DNEVNA DOZA PRAVOPISA, kako se piše, RADOSTAN ILI RADOSAN? Glasovne promene su muka mnogim osmacima na testovima za malu maturu

Lepote Srbije

12:00

Aktuelno 0

Osmaci ističu da su se, na probnom testu za malu maturu, mnogi dvoumili oko glasovnih promena.

DNEVNA DOZA PRAVOPISA, kako se piše, RADOSTAN ILI RADOSAN? Glasovne promene su muka mnogim osmacima na testovima za malu maturu
unsplash/Lepote Srbije

Učenici osmog razreda su krajem marta imali probni test za malu maturu. Jedan od češćih problema koji se javio na testu bile su glasovne promene.

Mnogi se susrećemo sa tim problemom, stoga ćemo Vam pojasniti kako do ove glasovne promene dolazi.

- Bio je primer "radostan-radosna" u kome je trebalo prepoznati glasovne promene.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Tu su dve glasovne promene - nepostojano "a" i gubljenje suglasnika

Mnogi su tu prepoznali nepostojano "a", ali su se dvoumili oko druge glasovne promene - priča jedna od učenica, ističući da test generalno nije bio težak i da se nadaju da će možda na završnom ispitu biti malo lakše, odnosno da neće imati trik pitanja.

Kako dolazi do ove promene?

Ovde samoglasnik a, žargonski rečeno, služi da razbije gusto naseljenu suglasničku grupu stn. Zbog toga što ova suglasnička grupa teško opstaje u srpskom jeziku (ima izuzetaka, naravno) u ženskom i srednjem rodu je neće biti.

Tako ćete reći: on je radostan (ne radosan), ona je radosna (ne radostna), ono je radosno (ne radostno).

Kada se glas nađe u suglasničkoj grupi teškoj za izgovor (stl, stlj, stn, štn), vrši se uprošćavanje suglasničke grupe radi lakšeg izgovora reči.

Isto tako radosni (ne radostni), jer se t gubi iz suglasničke grupe stn i u srednjem rodu jednine i u sva tri lica množine.

Komentari(0)

Loading