PRIRODNI BISER SRBIJE Prema legendi Homoljske planine kriju veliku količinu zlata koje se nalazi na dnu ovog vrela
Skriveno između planinskih vrhova Kučaja, Beljanice i Homolja nalazi se tirkizna voda, bujno zelenilo i misteriozna pećina koji pružaju prizor od kojeg zastaje dah.

Prvi dodir mirnih voda Krupajskog vrela uverava vas u njegovu lokaciju – ledeno hladna voda pripada ovom egzotičnom čudu u Srbiji.

shutterstock
Možda vas zanima:

OAZA MIRA I NETAKNUTE PRIRODE Fabrika za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca
Vlasina je prostrana planinska visoravan na jugu Srbije prosečne visine od oko 1.280 metara, pa to donosi klimatsku, rekreativnu i turističku prednost ovom kraju.

GRAD POZNAT KAO TITANIK Najlepše i najstarije mesto Južne Srbije
Posebno gostoprimstvo, bogata istorija i sećanje na najstarija, antička vremena.
Krupajsko vrelo označava početak Krupajske reke, u blizini sela Milanovac, gde izvire iz atraktivne pećine koja se probija kroz divlju prirodu do njenog ušća. Prvobitni izgled mesta bio je malo drugačiji, zbog izgradnje betonske brane 1940 -ih. Brana je pomogla u stvaranju veštačkog jezera sa nadrealnim bojama i pejzažom. Uz branu je izgrađen čak i mlin koji se i danas koristi.

shutterstock
Pre izgradnje brane, voda je izvirala direktno iz pećine sa jakim pritiskom, stvarajući rafal i kaskade. Najveći deo pećine je pod vodom, a ulazni luk stvara zadivljujuću iluziju oblika srca svojim odrazom u vodi. Izvor Krupajskog vrela je 1995. godine stavljen pod zaštitu kao prirodno dobro od izuzetnog značaja i svrstan je u prvu kategoriju zaštite kao spomenik prirode.

shutterstock
U blizini ove egzotične lepote nalazi se još jedan termalni izvor sa mineralnom vodom konstantne temperature od 26,5 ° C. Oba izvora imaju svežu pitku vodu, zaštićena su od države, a lokalno stanovništvo im pripisuje lekovita svojstva. Kao i kod svakog kraškog jezera – površina je samo početak čuda. Izmerena dubina jezera je 123 metra, a ispod površine izvora stvara mrežu tunela koji su kreativno nazvani po svojim oblicima: stomak, tobogan, glava ovna.

shutterstock
Prema legendi Homoljske planine kriju veliku količinu zlata koje je skriveno u dubini Zlatne pećine, na dnu Krupajskog vrela koju čuva vodeni duh, Tartor. Svake godine na „đavolji dan“ Tartor udara u svoje bubnjeve i priziva druge duhove. Samo tog dana ulaz u Zlatnu pećinu je otvoren. Vlaške žene koje žele veliku moć noću ulaze u reku u želji da se prepuste vodenom duhu. Ukoliko uspeju u tome postaju veoma moćne. Zauzvrat duh traži nagradu, obično mladu i lepu devojku.
Krupajsko vrelo na mapi:

OVA SRPSKA PLANINA KRIJE NAJKRVAVIJU TAJNU NAŠE ISTORIJE: Nijedan vojnik nije dostojno sahranjen, a kosti se i danas mogu videti!
Ime ove planine se vezuje za čemeran život na opusteloj i nepristupačnoj planini

Biciklistička ruta “Put šljiva” kod Osečine: Vožnja kroz voćnjake, rakiju i miris drveta
Kad prođeš biciklom kroz kraj u kojem svaka kuća ima kazan, vidiš Srbiju iz drugog ugla – sporiju, topliju i punu ukusa

Splavarenje Drinom kod Ljubovije: Letnja avantura kroz srpski Amazoni
Drina između Ljubovije i Donje Borine nudi jedno od najlepših splavarenja u Srbiji – uz ručak na vodi i kupanje kraj divljih obala

Plantaža lavande kod Svilajnca: Ljubičasti tepih i mirisi juga Francuske u srcu Šumadije
Nadomak sela Troponje, polja lavande prostiru se u nedogled – a posetioci kažu da nikad nisu videli ovakav prizor van Provanse

Jahanje kroz vinograde u Župi: Na leđima lipicanera među čokotima tamjanike
Gastronomija, priroda i konji – autentični doživljaj u srcu srpskog vinogorja
Komentari(0)