SAMI SMO KRIVI Zašto imamo utisak da vreme brže prolazi što smo stariji?
Kako starimo, mozgu više treba vremena da obradi informacije

Od starijih rođaka, baka i deka, često može da se čuje da im je vreme brzo prošlo i kao da je juče bilo kad su bili mladi. Neretko i sami zapažamo da vreme brzo prolazi kako sazrevamo i starimo.
Sa starenjem percepcija vremena se menja
Naučnici pokušavaju da objasne ovaj fenomen. Pravi razlog se još uvek ne zna, ali postoji više teorija.
– Čini se da različite stvari dovode do toga. Kada je u pitanju starenje, glavna stvar oko koje se sve teorije slažu je da kada smo mlađi, pošto prvi put doživljavamo mnogo stimulansa, mozgu treba više vremena da obradi informacije – objašnjava britanska doktorka Hana Patel, i dodaje:
– Što više novih sećanja i iskustava stvara naš mozak, to je naša percepcija vremena duža. Dakle, kako starimo, naša percepcija vremena se menja.
Shutterstock
Vil Doneli, suosnivač i stručnjak za brigu o starijim osoba britanskog servisa “Loti”, ukazuje da pojedina istraživanja sugerišu da je protekom godina mozgu potrebno više vremena da obradi informacije.
– Kao rezultat toga, više “stvarnog” vremena prolazi između svake vizuelne slike koju obrađuje naš mozak, tako da se percepcija vremena ubrzava – kazao je Doneli.
Isti utisak javlja se i kod ljudi koji provode dane radeći iste stvari, a doktorka Patel napominje da je to povezano sa tim što je mozak izložen istim stimulansima.
– Nova iskustva i učenje su ono što se pamti, a ako nemamo nešto na šta bismo mogli da se fokusiramo tokom dana, stvoriće se utisak da vreme prebrzo prolazi – dodala je ona.
Stručnjaci ipak smatraju da ponavljanje istih stvari iz dana u dan, zapravo i nije loše.
pixabay
– Može doneti udobnost i smanjiti nivo stresa, posebno kada starite. To često viđamo kod štićenika domova za stare – rutina osigurava da se osećaju opušteno – kazao je Doneli.
Kako da “usporimo” vreme
Međutim, percepcija brzog prolaska vremena može uticati na mentalno zdravlje.
– Vreme može biti stresan koncept na različite načine. Ukoliko ne budemo pažljivi ili ne osetimo da vreme prolazi pored nas, možemo da postanemo anksiozni ili da budemo pod stresom, što može dovesti do problema sa mentalnim zdravljem – tvrdi doktorka Patel.
Shutterstock
Ona preporučuje da svakog dana uradimo nešto novo i drugačije, ali i da svoje zadatke obavljamo koncentrisano, a ne mehanički.
– Učenje nove veštine ili aktivnosti, promena rutine ili dodavanje jedne nove stvari u rutinu svakog dana, pomoći će da stvorimo više uspomena i usporimo dane – poručila je ona.

KAKO JE SVETI PORFIRIJE UVERIO NEVERNIKA DA BOG POSTOJI? Njegove reči ga naterale da se zamisli "Dete, AKO NE ZNAŠ ni šta je..."
Prepodobni starac Porfirije rođen je 1906. godine u selu Sveti Jovan na ostrvu Evija. Još u nižim razredima je pokazao interesovanje ka monaštvu, a njegov doprinos je bio veliki.

ZAŠTO JE SVETA GORA ZABRANJENA ZA ŽENE I KOJE SRPKINJE SU JE POSETILE: Kazna za kršenje zabrane je SUROVA, a ovo je razlog za to
Poznato je svima da na Svetu Goru i u manastir Hilandar ne smeju da idu žene. Ipak, malo je poznat razlog koji stoji iza ove zabrane. Postoji legenda koja rasvetljava čitav slučaj, ali i svetovno objašnjenje.

Tajna srpskog Notr Dama: Najvoljenija svetiteljka kod Srba na fresci prikazana obnaženih grudi, a oko crkve nalazi se 70 grobova
Crkva Presvete Bogorodice izgrađena je u prvoj polovini 14. veka, ali je njen ktitor nepoznat. Na osnovu ktitorske kompozicije zna se da je crkvu podigao Mihailo, a srpski istraživači misle da je crkvica zadužbina Mihaila Anđelovića, velikog vojvode despota Lazara Brankovića.

ISKOPAN NEVEROVATAN PRIMERAK Mineral pronađen u Srbiji dobio ime po čuvenom srpskom vladaru Milošu Obrenoviću!
Novopronađeni mineral nazvao "milošin" u kneževu čast!

PRVA SRPKINJA SA LETAČKOM DOZVOLOM Zapisi komisije pred kojom je polagala svedoče da je ona bila najbolja u svojoj klasi
Prva je žena sa pilotskom dozvolom u Kraljevini Jugoslaviji.
Komentari(0)