OTKRIJTE Kako da očistite dosadnu buđ uz pomoć jednostavnih sredstava koja ima svaki dom
Buđ počnite da rešavate čim je uočite. Sve dok je na tvrdoj površini, moći ćete da je očistite sredstvima koja su odlična za njeno uklanjanje.

Buđ može da pogorša već postojeće respiratorne probleme poput astme ili alergija, a i da napravi nove. Genetska predispozicija ili oslabljen imuni sistem čine osobu osetljivijom na bolesti koje izazivaju gljivice, pa čak i na buđ koja se nalazi u gotovo svakoj kuhinji ili kupatilu.
Stručnjak Kenet Bock je za MindBodyGreen otkrio na šta treba da obratimo pažnju i kako da rešimo problem buđi u domu.
Curenje vode
Ako ste nedavno imali curenja u domu, to je već mogućnost da se stvorila buđ. Tako da obratite pažnju da li ima buđi tamo gde se nalazila voda. Čak i kondenzacija oko prozora može da dovede do stvaranja buđi oko prozorskih okvira.
Buđ počnite da rešavate čim ste uočili. Sve dok je na tvrdoj površini, moći ćete da je očistite sredstvom za njeno uklanjanje, ali svakako je važno rešiti i sam izvor problema.
Buđ i gljivice se razvijaju u vlažnim prostorijama. Osim što vam upadaju u oči, jako su opasni za zdravlje. Zato ih se otarasite što pre. Ima više načina, a za jedan od njih vam je potrebno samo sirće i soda bikarbona i rešićete ovaj pakleni problem.
Ukoliko ste pažljivo ustanovili šta izaziva ovu neprijatnu pojavu, a to mogu ili ne moraju biti gore navedeni uzroci, odmah preduzmite sve što je potrebno da je uklonite. I da, ne treba odustajati ukoliko se rezultati ne pojave odmah nakon prvog puta. Postupak ponovite svakog dana ili bar svakog drugog dana. Budite uporni i trud će se sigurno isplatiti.
Kako ukloniti buđ hidrogen-peroksidom
Možda niste znali, ali hidrogen-peroksid je višenamenski proizvod. Pored toga što je poželjan u čovekovoj higijeni i poznato je kakva dejstva tu ima, ovaj farmacijski proizvod možete koristiti i za higijenu kuće.
Efikasno deluje u otklanjanju prljavšine sa pločica i radnih kuhinjskih površina, ali takođe ima veliku primenu i kada je otklanjanje buđi u pitanju.
Možete ga koristiti tako što ćete ga sipati u praznu bocu nekog već iskorišćenog spreja za prozore ili drugog rasprašivača (dakle, poželjno je da ima pumpicu, zbog prskanja po zidu), a zatim isprskati po površini zida na kojoj se nalazi buđ. Sačekajte nekoliko minuta (10-15 min), a zatim četkom za ribanje, kuhinjskom žicom ili krpom obrišite površinu (neki rublji predmet je poželjniji više od krpe).
Belo sirće i soda bikarbona
Belo sirće nije proizvod namenjen samo kuhinji i salatama! Može se takođe koristiti za otklanjanje buđi za zidnih površina. Njegovo dejstvo je efikasno, jer ubija čak i do 80% svih bakterija skupljenih na zidu. Možete ga koristiti na dva načina:
U kombinaciji sa sodom bikarbonom. U posudu u koju ste prethodno stavili sodu bikarbonu nalijte belo sirće, promešajte kašikom, a zatim postepeno dodajte još sode bikarbone. Smesa treba da izgleda kašasto ili malo ređe od paste za zube. Zatim smesu nanesite na površinu na kojoj se nalazi buđ i nakon pola sata skinite smesu (turpijom, kuhinjskom žicom);
Belo sirće bez sobe bikarbone. Postupak je sličan kao sa hidrogenom – sipajte sirće u neki rasprašivač, a onda poprskajte površinu na kojoj se nalazi buđ, te nakon 15-ak minuta obrišite.
Provetravajte prostorije u kojima ima buđi
Trebalo bi da ovo bude imperativ za svaki dom. Ukoliko je jedan od razloga za nastanak buđi i to što ne provetravate dovoljno prostorije, onda je to i jedan od načina da isti problem rešite ili sprečite.
Dovoljno provetravanje znači svakodnevno! Podjednako je važno otvarati prozore u kuhinji u kojoj se redovno kuva, kao i u kupatilu, ali i u sobama. Isparavanja koja potiču na razne načine ne doprinose samo zagušljivosti doma, već i ubrzavaju pojavu vlage i buđi u domu.

Svetski magazin izdvojio 11 najboljih mesta za posetu u Srbiji: Raj su za oči i dušu, a ništa nije daleko!
Srbija je zemlja bogate istorije, netaknute prirode i živopisnih gradova

Počela je peta nedelja Vaskršnjeg posta - Gluvna: Tišina i molitva je sve ono što je važno tokom ovog vremena
Još dve nedelje su ostale do Vaskrsa, a vernici ove nedlje treba da utihnu, oslušnu sebe i sebi bliske ljude

Šta se seje i sadi u aprilu: Proleće je stiglo, vreme je za cveće!
Zvanično je stiglo proleće. Vreme je da se vratite baštovanstvu. Ovaj mesec u bašti možete da posejete: grašak, šargarepu, luk, salatu i praziluk. Rasadite blitvu, kupus, karfiol, kelerabu.

Koliko puta vernici treba da se pričeste tokom posta? Ovo je važno pravilo kojeg mnogi nisu svesni
Vaskršnji post se smatra najrigoroznijim, pa samim tim i najtežim. Olakšanje nastaje kada se vernik pričesti

PRAVILA PONAŠANJA U CRKVI: Šta predstavlja greh
Prema pisanju stranice manastira Jovanje, pravi smisao vaš odlazak u Crkvu imaće tek kada ispunite ovih 14 pravila.
Komentari(0)