Svako ko je imao polne odnose pre i izvan braka obavezno mora da uradi ovo i da skine greh sa sebe: Otkriva otac Ljuba
Otac Ljuba Ranković otkrio je da li je greh imati polne odnose pre braka i dao savet onima koji su to počinili.

Otac Ljuba Ranković u jednom od video-snimaka na Tiktoku objasnio je da li je greh imati odnose pre braka.
– Verujem da među Srbima nema nikog ko ne zna da 7. Božja zapovest glasi: "Ne čini preljube", a preljuba je polni odnos izvan braka, svaki. Nažalost, u naše vreme, mislim da je zanemarljiviji procenat mladih koji stupaju u svetu tajnu braka, i dolaze pred oltar, a da nisu pre toga počinili preljubu. Svaka čast, izuzecima – naveo je otac Ranković.
Možda vas zanima:

Zašto je ogovaranje veći greh od krađe: Upamtite ovo kao Oče naš!
Nakon ove priče ćete biti mnogo pažljiviji sa rečima koje izgovarate

"Ovo je najveći srpski greh": Patrijarh Pavle je verovao da niko ne sme dopustiti da do ovog dođe
Najmudrije misli patrijarha Pavla nalaze se u tekstu ispod
Dodao je da je nekada to bilo sveto pravilo u patrijarhalnoj porodici, u patrijarhalna vremena, da su devičanski čisti, i nevesta i mladoženja, stupali u svetu tajnu braka.
- A šta danas uraditi? Pre venčanja sveštenik vrši svaki predbračni ispit mladenaca, dobro bi bilo da sa njima porazgovara i o ovom grehu i ukoliko su ga počinili, da svako ponaosob ispovedi, i da im preporuči da se pripremljeni pričeste pre ulaska u svetu tajnu braka. Radi zdravlja porodice, dece, radi sigurnosti svetinje braka i svoje budućnosti – objasnio je otac Ranković.
"Samo su oni dostojni pričesti": Otac Predrag Popović dao prave uslove koji ljudi smeju da prime svetu tajnu
Po rečima oca Predraga Popovića ne postoji obavezujući uslov za pričešće osim krštenja. No ako u Svetom pismu ne piše jasan uslov osim krštenja, to ne znači da svako može da se pričešćuje kako hoće.

„Nečista krv“ Bore Stankovića: Kako je Sofkina sudbina ispričala život u starom Vranju
Roman koji nije samo književno delo, već hronika jedne kulture, mentaliteta i ženske sudbine u patrijarhalnom društvu kraja 19. veka. Sofka iz „Nečiste krvi“ nije samo lik – ona je ogledalo Vranja onog doba.

Slavske šare iz Šumadije: Umetnost crtanja voskom na hlebu koja izumire
U selima oko Kragujevca i Topole, sve do sredine 20. veka negovao se neobičan običaj – ukrašavanje slavskog kolača crtežima od voska. Te šare nisu bile samo ukras, već i molitva, poruka i izraz domaćinske časti. Danas ovu tehniku poznaje samo nekoliko žena u Šumadiji.

Govor duvanja na Pešterskoj visoravni: Kako su pastiri komunicirali zvižducima na vetru
Na prostranstvima Pešterske visoravni, gde se reči gube u vetru, pastiri su razvili poseban način komunikacije – kroz zvižduke. Ovaj gotovo zaboravljeni običaj nazivan „govor duva“ bio je deo svakodnevice stočara koji su provodili dane na otvorenom, daleko jedni od drugih.

Vojislav Ilić Mlađi i zaboravljena poezija o Šumadiji: stihovi u kojima se čuje miris zemlje i zvuk zvona
Vojislav Ilić Mlađi, često u senci slavnog imenjaka, ostavio je snažan pesnički trag u srpskoj književnosti početkom 20. veka. Njegove pesme o Šumadiji, narodu i običajima danas su nepravedno zaboravljene, iako su svedočanstvo o vremenu u kojem se narodna duša pretakala u stih.
Komentari(0)