Deset evra košta 200 grama srpskih kupina u Švedskoj, ali Dragutin ipak nije zadovoljan
Dragutin iz Čačka ima kupinjak za ponos, sve što nabere on i proda ali ove sezone nije zadovoljan cenom
Dragutin Talović iz okoline Čačka pre deset godina odlučio se da na svom imanju na 30 ari posadi kupine. Mnogo vremena, novca, truda i rada uložio je da njegov kupinjak zaista bude za ponos. Prinos i kvalitet plodova je odličan i skoro svake godine rodi oko šest tona ovog voća. Ipak, kako kaže, iako je srpska kupina izuzetno tražena u svetu, otkupna cena je ove godine izuzetno niska i na granici isplativosti.
- Ono što će biti smrt za srpsku kupinu jeste ta cena koja mnogo varira. Pre dve godine bila 280, prošle 180 a sada 100 dinara po kilogramu. Mi znamo da je izvozna cena 7,5 evra pa se pitamo da li je mnogo da voćaru od kog zapravo sve zavisi, ne može od toga da se plati ni četvrtina, bar 200 dinara i mi smo zadovoljni. Ovako na ovu cenu nama se ne isplati da gajimo kupinu, ako se ovako nastavi bićemo prinuđeni da se uopšte više ne bavimo kupinama sledeće godine, kaže za RINU Dragutin.
On dodaje da u situaciji poput ove, nemaju računa da plate radnike stoga sve beru sami, a zbog toga im je deo roda potpuno propao.
- Ustajemo sa prvim petlovima i krećemo da beremo od pola pet pa sve do uveče. Kasnije to razvozimo, radi se bukvalno od jutra do mraka kako bi uspeli što više da naberemo. Otkupljivač nam je jedna lokalna hladnjača, on čovek plaća sve što uzme, ne kasni sa isplatama, ali i on prati predviđenu otkupnu cenu koja je ove godine zaista niska, ističe Talović.
Kupine na svom imanju Dragutin i Svetlana beru već dvadesetak dana, a berba će potrajati još nekih pola meseca. Ulaganja u kupinjak nisu mala, pa je veliko pitanje da li će se Dragutinu ove sezone i ono što je uložio uopšte vratiti ili će na kraju sezone ipak biti u minisu. Nada se nekoj promeni bar sledeće godine.
- Svi traže srpsku kupinu, ova čačanska je zaista odličnog kvaliteta i ukusa. Koristi se kao konzumna, ali i za preradu. Gledao sam na internetu u velikim količinama ide za Francusku, u Švedskoj je 10 evra 200 grama naših kupina. Valjda će neko obratiti pažnju i na nas voćare, da i mi imamo bar neku zaradu, ističe Dragutin.
Danas je Mratindan, ženama je strogo zabranjeno da ovo uzimaju u ruke! Veliki je praznik, nikako ne valja...
Danas se završava period Vučijih dana, koji su počeli na Đurđic
Uskoro počinje Božićni post, a evo i do kada traje: Ova pravila morate da ispoštujete, jedno strogo se tiče hrane!
Veoma je važno da se tokom posta uzdržite od loših misli i dela
Danas je važan dan za vernike, slavimo veliki praznik! Običaj se tiče bolesti, strog je i ne valja ga prekršiti!
Behu svi iz Sedamdeset apostola
Težak sneg obarao drveće, registrovano nekoliko stotina kvarova na elektro-mreži: Na terenu angažovano 155 ekipa, ulažu napore da svi meštani što pre dobiju struju
Sve raspoložive ekipe Elektrodistribucije Srbije su intenzivno i bez prekida radile na saniranju kvarova na distributivnoj mreži, izazvanih nevremenom praćenim olujnim vetrom i teškim, vlažnim snegom, koje je pogodilo Srbiju. Najveći broj kvarova registrovan je na teritorijama Raškog, Zlatiborskog, Jablaničkog i Moravičkog okruga.
Opasnost u kanjonu Lima, krupno kamenje preti da se sruči na kolovoz usled otapanja snega i padavina: Vozačima se savetuje oprez ukoliko se kreću ka crnogorskoj granici
Otapanje snega koji je prethodnih dana, ali i sati pao na teritoriji Zapadne Srbije uslovilo je povećan broj odrona ma magistralnom putu ka Crnoj Gori. Naročito rizična deonica jeste od Prijepolja ka graničnom prelazu Gostun.
Komentari(0)