Rođenog brata Gavrila Principa ubile su ustaše, drugi je postao heroj: Evo šta se desilo da porodicom Princip nakog Vidovdanskog atentata
Gavrilo Princip ostao je zapamćen kao pokretač Prvog svetskog rata i jedog od najvećih stradanja srpskog naroda u istoriji.

Kao član Mlade Bosne, koja se zalagala za okončanje austrougarske vladavine, u svojoj 19. godini života Gavrilo Princip je izvršio atentat na austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda na Vidovdan u Sarajevu 1914. godine, što je bio povod da Austrougarska napadne Srbiju
Gavrilo i saučesnici u atentatu osuđeni su na tešku zatvosrsku kaznu od dvanaest godina. U češkom zatvoru Terzin, gde je služio kaznu, Princip je okončao svoj život od posledica tuberkuloze, koju je dobio od loših zatvorskih uslova.
– Gavrilo verovatno nije mogao da pretpostavi da će Austrougarska započeti rat. On je samo verovao u svoje ideale. Bio je osećajan. Sklon umetnosti. Pisao je poeziju. Doduše, malo toga je sačuvano. Stvari koje su zaplenjene nakon atentata mahom se sada nalaze u muzejima, no, među njima nema njegovih pesama – rekao je jednom prilikom za Kurir Branislav Princip, unuk Gavrilovog rođenog brata Nikole.
Nakon atantata na austrougarskog prestolonaslednika i njegovu ženu cela porodica Princip, njegovi roditelji Marija i Petar i braća Jovo i Nikola, bili su na udaru austrougarske policije.
Ipak, nakon Velikog rata, situacija se promenila, a Gavrilov mlađi brat Nikola je čak dobio austrougarsku stipendiju.
Međutim, ustaše su ga ubile već početkom Drugog svetskog rata, upravo zato što je Gavrilov brat.
– Cela porodica je nakon toga iz Sarajeva prešla u Srbiju. Gavrilo nije jedini član porodice Princip koji je ostavio traga u istoriji. Sin starijeg brata Jova, Slobodan Princip Seljo, narodni heroj, pokrenuo je ustanak u zapadnoj Bosni – kaže Branislav za Kurir.
(Opanak)

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)