VODA IZ ČESME, BUNARSKA ILI FLAŠIRANA? Evo šta su rekli naučnici!
Voda iz česme ili flaširana? To je pitanje koje često postavljamo kada biramo između ova dva izvora vode.

Ovo su činjenica koje vam mogu pomoći da donesete odluku:
Voda iz česme
Stručnjaci ističu da je voda iz česme najsigurnija opcija za piće. Ona sadrži normalnu količinu natrijuma i ne opterećuje bubrege. Više od 50 miligrama natrijuma na litar vode može negativno uticati na zdravlje bubrežnog sistema. Natrijum se u vodi za piće prirodno nalazi, a do povećanih količina može doći zbog poljoprivredne proizvodnje, kanalizacije, korišćenja soli na putevima tokom zimske sezone i sl.
Bunari i podzemne vode zbog ovog često imaju povećanu koncentraciju natrijuma i hlorida.
Hlor: Voda iz česme obično sadrži zaostalu koncentraciju hlora kako bi se obezbedila bezbednost. Iako je količina obično bezbedna, može uticati na ukus vode.
Filtriranje: Ako želite poboljšati ukus vode iz česme, možete koristiti filtere. Međutim, većina filtera je napravljena od plastike, mada sada postoje i stakleni pa je važno da budete oprezni pri izboru.
Flaširana voda
Mikroplastika: Nedavna istraživanja su pokazala da flaširana voda može sadržati četvrtinu miliona komada plastike, uključujući i nanoplastiku koja nastaje kada se mikroplastika razgrađuje. Ovo je zabrinjavajuće za zdravlje.
Postoje tri vrste flaširane vode: prirodna mineralna voda, izvorska voda i flaširana voda za piće
Mnogi ne obraćaju pažnju šta kupuju, ali je važno, naročito za osobe koje imaju određene zdravstvene probleme.
Mineralna voda se filtrira kroz stene i prirodno sadrži minerale, slično je i sa izvorskom vodom dok je flaširana ili stona voda, voda koja nije označena kao izvorska ili prirodna mineralna voda. Stona voda može dolaziti iz više od jednog izvora i može se puniti i sa slavine.
Izvorska voda je sve više tražena, jer sadrži manje minerala kao što su gvožđe, hlor, natrijum i fluor i nežnija je za telo.Ovo je voda koju treba davati i maloj deci.
Mineralna voda se, pak, dobija bušenjem iz zemljinih nedara. Ima višu temperaturu. Bogatija je sadržajem minerala od izvorske.
Nisu sve mineralne vode iste i važno je čitati etikete na flaširanim vodama kako bi se znalo šta se kupuje. Ljudi sa različitim zdravstvenim problemima treba da povedu računa o količini pojedinih minerala u vodi, pa tako pacijenti koji imaju predispoziciju za stvaranje kamenca u organizmu treba da izbegavaju mineralne vode, a da uzimaju negazirane alkalne vode. Zatim, kada su u pitanju srčani bolesnici oni bi trebalo da izbegavaju vodu sa visokim sadržajem natrijuma i osobe sa endokrinim problemima bi trebalo da povedu računa prilikom odabira mineralne vode jer pojedine vode sadrže jod, koji u određenim situacijama može da blokira rad štitne žlezde.
U krajnjem slučaju, izbor između vode iz česme i flaširane vode zavisi od vaših ličnih preferencija, okolnosti i prioriteta. Važno je da ostanete hidrirani i da birate opciju koja vam najviše odgovara.

KRALJICA SRPSKE TRPEZE: Karađorđeva je nastala slučajno, a priča o njenom imenu IZNENADIĆE VAS!
Srpska kuhinja poznata je nadaleko i na široko po svojim fantastičnim jelima, a jedno od najomiljenijih svakako je i Karađorđeva šnicla.

DANAŠNJI SRBI NE BI RAZUMELI SREĆU SRBA NEKADA Istoričar otkriva nepoznate detalje naše istorije DAN KADA SU SE SVI SRBI OKUPILI
Istoričar Marko Aleksić otkrio je koliko je Srbima značilo oslobođenje od Turaka, ali se osvrnuo na april 1867. kada su Turci konačno otišli iz Beograda i Srbije, rekavši da Srbi danas ne bi razumeli sreću i polet Srba nekada. Takođe, ovaj dan bio je dan kada su se svi Srbi okupili u Beogradu.

SRPSKI PUKOVNIK KOJI JE SAHRANJEN U ODRPANOJ UNIFORMI Misterija govora Dragutina Gavrilovića ZAVRŠIO U LOGORU, VRATIO SE I UMRO
25. maja 1882. godine U Čačku rođen je jedan od najpoznatijih srpskih majora - Dragutin Gavrilović.

Glava mu bila iskasapljena, njegovo krvavo odelo i danas se čuva: Za atentat na kneza Mihaila osuđen je i Karađorđev sin, a ovo su mu bile poslednje reči
Mnogima je bilo u interesu da Mihailo bude ubijen. Engleskoj koja je bila protiv samostalnosti Srbije, Austriji koja je u Srbiji videla prepreku ka širenju na Bosnu i Hercegovinu, kao i zbog saveza koji je Mihailo sklopio sa Mađarima neposredno pre atentata.

BRAT SE SA BRATOM MIRI, PRESTAĆE SVAĐA: Osmanove reči odjekuju vekovima OVO JE PRIČA O MUSLIMANIMA KOJI SU ZADUŽILI SRBIJU
"Brat je mio ma koje vere bio", kaže stara srpska izreka, koja se pripisuje i vernim pastirima naše SPC.
Komentari(0)