Misterija sela Gostuša: Kako su kuće od kamena i blata preživele vekove

14:00

Turizam 0

Selo Gostuša, smešteno na obroncima Stare planine, jedno je od najočuvanijih srpskih sela koje krije jedinstven arhitektonski i istorijski fenomen.

gostuša
Shutterstock

Poznato kao "kameno selo," Gostuša je postala simbol održivog graditeljstva, jer su sve kuće i objekti građeni isključivo od prirodnih materijala – kamena, blata i drveta. Iako na prvi pogled deluje kao da je zaustavljeno u vremenu, selo krije nepoznatu priču o ljudskoj snalažljivosti i povezanosti sa prirodom.

Kuće od "žive planine"

Jedan od najfascinantnijih aspekata Gostuše jeste način na koji su kuće građene. Materijali za gradnju – kamen i blato – vadili su se direktno iz obližnjih izvora na planini. Meštani su smatrali da su "uzimali od prirode samo ono što im je potrebno," pa se svaki kamen pažljivo birao kako bi se savršeno uklopio u konstrukciju. Kuće nisu imale temelje u savremenom smislu – kamenje je slagano tako da se oslanja na prirodni teren, prateći njegov oblik.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Prirodna klima unutar kuća

Zbog specifičnog načina gradnje, kuće u Gostuši imaju savršenu mikroklimu. Leti su prijatno hladne, dok zimi zadržavaju toplotu. Meštani su ovu osobinu pripisivali kamenu, koji "diše zajedno s kućom." Ovaj fenomen privukao je pažnju arhitekata i istraživača iz celog sveta, koji danas dolaze u Gostušu da proučavaju tradicionalne tehnike gradnje.

Legenda o "kamenoj duši"

Prema lokalnoj legendi, kamen iz Gostuše ima posebnu energiju jer potiče iz "žive planine." Stari meštani veruju da svaka kuća ima svoju "kamenitu dušu" i da se ne sme rušiti ili napuštati bez dobrog razloga. Zanimljivo je da se, prema predanju, svaki kamen koji se ukloni iz sela vraća u prirodu, jer će u suprotnom doneti nesreću onome ko ga odvede.

Očuvanje tradicije

Gostuša je danas pod zaštitom države kao kulturno dobro od izuzetnog značaja, ali suočava se s izazovima modernog doba. Mnogi mlađi stanovnici napuštaju selo u potrazi za boljim uslovima života, dok stariji čuvaju tradiciju koliko mogu. Organizovane su inicijative za obnovu sela i promociju turizma, kako bi se sačuvala njegova autentičnost.

Neobični običaji vezani za gradnju

Još jedan zanimljiv detalj vezan za selo jeste običaj koji prati gradnju kuća. Kada bi se započinjala gradnja nove kuće, porodica bi priređivala posebnu svečanost na kojoj bi se donosio prvi kamen. Taj kamen postavljao je najstariji član porodice uz molitvu za sreću i dug život svih koji će u kući živeti. Smatralo se da, ako prvi kamen ne stoji čvrsto, cela kuća neće biti stabilna.

Gostuša danas

Iako je većina stanovnika sela starije populacije, Gostuša postaje sve popularnija među avanturistima i ljubiteljima prirode. Planinari i biciklisti često posećuju selo kao deo ture po Staroj planini, dok arhitekte i stručnjaci dolaze kako bi istražili mogućnosti primene ovih tradicionalnih tehnika gradnje u modernim uslovima.

Budućnost sela

Gostuša predstavlja primer kako tradicija može biti prilagođena savremenim potrebama. Lokalna zajednica, uz pomoć organizacija za očuvanje kulturnog nasleđa, radi na stvaranju edukativnih centara gde će posetioci moći da uče o starim zanatima i tehnikama gradnje. Takođe, postoji ideja da se deo sela pretvori u etno-kompleks, koji bi omogućio turistima da iskuse život u autentičnoj "kamenoj kući."

Zašto posetiti Gostušu?

Gostuša nije samo selo – to je živi muzej prirode, arhitekture i tradicije. Posetiti ovo mesto znači zakoračiti u prošlost i upoznati način života koji poštuje ritmove prirode. Njena priča o održivosti i snalažljivosti meštana inspiriše i podseća na važnost očuvanja naših korena.

Tagovi:

Komentari(0)

Loading