GORNJI BUČUMET Selo sazdano od dragog kamenja, ali stvarno
Medveđa – Selo Gornji Bučumet ispod planine Radan u opštini Medveđa jedini je kraj u Srbiji gde se drago kamenje može naći na livadama u šumama i u dvorištima.

Kada se posle pola sata vožnje od Medveđe siđe na makadam, zastaje dah. Pred očima se otvara nestvaran prizor. To su stene i kamenje od „opala“, „ahata“, „kalcedona“, „ametista“ i „jaspisa“, drago kamenje od koga se izrađuje skupoceni nakit.
Selo Gornji Bučumet, smešteno na obroncima planine Radan u južnoj Srbiji, predstavlja pravu riznicu dragog kamenja. Ovo selo je poznato po svojim kućama, bunarima, podzidima i ogradama koji su sagrađeni od kamena najraznovrsnijih boja.
Legenda kaže da je Sveti Sava lično blagosiljao ovo planinsko seoce. Prema priči, dok je silazio sa Radan planine, umoran i iscrpljen, zastao je baš u Bučumetu da malo predahne. Jedna starica mu je pružila bokal hladne izvorske vode i meda da se okrepi. Zatečen njenom ljubaznošću, svetac je izgovorio: “Selo vam se pozlatilo.” Od tada, kažu meštani, selo leži na naslagama poludragog i dragog kamenja - opala, jaspisa, kalcedonita, ahata, a šuška se čak i o dijamantima, na većoj dubini. Seljani ovo blago koriste za različite svrhe: ugrađuju ga u kuće, vodenice i bunare, gaze ga na njivama i putu.
Selo Gornji Bučumet je pravo čudo prirode ili, kako ga neki nazivaju, "selo od dragulja". Iako skromno, ovo mesto i dalje privlači pažnju ovim jedinstvenim fenomenom.
Meštani su ovim draguljima posuli puteve, ugradili su ih u temelje svojih kuća i staja, a njima su obložena i šesedetak bunara.
U Medveđi kažu da je sve to istina i da u tim krajevima postoji i mineralna voda kojom meštani poje stoku jednako posebna i izuzetno zdrava.
Na teritoriji Medveđe postoji i rudnik Lece, postoje jalovišta koja u svom sastavu imaju veliku količinu zlata.
Pročitajte još:

Beograđanku muka naterala da prespava pod Ostrogom, a usred noći je monah probudio: Rekao mi nešto što niko o meni nije znao, a onda...
Njena priča je divna, iako sam početak nije bio obećavajući

TRI DANA VASKRSA – i ni jedan nije običan: Znate li zašto slavimo i ponedeljak i utorak?
Vaskrs, praznik nad praznicima, dan kada je Hristos pobedio smrt i darovao život večni – u našem narodu se ne proslavlja samo u nedelju. Slavi se i ponedeljak. A i utorak. Jer, kako kaže narod: „Ovako velika radost ne može da stane u jedan dan!“.

Lidija Vukićević 1 stvar nikad ne drži na trpezi za Uskrs, po hrišćanstvu to je simbol zla: A verovanje kaže da donosi nesreću u kuću i označava bol
Lidija Vukićević vlro je posvećena pripremama za Vaskrs, te otkriva kako proslavlja najradosniji hrišćanski praznik u svom domu.

Naše bake i deke nikad nisu sadili smokvu blizu kuće: Razlog će vas šokirati - ovo drvo nikako nije poželjno
Bez obzira na to koju nameru imate pri sadnji drveća, važno je da se prethodno posavetujete sa stručnjacima.

Noga ovih ljudi ne sme da kroči na Ostrog: Ova pravila ni za živu glavu ne treba kršiti
Poseta ovom manastiru, smeštenom visoko u steni, nije klasično putovanje, već predstavlja duhovnu avanturu, a za svakog vernika, to je pravo hodočašće.
Komentari(0)