Olovni pečat kupljen je na aukciji u maju od grčkog vlasnika za 12.000 evra i prvi je originalni predmet Stefana Nemanje u ovom muzeju
Pečat župana Stefana Nemanje iz druge polovine 12. veka od ove nedelje je u okviru izložbe pod nazivom "Čekajući stalnu postavku" izložen u Istorijskom muzeju Srbije.
Olovni pečat kupljen je na aukciji u maju od grčkog vlasnika za 12.000 evra i prvi je originalni predmet Stefana Nemanje u ovom muzeju.
Kako je za Tanjug izjavila direktorka Istorijskog muzeja Srbije Dušica Bojić bilo je vrlo važno ovaj pečat doneti u Srbiju.
Možda vas zanima:


Istorija srpske košarke dolazi u Užice: Jedinstvena izložba retkih i veoma vrednih predmeta
Od medalja i trofeja do patika i lopti
Možda vas zanima:


Istorija srpske košarke dolazi u Užice: Jedinstvena izložba retkih i veoma vrednih predmeta
Od medalja i trofeja do patika i lopti
Možda vas zanima:


Istorija srpske košarke dolazi u Užice: Jedinstvena izložba retkih i veoma vrednih predmeta
Od medalja i trofeja do patika i lopti
"Od kupovine do momenta izlaganja prošla su oko dva meseca. Pečat se sada nalazi u vitrini i dostupan je svim posetiocima. Vrednost pečata za nas je nemerljiva", rekla je Bojić.
Pored pečata, u okviru izložbe nalazi se i prva i jedina kruna novovekovnog kralja Petra Prvog Karađorđevića, kao i njegov plašt, žezlo i šar.
Bojić navodi da se, između ostalog, na izložbi mogu videti žezlo Svetog Save, kruna Jelene Anžujske, garderobni predmeti malog Milutina i Dragutina, Mihajla Stonskog, kao i krunu kralja Milutina kada je već odrastao, iz male crkve u Studenici.
"Mogu se videti i žezlo i kruna carice Jelene i cara Dušana, brojne kopije fresaka i grafike iz polovine 19. veka. Tu se nalazi i oružje i garderoba dinastija Obrenović i Karađorđević", ispričala je Bojić.
Od ukupnog broja predmeta, 80 odsto su originali smešteni u vitrine, dok su oko 20 odsto idealne rekonstrukcije ili replike.
Bojić kaža da najveću pažnju posetilaca privlači upravo kruna kralja Petra Karađorđevića.
Sa direktorkom muzeja, autori izložbe su Slađana Bojković i Tijana Jovanović Češka, kao i brojni kustosi muzeja.
Izložba je otovrena od utorka do nedelje u periodu od 12-20 časova, dok su svake subote organizovane posebne vođene ture.

KAKO SE PRAVILNO KADI KUĆA? Neizostavni hrišćanski ritual u domovima mnogih Srba ima jaku simboliku i TERA NEČASTIVE SILE I DUHOVE
Pravoslavni hrišćani veruju da kađenje kuće tera negativne stvari, pa je neizostavno pri svakom crkvenom obredu, bilo to liturgija, molitva ili obavljanje svetih tajni, od krštenja i venčanja do jeleosvećenja (molitve i pomazivanje bolesnih osvećenim uljem).

SRPSKI OBIČAJI VEZANI ZA MESEC: Zašto su lunarni ciklusi imali veliki značaj u narodnoj tradiciji?
U srpskoj narodnoj kulturi, mesečeve mene i lunarni ciklusi imali su posebno mesto, povezani sa brojnim običajima, verovanjima i ritualima. Naši preci verovali su da mesečeve faze direktno utiču na njihov svakodnevni život, zdravlje, plodnost zemlje i životinja, kao i na opštu sreću i blagostanje.

„ZELENA ČETVRT“ U SRBIJI: Koja verovanja prate ovaj gotovo zaboravljeni običaj?
„Zelena četvrt“ jedan je od manje poznatih običaja u srpskoj narodnoj tradiciji, koji se obeležavao četvrtkom uoči velikih praznika. Ovaj običaj nosi simboliku obnove, zaštite i blagostanja, a u narodu se smatrao posebno važnim za očuvanje zdravlja, plodnosti i zaštite domaćinstva od negativnih sila.

SRPSKI KAMENOVI SPOTICANJA: Zašto se verovalo da neki kamenovi nose posebnu magijsku moć?
U srpskoj narodnoj tradiciji, određeni kamenovi, poznati kao „kamenovi spoticanja“, smatrani su posebnim predmetima koji poseduju magijske moći. Ovi kamenovi imali su značajnu ulogu u brojnim običajima, ritualima i verovanjima koja su se prenosila kroz generacije, oblikujući narodnu kulturu i verovanja.

ZAŠTO JE ORLOV NOKAT BIO VAŽAN U SRPSKOJ MAGIJI: Simbolika i primena orlovih kandži u narodnim običajima
U srpskoj narodnoj tradiciji, orlov nokat zauzima posebno mesto kao predmet moćne simbolike i magijskih svojstava. Ova neobična relikvija bila je poznata po svojoj sposobnosti da pruži zaštitu, zdravlje i snagu, te je korišćena u različitim običajima i ritualima koji su se prenosili generacijama.
Komentari(0)