Mesta koja gutaju zvuke: Gde u Srbiji tišina nije prazna, već sveta

Kiza R

17:00

Turizam 0

Postoje tačke na mapi Srbije gde ni korak ne odjekne, ni vetar se ne čuje – a narod veruje da se tamo “čuje ono što je u tebi”

safari
rina

“Ovdje i tvoj glas ćuti.” Ova rečenica dočarava iskustvo retkih mesta u Srbiji gde tišina nije nedostatak – već prisustvo. Mesta gde zvuk prestaje da se ponaša kako treba, gde ni najglasniji šapat ne nosi dalje od nekoliko koraka, gde se oseća kao da si "ušuškan ispod nečeg velikog, ali nevidljivog". Ta mesta narod naziva “sakupljačima misli”, a nauka – geološki fenomenima. Ipak, svi se slažu: to su prostori koji te nateraju da staneš – ne jer si umoran, već jer ti ništa ne traže osim tišine.

Vodena dolina kod manastira Studenica

U podnožju manastira Studenica nalazi se mala dolina u kojoj se, kažu, ni zvuk reke ne čuje kako treba. Vetar se kreće, ali nema šuma. Hod se ne odbija. Mnogi veruju da je to zbog “molitvene energije” mesta – ali i zbog stene koja zaklanja akustiku. Čajkanović bi rekao – duhovni vakuum.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Stena iznad Ljubiške doline na Tari

Iznad Ljubiške doline postoji zaravan sa koje se pruža pogled na tri sela, ali – ništa se ne čuje. Čak ni krava koja muče u blizini. Meštani kažu: “Tu ni pas ne laje.” Legenda kaže da se tu vila zaljubila u čoveka, i kada je izgubila veru u ljubav – oduzela mestu zvuk. I danas, deca izbegavaju da tamo trče.

Šuma iznad Crne Trave – kada kročiš, sve prestane

U gustoj borovoj šumi iznad Crne Trave postoji deo staze za koji meštani kažu da “gutne šuštanje”. Hod kroz suvo lišće ne proizvodi šum. Psi staju. Čak i telefoni izgube signal. Veruje se da su to "šumska usta" – mesto gde duhovi prirode prave prostor za razgovor sa sobom.

Zašto narod poštuje tiha mesta

  • “Kad tišina sama dođe, ne prekidaj je.”
  • “Ako čuješ svoje disanje – to je dobro mesto.”
  • “Tu se ne peva, ne viče, ne priča – jer neko već sluša.”

Tišina kao znak, a ne odsustvo

U današnjem svetu, tišina je retka i često neprijatna. Ali u narodnoj tradiciji – tišina je božanski jezik. Ona nije kraj zvuka, već prostor između reči. A mesta koja “gutaju zvuke” nas ne opominju – nego nas vraćaju sebi.

Komentari(0)

Loading