KRALJICE JESENI PREPORODILE SELO U ŠUMADIJI Hrizanteme krase mnoge domove, ali i predsedničke palate
Za hrizanteme mnogi kažu da su kraljice jeseni, jer ove cvetnice raznih boja jedine cvetaju kada sve druge biljke završavaju svoju vegetacionu sezonu.
I upravo zbog prelepih boja i mnoštva cvetova, loptaste biljke raznih veličina u jesenjim mesecima ukrašavaju dvorišta u Srbiji i šire. Kraljice jeseni lako se razmnožavaju i upravo zbog toga sve je više proizvođača u okolini Topole koji je gaje a među njima i porodica Novaković iz Gornje Trnave koja za jednu vegetacionu sezonu proizvede oko 20.000 biljaka.
Možda vas zanima:
CVET KOJEM NI JESEN NI ZIMA NE MOGU NIŠTA: Raskošna erika cveta sve do ranog proleća!
Veoma lako se održavaju i ne treba im puno pažnje
MOGUĆE JE IMATI BALKON PUN CVEĆA I TOKOM JESENI: Ovim biljkama mraz, ni niske temperature ne mogu ništa! (FOTO)
Lako se gaje, a ulepšaće jesenje dane na pravi način
Možda vas zanima:
CVET KOJEM NI JESEN NI ZIMA NE MOGU NIŠTA: Raskošna erika cveta sve do ranog proleća!
Veoma lako se održavaju i ne treba im puno pažnje
MOGUĆE JE IMATI BALKON PUN CVEĆA I TOKOM JESENI: Ovim biljkama mraz, ni niske temperature ne mogu ništa! (FOTO)
Lako se gaje, a ulepšaće jesenje dane na pravi način
„Cvećarstvom se bavimo 16 godina, a 12 godina radimo hrizantemu, imamo skoro sve boje i po nedeljama ih plasiramo. Rasad nabavljamo ne ožiljen i odmah ga stavljamo na stalno mesto gde pušta žilu. Za mesec dana se ožili, nakon toga sledi sadnja u saksije pa pinciranje i rezanje. Najteži deo je iznošenje u njivu, stavlja se pod sisteme za navodnjavanje i bez vode ne opstaje. Na ovoj parceli koja je oko 60 ari ima oko 20.000 hrizantema većih ili manjih. Ne traži velika ulaganja ali je najvažnije da ima dosta vode i prehrana. U drugoj polovini juna se presadi u njivu i već početkom avgusta počinje prodaja“, kaže za RINU, Jasna Novaković iz Gornje Trnave.
Cena hrizantema se godinama ne menja i za veliku biljku treba izdvojiti 200 dinara. Pored dvorišta i balkona ovo jesenje cveće se dosta kupuje i za groblja a naša sagovornica ističe da se kupuje i za poslovnice po Beogradu.
„Cena je od 80 do 200 dinara, zavisno od veličine. Smatram da je 200 dinara za ovako veliku biljku malo, ali šta je tu je, cena se ne menja godinama. Dosta je na tržištu proizvođača koji proizvode hrizantemu od svojih biljaka i oni se nađu sa cenom od 100 dinara dok nas ozbiljne proizvođače ugrožavaju jer imamo veliku količinu koju radimo profesionalno. Mi imamo tržište i godinama bez problema prodajemo skoro celokupnu proizvodnju, ljudi masovno kupuju za Miholjske i Mitrovske zadušnice, za važne događaje, veselja, dvorišta, parkove, balkone. Od Mladenovca, Beograda pa do Bele Crkve i Kovina mi prodajemo, plasiramo i za cvećare i poslovnice po Beogradu pa čak deo našeg cveća stiže i u Vladu Srbije i Beli Dvor u ovom periodu uglavnom viola – dan i noć i deo hrizantema“, kaže ova cvećarka.
Vredan rad tokom cele godine osigurava kvalitet a vrhunske biljke bez problema pronađu tržište i zadovolje kriterijume kupaca. Ipak, cvećarstvo je biznis koji traži velika ulaganja i mnogo ljubavi da bi se stiglo do zarade.
(Izvor: Rina.rs)
KONAČNO OTKRIVENO KAKVI MIRISI PRIVLAČE KOMARCE Sada će vam biti lakše da ih oterate
U najboljem slučaju, ako vas ugrize, samo će se pojaviti crvenilo na mestu uboda koje svrbi, ali ugrizi komaraca često mogu da postanu smrtonosni, zahvaljujući parazitima i virusima koje insekti prenose
STRANCI IH NIKAD NEĆE RAZUMETI Najčudnije rečenice u srpskom jeziku
Strancima ili nekome ko ih prvi put čuje jedino što preostaje jeste da se "počešu" po glavi i zatraže dodatno objašnjenje
SVE MANJE ŽENA SE BAVI PLETENJEM Baka Đula jedna od retkih u selima Starog Vlaha koja još uvek plete
Dok u vrelo leto po ceo dan rade u polju i oko stoke, kad sneg okuje planinska sela za vredne meštane tada počinje „godišnji odmor“. Putevi su neretko zavejani, pa osnovne namirnice nabave za nekoliko meseci, ali mnogo toga imaju i u svojim domaćinstvima.
SVI SU OSTALI NEMI NA OVO Neverovatno čudo u manastiru Prohor Pčinjski!
Mošti Svetog Prohora nalaze se u istoimenom manastiru u dolini Pčinje i jedine su u Srbiji mirotočive.
BEOGRADSKI DVOROVI Kako su nastala najlepša zdanja srpske prestonice
Kraljevski dvorovi srpske prestonice, nekadašnji domovi srpskih vladara, predstavljaju ponos Beograda i važan su deo kulturnog nasleđa.
Komentari(0)