta u istoriji srpskog naroda je ovaj hram Hristovog Preobraženja

J. K.

17:13

Turizam 0

Ovaj hram je zadužbina despota Moravske Srbije Stefana Lazarevića (1389-1427).

OVDE JE PRIČEŠĆEN ČUVENI SRPSKI VOŽD Jedno od najvažnijih mesta u istoriji srpskog naroda je ovaj hram Hristovog Preobraženja
Printscreen/Instagram

 

Jedno od najvažnijih mesta u istoriji srpskog naroda je ovaj hram Hristovog Preobraženja u Goroviču kod Topole, u srcu Šumadije. Nažalost, nalazi se još uvek u ruiniranom stanju.

U ovom hramu je kršten, venčao se i pred sam početak bune 1804. godine, sa srpskim ustanicima, pričešćen je vožd Karađorđe Petrović.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Radi se o jednom od najvećih hramova na području Šumadije. Godine 1396. godine pred Nikopoljsku bitku na blizu mesta gde se danas nalazi ova bogomolja zanoćio je despot Stefan sa srpskom vojskom. Po predanju dok je spavao, držao je koplje u ruci i zabacio ga preko glave. Ono se zabolo na mesto u jednoj lepoj dolini. Obećao je da će, ako preživi bitku, baš na mestu gde se koplje zabolo da podigne crkvu pokajnicu, u znak zahvalnosti i kajanja. Tako je i bilo.

OVDE JE PRIČEŠĆEN ČUVENI SRPSKI VOŽD Jedno od najvažnijih mesta u istoriji srpskog naroda je ovaj hram Hristovog Preobraženja Printscreen/Instagram
 

 

Crkva kroz istoriju nije rušena (što je jedinstven slučaj), pa su graditeljski radovi originalni. U 18. veku nekoliko puta je obnavljana, a konačno je napuštena 1860. godine. Još 1905. godine meštani Goroviča, kao i meštani okolnih sela pokušali su da obnove hram, ali su ih potonji ratovi u tome omeli.

Posle Prvog rata, 1924. godine, obnovu je pokrenuo lokalni prota, kralj Aleksandar je preuzeo na sebe da se obnovi hram, izdvojena su sredstva i arhitekta je otpočeo sa pravljenjem projekta obnove, međutim, atentat na kralja Aleksandra, 1934. zaustavio je planirani posao.

Tek 1970. godine, meštani pokušavaju ponovo da se pokrene obnova i tako sve do 2006. godine. U međuvremenu je oko hrama niklo i lokalno groblje, a Crkva i dalje propada.

Hram na mapi: 

 

 

(Izvor: Srpska Istorija

 

Komentari(0)

Loading