Sjajna slika iz srpskog sela: Nakon tri decenije u Žaočane stiglo lutkarsko pozorište, mališani oduševljeni pričom o pravoslavlju
U čačanskom selu Žaočani, meštanke su se udružile iz tri podjelička sela i osnovale Udruženje „Ljubav na seoski način", a u seoskom Domu kulture uz podršku Centra za negovanje tradicije organizovano je lutkarsko pozorište na kome su nastupali glumci iz Kragujevca.

Posle više od tri i po decenije Žaočani su ugostili glumce, održana je lutkarska pozorošna predstava i u skladu sa praznicima tema je bila božićna.
- Deca podjeličkih sela nestrpljivo su čekala da odgledaju lutkarsku predstvu, ovo je za njih nešto novo i posebno, dok su se žene udruženja „Ljubav na seoski način” svojski potrudile da im pripreme i raznovrsne paketiće.
Mlada glumica Staša Katanić dolazi iz Kragujevca i kaže da ju je oduševio odziv dece za ovu predstvau, kao i same reakcije mališana.
- Deca su zaista sa pažnjom pratila predstavu, pažljivo su slušali i bili su odlični. Priča u predstavi je o Božiću, predstavu smo održali kako bi smo deci dali do znanja da Bog postoji I da je najbitnije da slavimo Gospoda kada je u pitanju Božić. Na kraju smo od ove divne dečice dobili gromoglasan aplauz, pun oduševljenja”, rekla je mlada glumica Staša za RINU.
rina
Vetar u leđa svim selima čačanskog kraja, kao i značajnu podršku kada je tradicija u pitanju pruža Centar za negovanje tradicije.
Zoran Rajičić, direktor Centra za negovanje tradicije ističe važnost ovakvih i sličnih događaja, jer imaju za cilj da sačuvaju srpsku kulturu, običaje, kao i vraćanje nekim vrednostima koje su na neki način zapostavljene.
- Pozorište u čačanskom selu Žaočani, po svemu sudeći se vraća na velika vrata, a uvek je tako kada se posvetimo najmlađima. Ovde je nekad bilo pozorište, radio je bioskop, igrao se i folklor, a od polovine januara, ovde će ponovo krenuti novo Kulturno umetničko društvo. Centar za negovanje tardicije će nastaviti sa ovakvim akcijama kako bi selo što bolje ponovo zaživelo. Naravno, to važi i za druga sela čačanske opštine”, izjavio je Zoran Rajičić, direktor Centra za negovanje tradicije.
rina
On je dodao da je u ovom selu pokrenuto i Udruženje „Ljubav na seoski način”, koje je okupilo članove tri podjelička sela Žaočani, Kačulice i Mršinci i značajano doprinose kulturno umetničkim sadržajima sela.
„To su sjajne žene koje su sve pripremile i ugostile glumice iz Kragujevca, odnosno lutkarsko pozorište koje je deci poklonilo po paketić. Takođe, žene iz udruženja „Ljubav na seoski način” organizovale su humanitarnu akciju u vidu prodaje božićne pšenice i badnjaka od koje su skupile sredstva I deci iz nekoliko sela podelile paketiće. Odgledali smo predstavu u duhu Božića i tako ćemo nastaviti i za naredne praznike, kao i za Vaskrs”, zaključio je Rajičić.
Inače, nekada je selo Žaočani, tačnije početkom osamdesetih godina prošlog veka bilo jedno od najlepših i najrazvijenijih sela, nekada je Dom kulture u ovom mestu imao i folklor, igranke, pozorište i bioskop, sada se nekako čini da ponovo oživljava i da ponovo ide razvojnom putanjom.

Čačak dobija pola miliona za oživljavanje sela: „Miholjski susreti“ spajaju tradiciju i budućnost
Grad Čačak i Ministarstvo za brigu o selu potpisali su ugovor o dodeli bespovratnih sredstava za realizaciju manifestacije „Miholjski susreti sela“. U ime Grada Čačka, ugovor je potpisala pomoćnica gradonačelnika Marjana Petronijević.

Meso od kengura stiglo specijalno iz Australije: Celo selo miriše na gulaš, preko 30 ekipa ukršta varjače na Gulašijadi u Prijevoru kod Čačka
Više od 30 ekipa juče je ukrstilo svoje varjače u čačanskom selu Prijevor i odmerilo snage na tradicionalnoj Gulašijadi , koja se ove godine održava 11. put. Na takmičenju učestvovale su ekipe iz Srbije, ali i iz inostranstva.

Bez njega se ne može zamisliti nedeljni ručak, u čačanski kraj ga doneli kaluđeri: Guča je prestonica krompira u tom delu Srbije, i slavili su svoj dan
Bez njega ne može da se zamisli skoro nijedan nedeljni ručak i sprema se na mnogo načina. Krompir je jedna od najvažnijih i najomiljenijih osnovnih namirnica u Srbiji. Zbog svojih vrednosti, krompir je: treći najviše korišćeni usev na svetu, posle pirinča i pšenice, četvrta kultura u svetu po setvenim površinama, iza kukuruza, pirinča i pšenice; Peti proizvod u svetu po proizvedenim količinama, iza kukuruza, šećera, pirinča i pšenice.

Guča – festival trube koji svake godine okuplja ceo svet
Najveći trubački spektakl Balkana gde muzika, tradicija i veselje ne prestaju

Nisu samo maline - i zlatiborska pršuta je pravi srpski brend: Ovo selo je prestonica suvomesnatih proizvoda, još jedna čuvena "Pršutijada" zakazana u Mačkatu
Ovogodišnja čuvena i tradicionalna Pršutijada u zlatiborskom selu Mačkat biće održana od 14. do 16. februara u porti crkve Svetog Proroka Ilije . Zlatiborska Pršutijada datira od 2001. godine kada je u crkvenom domu u Mačkatu održana izložba na prvom Sajmu užičke pršute kako je tada manifestacija nazvana, da bi kasnije dobila sadašnji popularni naziv.
Komentari(0)