UNESCO blaga Srbije koja su nestala: Spomenici i lokaliteti koji su nekada bili na listi svetske baštine, ali su danas zaboravljeni ili uništeni
Srbija je bogata kulturnom baštinom, ali neki spomenici i lokaliteti koji su nekada bili na listi UNESCO svetske baštine danas su zaboravljeni ili uništeni. Otkrivamo priče o ovim izgubljenim blagima.

Manastir Crna Reka: Zaboravljeni dragulj
Manastir Crna Reka, smešten u izolovanoj dolini na jugu Srbije, nekada je bio poznat po svojoj lepoti i duhovnom značaju. Ovaj manastir, izgrađen u 13. veku, bio je dom mnogih monaha i mesto hodočašća. Nažalost, zbog ratova i zanemarivanja, manastir je vremenom propao. Iako su postojali napori za njegovu obnovu, Crna Reka danas nije u stanju kakvom je nekad bila, a njen značaj je u velikoj meri zaboravljen.
Stari Ras: Izgubljena prestonica
Stari Ras, jedna od prvih srpskih prestonica, bio je na listi UNESCO svetske baštine kao deo kompleksa sa manastirom Sopoćani. Ovaj lokalitet, koji datira iz ranog srednjeg veka, bio je ključan za razvoj srpske države. Međutim, zbog nedostatka sredstava i neodgovarajuće zaštite, mnogi delovi Starog Rasa su propali ili su u lošem stanju. Danas, ovaj važan istorijski lokalitet ne privlači pažnju koju zaslužuje.
Kosovski spomenici: Uništenje tokom sukoba
Spomenici na Kosovu, uključujući manastir Dečani i crkvu Bogorodice Ljeviške, bili su prepoznati kao UNESCO svetska baština zbog svog istorijskog i kulturnog značaja. Tokom sukoba na Kosovu 1990-ih godina, mnogi od ovih spomenika pretrpeli su teška oštećenja. Iako su neki obnovljeni, mnogi su ostali u stanju koje zahteva dodatnu zaštitu i restauraciju. Konflikti su ostavili trajne posledice na ove dragocenosti, a neki su u potpunosti uništeni.
Gamzigradska palata: Rimski dvorac u zaboravu
Gamzigrad, poznat i kao Felix Romuliana, bio je rimski carski kompleks u Srbiji. Izgrađen u 3. veku po nalogu cara Galerija, ovaj kompleks je bio primer rimske arhitekture i umetnosti. Gamzigrad je bio na listi UNESCO svetske baštine, ali nedostatak adekvatne zaštite i sredstva za održavanje doveli su do njegovog propadanja. Iako su postojali napori za obnovu, mnogi delovi kompleksa su u ruševinama i zaboravljeni.

6 stvari koje svaka pravoslavna kuća treba da ima: Jedna biljka uvek treba da vam je pri ruci
Najbitnije obeležje jednog hrišćanskog i pravoslavnog doma, pre svega, jeste da je dom osvećen. Pored toga, hrišćanski dom treba da ima: ikonu, kandilo, čirak i sveću, slovo, kadionicu, bosiljak i tamjan, Sveto pismo i Molitvenik.

Zvali su ga Srbožder: Majka mu bila Srpkinja, pisao je hvalospeve o našem narodu, a onda promenio ploču i zabranio sopstvenu knjigu o našoj istoriji
Benjamin je kao konzul više godina živeo u Srbiji, pa je imao prilike da se upozna i istražuje istoriju Srba. Međutim, njegovi stavovi se radikalno menjaju od 1882. godine, pa je danas na ovim prostorima upamćen kao jedna od najnegativnijih ličnosti u novijoj istoriji.

Zašto se nekad „so nije davala iz ruke“ – narodna pravila oko hrane i stola
Za stolom se nije samo jelo – tu se pokazivalo poštovanje, prenosila vera i pazilo da se ne naruši poredak sveta

Troskot iz Gornjeg Milanovca: Zaboravljena lekovita biljka sa livada Rudnika
Na proplancima planine Rudnik raste biljka koju su nekada nosile bake u maramama, a danas je traže fitoterapeuti iz inostranstva

IDEJA VITEŠTVA U SRBIJI NIKAD NIJE UMRLA Jedan mladić pravi oklope kakve je imao despot Lazarević ZNATE LI ŠTA SU BRNJE i BASINET?
Ako ste se pitali kako su se pravili oklopi u srednjem veku, i kako su se osećali vitezovi u njemu, otkrio je upravo Aleksandar Urošević.
Komentari(0)