TRADICIONALNA TAKMIČENJA IZ DAVNINA Manifestacija koja decenijima neguje slogu između muslimana i pravoslavaca okupila nekoliko hiljada ljudi (FOTO)
Uprkos kiši i lošim vremenskim uslovima Boretino brdo iznad Brodareva bilo je puno ljudi, jer se nakon dve godine pauze zbog epidemije korona virusa ponovo održala manifestacija Komaranska košija.

Kišobran je bio rekvizit bez kog se nije moglo, ali niko nije mario za to. Osim domaćih, veliki broj gostiju stigao je i iz dijaspore jer se ovog vikenda u ovom kraju obeleževao i veliki praznik Bajram. Svi su uživali gledajući trke konja, takmičenju u bacanju kamena s ramena, skoku udalj i krosu.
"Komaranska košija je tradicionalno takmičenje nastalo od nekadašnjih svatovskih trka konja, koji su kroz selo Komarani prolazili vodeći mladu, a najbrži dobijali darove. Nekada se ovde okupljalo više od 10 hiljada ljudi, sada je posle dvogodišnje pauze u održavanju taj broj manji. Međutim, nadam se da ćemo već iduće godine ponovo okupiti stari broj posetilaca. Biće tu i nekih novih sadržaja. Ovu manifestaciju čini posebnom to što decenijama neguje i predstavlja dobar primer za očuvanje odnosa između Bošnjaka i Srba koji složno žive na ovom prostoru", rekao je član Organizacionog odbora 52. Komaranske košije Miralem Bjelak.
Najzaniljiivji deo bile su konjičke trke, koje su održane u tri discipline i to brdsko planinska trka, za arapska grla i glavna trka rasnih konja. U glavnoj trci, na stazi dugoj 1.150 metara pobedu je odnelo glro “Mutahafiz” vlasništvo beograđanke Irene Planić, sa džokejom Lucom Vasiljevićem iz Požarevca.
"Ljubav prema konjima datira od 2011 godine, kada sam kupila prvog konja i počela da učestvujem na trkama i posećujem hipodrome. Ovde na Boretino brdo dolazim već nekoliko puta i uvek je jaka konkurencija", kaže Irena, vlasnica pobedničkog grla.
Direktorka Turističke organizacije Prijepolje, Dragana Varaklić, navodi da je zadovoljna što je Komaranska košija obnovljena nakon dvogodišnje pauze. Ona ističe da će u narednom periodu raditi, zajedno sa ljudima iz lokalne samouprave i organizacionim odborom na unapređenju manifestacije, koja će već iduće godine biti upotpunjena sa novima sadržajima, kako bi privukli što više posetilaca.
Organizatori 52. Momaranske košije su Turistička organizacija Prijepolje, Opština Prijepolje i Mesna zajednica Orašac.

Guča – festival trube koji svake godine okuplja ceo svet
Najveći trubački spektakl Balkana gde muzika, tradicija i veselje ne prestaju

Nisu samo maline - i zlatiborska pršuta je pravi srpski brend: Ovo selo je prestonica suvomesnatih proizvoda, još jedna čuvena "Pršutijada" zakazana u Mačkatu
Ovogodišnja čuvena i tradicionalna Pršutijada u zlatiborskom selu Mačkat biće održana od 14. do 16. februara u porti crkve Svetog Proroka Ilije . Zlatiborska Pršutijada datira od 2001. godine kada je u crkvenom domu u Mačkatu održana izložba na prvom Sajmu užičke pršute kako je tada manifestacija nazvana, da bi kasnije dobila sadašnji popularni naziv.

Sjajna slika iz srpskog sela: Nakon tri decenije u Žaočane stiglo lutkarsko pozorište, mališani oduševljeni pričom o pravoslavlju
U čačanskom selu Žaočani, meštanke su se udružile iz tri podjelička sela i osnovale Udruženje „Ljubav na seoski način", a u seoskom Domu kulture uz podršku Centra za negovanje tradicije organizovano je lutkarsko pozorište na kome su nastupali glumci iz Kragujevca.

Pokažite da ste hrabri, odani veri i tradiciji: Počele prijave za plivanje na Bogojavljenje u Čačku, manifestacija započinje prazničnom liturgijom i litijama
U susret velikom pravoslavnom prazniku Bogojavljenju u nedelju 19. januara u Čačku biće održano tradicionalno plivanje za zaleđeni Bogojavljenski krst.

Ovo je najbolja turistička manifestacija u Srbiji ove godine: Drinska regata okitila se laskavim priznanjem, desetine hiljada posetilaca dođe u Bajinu Baštu samo zbog nje
Bajinobaštanska „30. Drinska regata” proglašena je za zvanično najbolju turističku manifestaciju u Srbiji za 2024. godinu u tradicionalnom izboru koji pri kraju svake godine organizuje Turistička organizacija Srbije. „Turistički cvet”, najprestižniju turističku nagradu, bajinobaštanski karneval na vodi dobio je po drugi put za 39. godina koliko se ova nagrada dodeljuje najboljima u turizmu.
Komentari(0)