Imao oko 50 godina, 165 cm, pozlaćene nokte i bio je vrlo cenjena ličnost: Evo ko je zapravo Beogradska mumija
Istorija Beogradske mumije.

Verovatno nije mogao ni da naslutiHadži Pavle Riđički da će njegova odluka da tokom posete Egiptu, polovinom 19. veka kupi jednu mumiju, ostaviti takav trag. Upravo zahvaljujući ovom čoveku, Beograd je dobio "svoju" mumiju.
U egipatskom gradu Luksoru je tokom obilaska ove drevne zemlje, Hadži Pavle kupio mumiju, za koju je kasnije utvrđeno da je pripadala svešteniku po imenu Nesmin, koji je bio iz Ahmima.
Printscreen/Youtube
Juna meseca daleke 1888. godine, ovaj dobrotvor poklanja beogradskom Narodnom muzeju ovu mumiju, koja je kasnije "prekrštena" u Beogradsku mumiju, kako je i danas poznata.
Darodavno pismo koje je Hadži Pavle tada uputio ovoj značajnoj kulturnoj instituciji sadržalo je i detalj, koji ne treba zaboraviti. Ne samo da je napisao da je njegova namera bila rodoljubiva, nego je pored ostalog napomenuo i da mumiju nije kupio "za sebe, nego za srpski narod."
Putešestvije Beogradske mumije
Prvi put su stanovnici Beograda imali priliku da vide ovaj neverovatno značajan poklon već početkom meseca avgusta 1888. godine. Od tada, sve do danas, Beogradska mumija prošla je mnogo toga.
Sve do početka šezdesetih godina prošloga veka je bila uvrštena u stalnu muzejsku postavku. Nažalost, tada dolazi do određenih promena u konceptu samog muzeja, zbog čega Beogradska mumija "biva povučena u depo", navedeno je na sajtu Narodnog muzeja u Beogradu.
Sve do 1992. godine, mumija je deo Arheološke zbirke, oformljene pri Filosofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, kome je data na pozajmicu sa ciljem kako proučavanja, tako isto i za potrebe održavanja nastave na toj visokoškolskoj ustanovi.
U vreme kada su kuće, koje su pripadale braći Veličković i Miši Anastasijeviću korišćene za potrebe Narodnog muzeja, što se zbilo u periodu od 1893. do početka Velikog rata, stanovnici Beograda i svi ostali znatiželjnici, imali su prilike da vide ovaj značajan eksponat. Prostorija u kojoj se Beogradska mumija nalazila, nosila je naziv "Sala mumije."
I u poslednje vreme, počev od 2012. godine je Narodni muzej nudio mogućnost zainteresovanima da vide Beogradsku mumiju, u okviru vođenih poseta za manje grupe ljudi. Mumija se izlaže u donjem delu kovčega i u vitrini od stakla, u kontrolisanim uslovima, kako ne bi došlo ni do kakvih oštećenja.
Neverovatna otkrića
Ne samo da je utvrđeno tačno da je u pitanju mumificirano telo sveštenika Nesmina, već je otkriveno i još mnogo toga zanimljivog u vezi sa Beogradskom mumijom. Pored ostalog, poznato je i da je Nesmin imao oko 50 godina kada je preminuo, te da je njegova visina bila 165 centimetara.
Printscreen/Youtube
Nokti na njegovim i nogama i rukama, što je posebno zanimljivo, bili su pozlaćeni. Utvrđeno je takođe da je najverovatnije živeo oko 300-te godine pre Hrista, kao i da su mu izvađena pluća, ali da je u njegovom telu ostalo srce. Razlog za to vezuje se za verovanje koje je bilo prisutno u drevnom Egiptu, a prema kome je centar uma upravo srce.
Zanimljivo je pomenuti da je deo postavke Egipatskog muzeja, koji se nalazi u Kairu i stela, odnosno svojevrstan nadgrobni spomenik sveštenika Nesmina. Na oko dve stotine kilometara udaljenosti od Luksora je 1885. godine otkrivena ta stela i na osnovu nje se mnogo toga saznalo o Nesminu.
U unutrašnjosti ovoja mumije otkriven je i papirusni svitak, koji se smatra i vrlo značajnim otkrićem u vezi sa Beogradskom mumijom. U pitanju je takozvana Knjiga mrtvih, koja je otkrivena u blizini Nesminovog srca.
U nastavku pogledajte dokumentarni prilog o Beogradskoj mumiji:
(Telegraf)

POGLEDAJTE SVOJU DECU I VIDEĆETE 3 znaka prokletstva predaka
Monah Arsenije iz manastira Ribnica otvoreno govori o duhovnoj realnosti porodičnog prokletstva, Luciferovim zamkama i smirenju kao jedinom putu ka Hristu.

Jovan Dučić je odlazio u kuću prijatelja da bi mu zaveo ženu, na kraju joj je napravio i dete koje nikad nije priznao: Pa u 6. deceniji spavao sa klinkom od 19
Jovan Dučić pisao je neverovatne stihove koje i danas dotačinju srca brojnih čitalaca, ali malo ko zna da je imao veoma buran privatni život.

ESAD PAŠA TOPTANI Spašavao SRBE, Albanci ga ubili zbog izdaje
Mnogi ne znaju ko je bio Esad paša Toptani, Albanac koji je zadužio Srbiju u Prvom svetskom ratu, a evo i kako.

"Zbog ova DVA PREDMETA u kući vam se dešavaju loše stvari"
Ukoliko verujete u njihovu moć, bitno je da znate šta oni predstavljaju i kako crkva gleda na to, a onda možete doneti odluku da li su za vas i vaš dom ili ipak ne.

Neverovatno otkriće u selu Rivica: Goran tokom oranja njive pronašao novčić od 50 para iz bivše SFRJ
Prilikom radova u polju, u sremskom selu Rivica kod Iriga poljoprivrednik Goran Eror došao je do neobičnog otkrića – u zemlji je pronašao novčić iz 1965. godine, nominalne vrednosti 50 para, iz vremena bivše SFRJ.
Komentari(0)