JEDAN OD ZNAČAJNIJIH MANASTIRA PRIJEPOLJA Čuveni srpski arhitekta Aleksandar Deroko je posetio prostor Davidovice i snimio njene ostatke (FOTO/VIDEO)
Tokom svojih putovanja Polimljem 1931. godine, čuveni srpski arhitekta Aleksandar Deroko je posetio prostor manastira Davidovica i snimio njene ostatke, ukazavši na njen značaj, ali su tek tokom 1960. godine izvedeni konzervatorski radovi.

Krajem `90 pokrenuta je inicijativa lokalnog stanovništva i direktora muzeja u Prijepolju Slavoljuba Pušice da se manastir obnovi. Radovi su otpočeli 1998. godine kada su prikupljena sredstva za njegovu obnovu, koju je između ostalih pomoglo i ministarstvo kulture republike Srbije.
Možda vas zanima:

MANASTIR NA SAMOJ GRANICI SA CRNOM GOROM Ovo je srpska svetinja u kojoj se nalaze mošti tri potomka loze Nemanjića
Srpska svetinja skrivena daleko od radoznalih pogleda nalazi se u mestu Brodarevo kod Prijepolja.

PITANJE KOJE REŠAVA SVAKU DILEMU Zašto Albanci pokušavaju da prisvoje srpske crkve, a uništavaju ih godinama unazad?
Nastojanje većine Albanaca i njihovih istoričara i političara da ospore istoriju Srba i Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji, srpski istoričari i predstavnici crkve ocenjuju pokušajima revizije istorije i prisvajanja srpskog kulturnog nasleđa radi izgradnje albanske nacije i njenog identiteta.
Veći deo manastirske crkve (izuzev narteksa) je rekonstruisan, a u samom manastiru je obnovljen monaški život.Tokom svojih putovanja Polimljem 1931. godine, čuveni srpski arhitekta Aleksandar Deroko je posetio prostor manastira Davidovica i snimio njene ostatke, ukazavši na njen značaj, ali su tek tokom 1960. godine izvedeni konzervatorski radovi.
Krajem `90 pokrenuta je inicijativa lokalnog stanovništva i direktora muzeja u Prijepolju Slavoljuba Pušice da se manastir obnovi.
Radovi su otpočeli 1998. godine kada su prikupljena sredstva za njegovu obnovu, koju je između ostalih pomoglo i ministarstvo kulture republike Srbije. Veći deo manastirske crkve (izuzev narteksa) je rekonstruisan, a u samom manastiru je obnovljen monaški život.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.
Komentari(0)