SAMI SMO KRIVI Zašto imamo utisak da vreme brže prolazi što smo stariji?
Kako starimo, mozgu više treba vremena da obradi informacije

Od starijih rođaka, baka i deka, često može da se čuje da im je vreme brzo prošlo i kao da je juče bilo kad su bili mladi. Neretko i sami zapažamo da vreme brzo prolazi kako sazrevamo i starimo.
Sa starenjem percepcija vremena se menja
Naučnici pokušavaju da objasne ovaj fenomen. Pravi razlog se još uvek ne zna, ali postoji više teorija.
– Čini se da različite stvari dovode do toga. Kada je u pitanju starenje, glavna stvar oko koje se sve teorije slažu je da kada smo mlađi, pošto prvi put doživljavamo mnogo stimulansa, mozgu treba više vremena da obradi informacije – objašnjava britanska doktorka Hana Patel, i dodaje:
– Što više novih sećanja i iskustava stvara naš mozak, to je naša percepcija vremena duža. Dakle, kako starimo, naša percepcija vremena se menja.

Vil Doneli, suosnivač i stručnjak za brigu o starijim osoba britanskog servisa “Loti”, ukazuje da pojedina istraživanja sugerišu da je protekom godina mozgu potrebno više vremena da obradi informacije.
– Kao rezultat toga, više “stvarnog” vremena prolazi između svake vizuelne slike koju obrađuje naš mozak, tako da se percepcija vremena ubrzava – kazao je Doneli.
Isti utisak javlja se i kod ljudi koji provode dane radeći iste stvari, a doktorka Patel napominje da je to povezano sa tim što je mozak izložen istim stimulansima.
– Nova iskustva i učenje su ono što se pamti, a ako nemamo nešto na šta bismo mogli da se fokusiramo tokom dana, stvoriće se utisak da vreme prebrzo prolazi – dodala je ona.
Stručnjaci ipak smatraju da ponavljanje istih stvari iz dana u dan, zapravo i nije loše.
pixabay
– Može doneti udobnost i smanjiti nivo stresa, posebno kada starite. To često viđamo kod štićenika domova za stare – rutina osigurava da se osećaju opušteno – kazao je Doneli.
Kako da “usporimo” vreme
Međutim, percepcija brzog prolaska vremena može uticati na mentalno zdravlje.
– Vreme može biti stresan koncept na različite načine. Ukoliko ne budemo pažljivi ili ne osetimo da vreme prolazi pored nas, možemo da postanemo anksiozni ili da budemo pod stresom, što može dovesti do problema sa mentalnim zdravljem – tvrdi doktorka Patel.
Shutterstock
Ona preporučuje da svakog dana uradimo nešto novo i drugačije, ali i da svoje zadatke obavljamo koncentrisano, a ne mehanički.
– Učenje nove veštine ili aktivnosti, promena rutine ili dodavanje jedne nove stvari u rutinu svakog dana, pomoći će da stvorimo više uspomena i usporimo dane – poručila je ona.

BRAT SE SA BRATOM MIRI, PRESTAĆE SVAĐA: Osmanove reči odjekuju vekovima OVO JE PRIČA O MUSLIMANIMA KOJI SU ZADUŽILI SRBIJU
"Brat je mio ma koje vere bio", kaže stara srpska izreka, koja se pripisuje i vernim pastirima naše SPC.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.
Komentari(0)