Narodno predanje koje prati manastir Zaova: Da zavist može svašta loše da učini, dokaz je i narodna pesma
Narodno predanje koje prati manastir Zaova, smeštenog između Toponice i Velikog Sela, u Braničevskom okrugu, vrlo je zanimljivo.

Da zavist može svašta loše da učini, dokaz je i narodna pesma „Bog nikom dužan ne ostaje“. Prema verovanju, nastanak jednog srpskog manastira zanimljivog naziva se dovodi u vezu upravo sa tom narodnom pesmom.
Dvojica braće, Pavle i Radul, koji su bili vlastela u tom delu zemlje, imali su sestru Jelicu, koju su iskreno voleli i tu ljubav joj često i pokazivali.
Ali, kakva bi to narodna legenda bila, kada ne bi postojala i suprotnost.
Pavlova žena, odnosno Jelicina zaova, bila je izuzetno ljubomorna na nju, pa je stalno nešto izmišljala. Tačnije, pokušavala je da svojoj zaovi podmetne da je sve loše stvari za koje je sama bila zaslužna, zapravo Jelica učinila. Da pesma bude još surovija, u njoj je zabeleženo da je Pavlova supruga čak ubila svoje dete, a onda i muža i devera navela da misle da je to, zapravo, učinila njihova sestra.
Da bi je kaznio, Pavle naređuje da je „stave konju na repove“ i da je rastrgnu.
Kako narodno predanje navodi, na taj način su nastala čak četiri sprska manastira u tom kraju.
Tačnije, na mestima na kojima su pali delovi tela nevine Jelice, nastale su svetinje. Bradača je manastir nastao na mestu na kome je, prema legendi pala Jelicina brada. Na mestu na kome su pale njene ruke, nastao je manastir Rukumija i Sestropoljin, manastir nastao tamo gde su pale njene oči.
I naravno, manastir, Zaova.
Pored toga što je manastir Zaova interesantan sam po sebi, posebno je zanimljiva i njegova okolina.
Postoje tvrdnje da je manastir Zaova zapravo sagrađen uoči Kosovske bitke, pa čak i da ga je sagradio knez Lazar, mada o tome nema sigurnih dokaza. Zna se da je prvo pominjanje manastira zabeleženo 1467. godine. Zna se i da su ga porušile turske snage u potpunosti u 16. veku i da je početkom 19. veka, zahvaljujući Karađorđu, obnovljen.
Freska na kojoj je prikazana scena Jelicinog stradanja posebno privlači pažnju. Grob koji je zazidan i koji se nalazi u crkvi, prema verovanju, pripada baš Jelici.
Tu se može nači i Bunar želja, improvizovan doduše, ali izuzetno atraktivan mnogima. Ako verujete, kažu, i pomislite želju iskrenog srca, Jelicina duša će pomoći da se ona ispuni.
Dva su izvora lekovite vode u blizini manastira Zaova.
Manastir je živopisan u doba vladavine kneza Aleksandra Karađorđevića. Dalji rođak čuvene slikarke, Milene Pavlović Barili, Živko Pavlović ga je tri godine oslikavao. I danas se te freske mogu videti u ovoj svetinji.
Glavna manastirska crkva je posvećena Svetim arhangelima Mihajlu i Gavrilu.
Veštačko jezero istoimenog naziva nalazi se u blizini manastira. Njegova naročito poznata atrakcija je i Klupa ljubavi.

OVDE SE NALAZI ČUVENA KOPIJA IKONE SA SVETE GORE: Manastir Mesić zadužbina je despota Brankovića i protkan je legendama
Nedaleko od Vršca nalazi se najstariji manastir u Bačkom okrugu.

Priboj spreman za letnje vrućine: Počinje sezona na gradskim bazenima i u odmaralištu u Sutomoru, besplatno letovanje za najbolje đake i socijalno ugrožene
Tropske temperature i letnje sparine već su počele a organizovano osveženje Pribojaca na gradskim bazenima i osnovaca kroz boravak u pribojskom odmaralištu Sutomrou, sledi uskoro.

FRUŠKOGORSKA ŠUMA KRIJE PRAVO BLAGO: Manastir Grgeteg čuvar je čuvene replike ikone Majke Božije sa Hilandara
U šumama Fruške gore krije se velelepni manastir Grgeteg, koji je nezaobilazna stanica za mnoge vernike.

"Gde je pala brada sestre Jelice podignut je manastir Bradača": Meštanka nam je ispričala neverovatnu legendu
Meštanka Živojka Milić nam je ispričala legendu o manastiru Bradača.

Došla sam u kolicima, danas ih više ne koristim: U srcu Srbije nalazi se jedna od najlekovitijih banja u Evropi, Gornja Trepča puna turista sa svih strana sveta (FOTO)
Banje u Srbiji predstavljaju veliki turistički i zdravstveni potencijal, jer zemlja obiluje izvorima mineralnih voda, kako hladnih, tako i toplih. Pored toga, i lekovito blato doprinosi bogatstvu banjskog turizma, koji je s više od 50 aktivnih banja i preko 1.000 izvorišta, postao jedna od najrazvijenijih grana turizma u zemlji. Blagodeti srpskih banja poznate su još od davnina, a današnji trendovi pokazuju da interesovanje raste iz godine u godinu.
Komentari(0)