U SRBIJI RODITELJI ČESTO ĆERKE ZOVU "SINE" Sada su se one oglasile i otkrile da li je to ostavilo posledice
Ni danas nije neuobičajeno da roditelji u Srbiji ćerku zovu „sine“, ma koliko to nekome sa strane moglo da zazvuči čudno. A kako zvuči ćerkama? Upravo to pitanje potegnuto je na Redditu: „Ćerke, kako se osećate kad vas zovu „sine“?“
Prilično uobičajeno u Srbiji...
- Nije retko da se roditelji obraćaju svojoj ćerki ili da joj tepaju, govoreći: “Sine moj”. Takav roditelj poručuje: volim te isto kao da si mi sin. Ako ćerka mora da bude “sin” da bi bila voljena, onda izražavamo jednu u kulturi ukorenjenu diskriminaciju prema ženskoj deci. Jedino je ispravno da svako dete treba voleti bez obzira na njegov pol - napisao je svojevremeno psihoterapeut Zoran Milivojević za „Politiku“, osvrćući se na tradicionalnu kulturu koja više vrednuje sina, tačnije – najstarijeg sina.
Ni danas nije neuobičajeno da roditelji u Srbiji ćerku zovu „sine“, ma koliko to nekome sa strane moglo da zazvuči čudno. A kako zvuči ćerkama? Upravo to pitanje potegnuto je na Redditu: „Ćerke, kako se osećate kad vas zovu „sine“?“
Mnoge ćerke su se odazvale i, kako se ispostavilo, uopšte nemaju problem s tim, niti osećaju „da su njihovi roditelji zapravo želeli muško dete“, kako neki vole da tumače tu pojavu, a što se „posledica“ tiče – pominju samo to da će verovatno i same zvati svoje ćerke „sine“.
„Šta znam, meni je „sine“ nekako uvek bilo rodno neutralno u tom kontekstu“.
„Čemu ovo? „Sine“ nije niti zlonamerno niti bilo šta. Jednostavno navika u narodu. Ne pokušavajte da ovo otuđite od naroda“.
„Pa kako drugačije da me majka zove? Nema zamene“.
„To je postao sinonim za dete, stariji ne vide problem u tome, mlađi primećuju ali eto, tako je i to je to.“
„Mene majka zove sine a ni sama ne zna što valjda navikla pored dva starija sina pa i mene prekrstila u sina. Lično mi ne smeta čak mi smešno više zvuči kao tepanje.“
„Meni je slatko. Što reče neko, meni je to rodno neutralna reč. Nikada ni meni ni sestri nije govoreno da bi voleli da smo muško, nijedan jedini put, samo im je bilo bitno da smo zdrave. Nikakva mizoginija il u šta već dokoni ljudi sa rodnih studija pokušavaju da nas ubede.
Meni je to “sine” baš simpatično nekako i volim kad mi to neko kaže. Moji me nisu nikad tako oslovljavali, ali to povezujem sa nečim pozitivnim.
„Mene lično ne zanima, jedinica sam i mama i tata me zovu sine, niko nikada nije hteo muško dete, uopšte ne smatram to kao da ima neku skrivenu poruku, prosto deo govora. I ja čekam devojčicu, kapiram da ću da je zovem isto tako i opet ni muž ni ja nismo želeli muško. Tako da se samo opustite“, poručuju.
Evo na koji način se moramo pričestiti tokom Božićnog posta da bismo očistili grehe: Patrijarh Pavle detaljno objasnio
Božićni post počinje 28. novembra, a patrijarh Pavle detaljno je objasnio kako se, zapravo, priprema za pričešće i koja je svrha posta.
DVE JEDNOSTAVNE VEŽBE ZA MOZAK RADIO SVAKOG DANA Vladeta Jerotić je imao fantastično pamćenje
Vladeta Jerotić je vježbao pamćenje do kraja života.
BANKE SEMENA Riznice koje čuvaju autohtone sorte povrća, voća i žitarica od nestanka, evo zašto su važne
Banke semena su nastale u okviru inicijative koja se bavi očuvanjem i čuvanjem starih sorti povrća, voća i žitarica. U Srbiji ih postoji nekoliko i imaju zadatak da sačuvaju autohtone biljne genetičke resurse od nestanka.
Razredna posle ekskurzije zbog BANALNOG razloga ponizila učenicu pred celim razredom, pa naljutila Srbe: "E sad sam sve čula"
Građenje poverenja između đaka i nastavnika jedna je od ključnih stvari tokom školovanja, ali priča jedne majke otkrila je koliko taj proces može biti narušen jednim običnim ali pogrešnim potezom.
"IMAO SAM NAJBOLJEG PRIJATELJA..." Srbin ispričao kako je kum prekinuo svaki kontakt sa njim: "Kad sam saznao zašto, ostao sa zatečen"
Jedan muškarac iz Srbije podelio je priču o najboljem prijatelju koji je, nakon venčanja, "nestao" iz njegovog života, i time osvetlio problem koji su iskusili mnogi a koji se odnosi a to da brak ponekad prekida i najčvršća prijateljstva.
Komentari(0)