PODIGAO GA KRALJ, OBNOVIO KNEZ Manastir gde se Vuk Karadžić od detinjstva školovao i gde se poštuje vekovima jedan običaj
Manastirska zvona su se prvi put oglasila 1317. godine na dan rođenja Isusa Hrista.

Skriven u gustim šumama Gučeva i Tronoške planine nalazi se manastir Tronoša star više od 700 godina. Tronoša je zadužbina kralja Dragutina Nemanjića, ali je veći deo radova na izgradnji i opremanju manastira finansirala njegova žena Katarina nakon njegove smrti. U narodnom predanju se kao zadužbinari pominju i Jug Bogdan sa svojim sinovima. Manastirska zvona su se prvi put oglasila 1317. godine na da rođenja Isusa Hrista.
View this post on Instagram
Tronoša je dobila ime po tri reke koje se spajaju u neposrednoj okolini manastira, sa kojih su monasi nekad donosili vodu. Manastirska crkva je posvećena Vavedenju Presvete Bogorodice, a u svojoj burnoj istoriji je bila rušena i obnavljana više puta.
Manastirska crkva je obnovljena 1559. godine, da bi posle seoba i stradanja naroda bila zapuštena i opustela. Sadašnja crkva je podignuta 1834. godine, kao jednobrodna građevina raškog stila gradnje.
Ikonostas crkve delo je Nikole Jankovića iz 1834. godine. Ovaj živopisac iz 19. veka je na ikonostasu naslikao sve ikone osim dve koje su urađene 1866. godine. Manastir je po završetku živopisa i ikonostasa osvećen 1834. godine.
View this post on Instagram
Pored mnogih zanimljivosti i priča vezanih za ovaj manastir, manastir je ostao upamćen kao mesto u kome se školovao Vuk Stefanović Karadžić. Krajem 17. veka Tronoša je bila duhovni i kulturni centar Zapadne Srbije i Istočne Hercegovine i u njemu su se opismenjavali i školovali mnogi srpski mladići.
U vreme arhimandrita Stefana Jovanovića jedan od đaka je bio i Vuk Karadžić. U Tronoši se Vuk prvi put sreo sa spisima i narodnim umotvorinama koje su čuvane i prepisivane tokom duge istorije Tronoše. U manastiru u kome su često dolazili narodni guslari, prvi put je čuo o Kosovu, Obiliću, Jugovićima i ostalim srpskim junacima, o kojima je narod spevao mnoge pesme. U ovom kraju i danas se poštuje običaj izlivanja ratarskih sveća.
Manastir Tronoša na karti:

U OVOM MIRNOM KRAJU SRBI SU NEKADA KOVALI ORUŽJE ZA BORBU PROTIV TURAKA: Selo Štitkovo je muzej na otvorenom koji čuva tradiciju
Ušuškano na padinama Zlatara novovaroško selo Štitkovo svojvrsan je muzej na otvorenom.

JEZIVA LEGENDA VEZANA JE ZA DREVNI SRPSKI MANASTIR Vojnici su probijali prugu i otkrili mesto gde je brutalno usmrćeno 12 nevesti
Manastir Svete Petke, poznat i kao Iverica, srednjovekovni je srpski manastir u Niškoj Banji na oko 20 kilometara istočno od Niša prema Pirotu.

Ni nacisti ni Turci mu nisu ništa mogli! Manastir gde Srbi čuvaju mošti 3 svetitelja, a izvor Svete vode još teče
U određenim istorijskim periodima je manastir Radovašnica bio pljačkan, paljen i rušen, ali je opstao do današnjih dana

Narodno predanje koje prati manastir Zaova: Da zavist može svašta loše da učini, dokaz je i narodna pesma
Narodno predanje koje prati manastir Zaova, smeštenog između Toponice i Velikog Sela, u Braničevskom okrugu, vrlo je zanimljivo.

OVA SRPSKA PLANINSKA LEPOTICA IMA 3 JEZERA, 2 REKE I ČAK 6 MANASTIRA: Top izbor za prolećni odmor (FOTO)
Golija je najverovatnije dobila ime zbog svoje veličine – golema
Komentari(0)